[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnalul unui amator  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Multumesc! scuze pentru problemele cu zoom-ul...am folosit un aparat foto pentru filmare si nu ma prea pricepeam sa reglez zoom-ul. Inca nu am CO2 presurizat...doar easy carbo si fertilizare din gama JBL...ma intreb daca ar mere luat un jbl NPK sau citandu-l pe colegul "Porcu"...pestii pot ajuta un pic la fertilizarea de tip macro prin dejectii...voi reveni cu noutati

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Din punctul meu de vedere, pozele au iesit super. Le dolosesc pentru a o convinge incet-incet pe sotia mea ca ne trebuie un suport MARE pentru acvariu...acvariul mare se subintelege

Dar cu rabdare crestem mari, facem picatura chinezeasca

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Revin cu update-uri. Am defrisat masiv acvariul si replantat ce am putut. Ma lupt un pic cu BBA dar nu ma agit prea tare ca arata fain pe anumite zone din acvariu. Am vandut neonii si am achizitionat o pereche de ramirezi voalati si 3 apistograme. Planuiesc sa construiesc un acvariu cub cu latura de 50/60 doar ca as vrea ca inaltimea sa nu depaseasca 50cm. Ar fi ok sticla de 8mm sau mai bine 10? eu ma gandeam si la sticla de 8mm folosind un chenar de sticla de ~5cm latime ca si ranforsare. Acum oscilez intre stand de lemn sau profil metalic.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/08/2016 13:11:39


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Si nu ii mananca noii veniti pe crevetei ?

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Nu prea...inca e plin acvariul de ei...is prea rapizi pentru a fi prinsi...si banuiesc ca daca is hraniti decent pestii...nu se sinchisesc sa fuga dupa creveti...ii mai alunga apistogramele daca intra in zona lor

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Acest jurnal se apropie de incheiere...o sa schimb acvariul cu unul mai mare...astept cu sufletul la gura momentul asta...imi trebuie masa pentru el si mai dureaza pana va fi gata...

Ca sa-mi faca in ciuda parca...pt ca-l desfiintez, am vazut ca in acvariu am o frumoasa colectie "4 anotimpuri" de alge: nu le mai enumar ca am din toate genurile...chiar si un pic de cyano...banuiesc ca au reuisit sa se dezvolte vizibil la ultima modificare a acvariului...desi am incercat sa tund plantele cat mai razant cu substratul ca sa nu tulbur aquabasis-ul de sub pietris tot s-a tulburat un pic apa...si de acolo...probabil un exces de nutrienti...so...alge! S-a mai confruntat careva cu asa ceva? In cazul meu...titlul jurnalului spune cam tot

Acum...nu ma mai chinui sa le combat...dar postez un filmulet de pe youtube pe care l-am gasit destul de util si care trateaza problema algelor




Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Atesez si un filmulet cu locatarii acvariului....stiu ca apistogramaa agassizi si ramirezii sunt din alta parte a globului decat cea din care sunt kribensisii...dar e temporar...sunt pusi la vanzare...si voi ramane doar cu kribensisii


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Foarte frumosi! Cand se mai incalzeste afara, iti trimit pejtii.

Mama prostilor e mereu gravida!
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Mersi ...dar sa stii ca cei 8 puiuti de kribensis...ca atatia is...i-am primit luni la munci...am stat cu sufletu-n gat pana am ajuns acasa cu ei si a mai durat ceva pana i-am pus in acvariu...au petrecut o noapte in CLuj, cand au ajuns la mine, apa era rece...dar is rezistenti din cate vad...cum s-au obisnuit cu apa din acvariu au inceput sa-mi pape algele...ceea ce nu e rau deloc

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Sa stii ca eu nu am avut timp sa cumpar hrana pentru puiuti. Le-am dat fulgi facuti praf intre degete si vad ca o duc bine-merci! Au crescut destul de mult in ultima saptamana!

Mama prostilor e mereu gravida!
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Pai sa stii ca si eu le dau granule pe care le mananca aia mari...dar printre ele mai sunt puzderie de firimituri numai bune pentru ei...ma cam apropii de "fundul sacului" cum se spune...asa ca e usor..vad ca mananca cu placere...am si mancare tip fulgi si se descurca si cu genul asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2016 11:01:09


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Dupa alte lupte seculare...care or durat luni bune...revin cu update la setup....o sa restartez totul...incerc sa scap de kribensisi...se facura mai mari...si pacat sa stea doar in 70l cat am eu...aveam in plan un upgrade de acvariu...dar se anuleaza/amana...ca mi s-a nascut si al doilea copil...si s-au schimbat ideilie si planurile...raman la ceva cat se poate de low tech si simplu...ca schimburi de apa nu pot sa fac nicicum ziua...iar noaptea trebuie sa practic ninjutsu sa nu fac zgomot deloc...

Asa arata monentan acvariul...am schimbat iluminarea...folosesc in loc de lamapa 2x24W ce-o aveam, 2 proiectoare led a cate 20W fiecare (1 lumina calda si celalalt lumina rece)




Acum....pentru noul setup...

Acvariu 60x35x40...

Substrat: voi folosi aquabasis si deasupra manado...aici NEED HELP...eu vreau sa pun 5gk de aqubasis (daca nu-i cam mult) dar nu stiu cat manado sa pun deasupra ca sa fie bine, sa nu fie rau (vb lui 'nea Hagi)...

Fertlizare...voi ramane cu linia jbl de care am fost multumit mai ales ca nu o sa sar la plante cu pretentii prea mari...ma rezum la cele easy spre medium...Si voi folosi si ceva easycarbo

filtrare...un jbl e701 plin cu medii bio si un HOB aquaclear

This message was edited 1 time. Last update was at 27/04/2017 09:58:05


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ru nu as pune manado.... E urit. Au cei de la Dennerle niste sortimente de nisip in culori tare faine.
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Gabi C wrote:Ru nu as pune manado.... E urit. Au cei de la Dennerle niste sortimente de nisip in culori tare faine.


Am gasit o oferta ce nu o puteam refuza...50lei pentru 18kg manado...mi s-a parut un chilipir demn de luat in seama

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hei,disciponel,ma bucur ca am mai evoluat cu acvaristica asta ^_^ Sa sti ca acei kribensisi nu par deloc tristi in acvariul actual,dar se vede ca simti nevoia de ceva nou. Nu stiu de ce toata lumea fuge dupa manado,este un substrat usor, ce mie imi este inghiti de sifonul ala la 10 lei si aruncat in lighean la schimburile de apa,trebuie sa folosesc pe ala de la SERA special pt substrat ca sa nu mi-l ridice. Quartzul e mai super,dar daca ai prins oferta aia,pacat sa nu o accepti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Pune linistit cei 5l de aquabasis, nu e mult. Daca pui manado, ai grija sa ai minim 4, 5 cm . Si mare grija cand replantezi.
[ICQ]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Mersi de feedback si de sfaturi.

Narcis...inca stau in dubii daca o sa folosesc tot aquabasis ori daca o sa fac un soi de mix intre florapol si 7 kugeln balls...o sa incerc doar cryptocorine...si poate ceva ludwigia repens (imi place mult planta asta si a mers super in acvariul meu low tech)ca plante care ar avea nevoie de nutrienti la radacina si in rest plante ca anubias si microsorum...ma tem sa nu mai repet o eroare prosteasca cand m-am apucat ca un iesit din minti sa scot plante si sa replantez si am cam scos aquabasis-ul la suprafata de am facut apa tulbure, de aici un bloom de alge...de care abia acum incep sa scap...cel mai greu a fost cu staghorn-ul...si cu cyano...de cyano am scapat doar cu eritromicina...am riscat sa folosesc eritromicina mizand pe multitudinea de plante...in caz de deciclare...

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Cu atat mai mult, daca vrei criptocorine baga toti cei 5 litrii. Insa delimiteaza-le spatiul dedicat lor, altfel se vor intinde in tot acvariul.Daca vrei sa le scoti, tai intai pe langa ele cu un cuter, apoi le treagi cate putin, sa aiba timp sa se reaseze substratul, apoi iar mai le scoti putin...si tot asa. Astfel eviti sa scoti o cantitate mare de aquabasis, insa inevitabil vei scoate cate putin in timp.
[ICQ]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Salutare all...revin cu update la noul setup...Nu am evoluat foarte mult...in sensul ca tot in zona simplu, low tech ma aflu...sa detaliez:

Acvariul 60x35x40

Substrat: cam 5-6 kg de jbl aquabasis acoperit de un strat de pietris granulatie 1-2mm

Iluminare: 2 proiectoare L.E.D unul de 20W si celalalt de 10 cu lumina de 6500K

Filtrare: filtrul jbl e701 si un filtru HOB fara capac in care cresc nestigherite 3 tipuri de plante:shinnersia rivularis care creste emers, epipremnum aureum, aloe vera si un soi de cala...

Flora: micranthemum micranthemoides, ceratopteris thalictroides, anubias barteri, nana, nana petite, rotala rotundifolia, limpophilla sessiflore, hygrophillia diformis, 2-3 tipuri de cryptocorine din care una imi e tare draga dar creste cel mai greu (lutea hobbit-multumiri colegului Vazilian pentru ea), lobelia cardinalis, ludwigia repens rubin si simpla, bacopa caroliniana, christmas moss si weeping moss...

Fauna: 14 neoni, 10 Iriatherina werneri, 2 cory aeneus, 2 ancistrusi si ceva creveti

Acum...intrebarile...mele...

Sa mai pun ceva melci de substrat daca e asa de gros substratul? in sensul ca am in fata cam 6cm iar in spate ajunge la ~8cm...ma tem sa nu se formeze conditii anaerobe care sa dea de furca plantelor si pestilor...

In legatura cu numarul pestilor...incerc sa scap de cory si ancistrusi...ca astia is cam mari in acvariu in rest...wernerii is prea mici sa polueze apa acvariului )

Mai am ceva intrebari in legatura cu lumina...eu am si un proiector cu lumina calda..,ar fi ok sa-l folosesc impreuna cu cel cu lumina cool white?

Incerc sa atasez o poza si un filmulet...ma lupt un pic cu ceva bba, gha, gsa si algele verzi au aparut din cauza ca, spre apus, soarele isi proiecteaza razele destul de bine pe o laterala a acvariului...asa ca am pus ceva ca sa-i blochez actiunea...timpul va arata daca asta era cauza...
image



This message was edited 2 times. Last update was at 23/06/2017 23:37:53


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu scapa frate de nimic,lasa-i ca ai filtrare ok si ...lasa ca or sa o duca bine. Frumoasa ideea cu plantele in hob. am si eu asa ceva si nu mi-a dat prin cap. P.S. nu scoate pestii mai ales ca sunt ventuze si sanitari...nu supara pe nimeni

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com