[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tetraodoni  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
Schtutz
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/04/2009 13:57:19
Messages: 52
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.dwarfpuffers.com/
[Email] [Yahoo!]
Puffyk
Junior member

Joined: 27/01/2010 11:38:49
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rugaminte mare....
Am salvat doi tetraodoni dintr-o sticla de plastic a unui baiat care nu a fost suficient informat despre ei cand i-a cumparat, numai ca nu reusesc sa ii acomodez sub nici o forma. Le-am facut cateva bazine, am incercat un decor mai special, etc., etc.....
Din pacate nu mi-a iesit incercarea, asa ca le-am face un mare favor daca am gasi un stapan mai experimentat. Ii donez cu mare drag!
Cu toate ca exista un topic pt. donatii, rog moderatorii sa nu se supere pe mine.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2010 23:45:21

aquafm
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2008 20:31:25
Messages: 63
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Puffyk, mai exact ce probleme ai cu tetraodonii? Am avut o vreme pitici din astia, poate reusesc sa te ajut cu ei
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Chiar, ce probleme ai cu ei? Eu am si un pui de la asa ceva, nu mi s-au parut foarte pretentiosi. S-au adaptat inclusiv la apa dura de Berceni, din put.
Singura problema e ca trebuie hraniti cu carnita si multi, multi melci
Detaliaza, poate te ajutam sa ii pastrezi.

DIY addicted
Valea Plangerii
Puffyk
Junior member

Joined: 27/01/2010 11:38:49
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii astia sunt foarte inteligenti si cred ca au ramas cu ceva amintiri. Efectiv nu se vad prin acvariu, stau foarte retrasi si nu mananca. Pana acum le-am dat chironomus. Le-am facut un bazin de 110 litri, in plus am riscat bagand doua ciclide africane in bazinul de pesti pasnici, numai ca sa stea ei ok. Si totusi nu se simt bine. Ma gandesc ca singura varianta ar fi sa mai iau vreo 5-10 bucati, ca sa arate mai a gasca....
Sa incerc si cu ceva carnita, melci nu am. Am vrut sa ii bag in acvariul mare, numai ca acolo i-au ciupit pe ceilalti de i-au zapacit!
Ma gandesc ca mai bine le-ar fi la altul ce are deja un acxvariu consacrat de asa ceva....
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Carnita pe care le-o dadeam eu era de fapt tot larva de libelula. Si la mine, timp de vreo 2 saptamani, au stat ascunsi pana au prins curaj sa iasa din plante.
Am avut 1 mascul si 2 femele in acvariu comunitar, iar cand ramaneau fara melci si le era foame ciupeau coditele celorlalti pesti, inclusiv la scalari.
Fa rost de niste melcisori si pune-i in zona in care stau ei ascunsi. Cu timpul se vor obisnui si vor iesi la explorat acvariul.
Si chiar sunt inteligenti, in plus isi recunosc stapanul care le da de mancare
Acum am ramas doar cu puiul de la ei si il tin intr-un acvariu de 40L impreuna cu RCS si 5 Harlequin Rasbora. Nu se da la nici unii, pentru ca am (ma rog, aveam) foarte multi melci. Si e foarte curios si foarte activ. L-am descoperit intamplator in acvariul asta mic prin decembrie, cand faceam curatenia inainte de concediu, sa fie 16-17 decembrie. Era atat de mic incat nu credeam ca va supravietui 2 saptamani fara mine. Insa de atunci nu i-am dat nimic suplimentar de mancare si totusi a crescut frumos si este sanatos tun.
Concluziile le tragi tu.

DIY addicted
Valea Plangerii
Puffyk
Junior member

Joined: 27/01/2010 11:38:49
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ii mai tin un pic, intre timp am sa lucrez la aranjamente. Poate se vor simti mai in siguranta peste ceva timp....
aquafm
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2008 20:31:25
Messages: 63
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

E clar o problema de adaptare care se rezolva in timp.
In primul rand trebuie sa le stabilesti sexul.
Doi masculi se vor gasi si certa oleaca oricat de mare ar fi acvariul. O pereche e mai usor de tinut, insa si ei isi vor stabili teritorii individuale. E bine ca acvariul sa fie delimitat cumva prin linii orizontale formate din pietre sau lemne, pe care sa le ia drept granita.
Doua femele - varianta cea mai simpla.
Masculii au ca niste riduri in spatele ochilor, tre sa te uiti cu putina atentie ca sa le vezi.
Acvariul in care ii tii este mare, probabil ca gasesc ceva mancare pe-acolo de nu vor sa iasa la vedere. Unul de 40-60 l, plantat, e perfect. Ca hrana da-le melci - pur si simplu ii adora, tubii sau alti viermi si/sau daphnia. La hrana congelata vin cand sint morti de foame, dupa cam 2-3 saptamani de post, atunci arata deja ca iesiti din lagarele de concentrare. Un puffer sanatos si care se hraneste bine e rotund ca un balonas.
Se pot tine fara probleme cu otocinclus, unele exemplare si cu creveti. Caz in care adio pui de crevete. Eu i-am tinut cu masculi de guppy, insa tetraodonii au un ritual de hranire mai lent, abia apucau sa guste din tubii, pe cand guppy cei iuti de codita au ajuns obezi. Dar sint perfect fericiti si singuri in acvariu. Tetraodonii adica
Le plac plantele inalte si subtiri, gen valisneria. Caraghiosii mei se ascundeau dupa un fir din asta dar nu-si dadeau seama ca le ramaneau pe-afara ochii, de-o parte si de alta .
O alta chestie tare simpatica la ei e felul cum isi folosesc codita sa-si arate emotiile - frica, surescitare cand pandesc vreun melc sau cand intra in defensiva in fata unui exemplar mai artagos.
Concluzia - dupa ce trec de perioada de adaptare si daca le respecti caracterul, devin niste pestiuci tare interesanti si usor de tinut
Puffyk
Junior member

Joined: 27/01/2010 11:38:49
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baieti, am rezolvat cu totul....
Initial am introdus cativa gupi, avand 100% convingerea ca vor fi mancati. Atacurile au inceput imediat dar, surpriza, fara finalizare. Asta deoarece guppy sunt permanent in miscare iar masculii ii zapacesc pe atacatori prin cozile lor voluptoase. Nu numai ca nu s-a inregistrat nici macar o victima, dar deja 4 pui cresc vazand cu ochii alaturi de micile fiare!
In rest, asa cum ii stiti....fie slabi ca in lagarele de concentrare, fie rotunzi precum grasii de la TV....depinde cand au chef sa manance! Cand va fi gata cu totul, voi poza acvariul si-l voi arata cu proletara mandrie!
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Vezi, si tu vroiai sa ii dai . Ma bucur ca ai reusit sa ii pastrezi.
Dupa un timp de observare o sa iti dai seama ce le place si ce nu si de personalitatea fiecaruia.
La mine singurul mascul le fugarea pe cele 2 femele din "dotare".
Ce mai mult imi place curiozitatea lor. Sa ai grija cand aspiri substratul sau lucrezi prin acvariu, ca ii poti rani: ei vin si isi baga nasul peste tot.

DIY addicted
Valea Plangerii
Puffyk
Junior member

Joined: 27/01/2010 11:38:49
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam tarziu cu acest sfat, deja i-am luat de cateva ori pe conducta. Asta ca sunt foarte curiosi.....
Haios este ca atunci cand ii iei se umfla si raman intepeniti.
Mersi mult pentru tot! Nu raman dator de cinste(adica fac cinste ).....
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com