[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Estimare greutate acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

elven wrote:succes ! sper sa ai noroc sa castigi licitatia.

sa ne pui poze cu masina incarcata


Multumesc, promit poze cu masina incarcata. Cel mai probabil ma duc duminica sa-l iau, cand o sa fac un scurt detur sa colectez si chiller-ul pe care l-am castigat deja.

Am gasit si acest skimmer, merita la pretul asta (pentru mine e local, deci nu platesc livrarea)?

[Thumb - 2015-05-13 10.43.42.png]

[Thumb - 2015-05-13 10.43.52.png]

[Thumb - 2015-05-13 10.45.04.png]

This message was edited 2 times. Last update was at 13/05/2015 14:18:14


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

M-am uitat si pompele noi sunt 150 de lire bucata, doar elicele 75 si doar corpul pompei 60.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

nu e cam mult ? pare un model vechi

in plus skimmerul tau de la acvariu nu se poate repara ? ca am vazut ca e un pic spart ...

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

E un model vechi, dar asta nu inseamna ca nu duce cei 1500L pentru care e cotat. Sau macar 1000 la incarcare grea. Exista vreo alternativa mai ieftina pentru range-ul asta?

Am cumparat de curand un Deltec MCE600 si era plin de calcar, spirorbis si skimmat refluat.
Am pus o galeata cu apa calda, jumate de sticla de otet balsamic, am pus pompa bucati la inmuiat si tot ce se putea demonta si incapea in galeata. Apoi am pus skimerul asamblat sa-mi circule apa din galeata (e skimmer extern). L-am lasat sa mearga asa pe masa din gradina. Cand m-am intors dupa doua ore apa era iar alba si otetul maro era in cupa.

Legat de skimmerul de la acvariu, cred ca decupatura aia e din design, cel putin asa arata in manual, banuiesc ca si asta-i un skimmer vechi daca au acvariul de 8 ani.

Momentan am cateva solutiI pentru un acvariu mare: Tunze 9006 nou, Deltec MCE600 cu pompa veche de 300LPH aer (exista una noua cu 400LPH, care-l face rated pentru 780L in loc de 600L) si un filtru Schuran cu skimmer.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

am cautat niste chestii despre skimmerul ala la 150 pounds si am aflat:

ca baga aer 700l/ora
ca s-a scos din productie de ceva ani
si ca nou costa 700 euro

in acvaristica marina evolueaza foarte repede tehnologia si nu stiu cat de actual mai e ca design...
ca si consum e destul de ok 2x12W....

eu personal in locul tau as merge fix pe skimmerul cu care vine acvariul daca zici ca nu e stricat.....de ce ai merge pe alt skimmer ? in conditiile in care deltec a dimensionat si gandit si calculat totul perfect pentru acvariul tau ? o sa te lovesti ba de dimensiuni ca nu incape skimmerul ba de nivelul la care tre sa stea skimmerul etc....

PS vezi ca uneori nu e bine sa faci overskimming s-ar putea sa cam moara coralii tai de foame

This message was edited 1 time. Last update was at 14/05/2015 00:18:16


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

La acvariul Deltec nu schimb nimic din configuratia initiala (ma gandesc sa schimb din panourile de sticla daca ma deranjeaza zgarieturile, dar cam atat).

Partea proasta e ca ma mananca rau de tot sa-mi iau un Red Sea Reefer 450, pentru ala ma gandeam sa iau skimmerul. Sau cine stie, sa ajut un coleg care vrea sa faca un sistem mare si ieftin.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

elven wrote:
in acvaristica marina evolueaza foarte repede tehnologia si nu stiu cat de actual mai e ca design...
ca si consum e destul de ok 2x12W....


Am vazut un filmulet cu evolutia skimmerelor Tunze (Interzoo 2014). Aveau o replica dupa primul skimmer facut vreodata (se pare ca Tunze a inventat protein skimmerele). Mergea ok. Tehnologie de 55 de ani.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elven wrote:

PS vezi ca uneori nu e bine sa faci overskimming s-ar putea sa cam moara coralii tai de foame


Nu exista overskimming, sint basme de adormit copii. Oricat de mare ar fi skimmerul el nu va scoate
din apa decat un anumit procent dupa care nu mai scoate nimic, randamentul maxim fiind in jur de 30%.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/05/2015 10:10:28


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

E adevarat ca skimmerele nu pot scoate o anumita fractiune de DOC, dar cred ca pot scoate alte substante.

Am citit de curand, dar memoria nu ma ajuta sa-mi aduc aminte in ce circumstante, poti scoate K+ prin skimmare. Si asta e o problema.

Momentan skimmerul meu Tunze 9002 din cub nu mai schimeaza, asa ca am atasat o pompa de aer la Venturi si-mi da o cupa de skimmat pe saptamana. Problema e ca spuma produsa nu e aia fina care se formeaza pe gat si urca cu orele, ci o spuma cu bule mari si umede.

Ca urmare, am cantitate mare de skimmat, dar ma indoiesc ca are cantitatea de DOC pe care ar avea-o in acelasi skimmat daca as scapa de lene si as scoate skimmerul pentru o baie in otet, curatat airline de depuneri de calciu, inlocuit elicea de la pompa, etc. Totusi, foarte probabil indepartez elemente care n-au de-a face cu skimmatul (cel mai probabil apa sarata cu concentratii de ioni similare apei din display si cu aceeasi salinitate).

Ca atare, cred ca skimmatul umed s-ar califica la overskimming, pentru ca e skimmat combinat cu schimb de apa => mai putine DOC in display decat ce poti scoate in mod traditional cu un skimmer.


Ar fi fain sa ai un controller care sa masoare salinitatea din display si la skimmat cantitatea si salinitatea si sa determine automat cata apa sarata si cata apa de osmoza sa puna inapoi in display.

Asta ar echivala cu schimbul de apa "la picatura" de la acvariile de apa dulce.

Ar elimina nevoia de schimburi de apa regulate, dozare, reactoare si alte nebunii de filtre.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/05/2015 10:43:57


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

au incercat cei de la advancedaquarist.com sa testeze exact treaba cu skimmerele si overskimming-ul dar se pare ca la nivelul actual problema depaseste pe toata lumea
citez:

"Several critical questions that cannot yet be answered concern the generality of the conclusions drawn above. Can any skimmer beat the 30% organic removal level, or is that an intrinsic property of the TOC (cf. Fig. 1)? What are the effects of either gas flow rates or water flow rates that are far outside of the examined range, on k? Are there other unrecognized factors buried in the "k" term involved in determining skimmer performance? These questions can only be answered by examining more skimmers under a wider range of conditions." -

Mie imi place sa ma bazez pe ceea ce am testat personal si continui sa cred ca a avea un skimmer foarte mare nu numai ca iroseste spatiu si curent electric ci si merge in detrimentul coralilor de tip soft si LPS. imi place sa cred ca fiecare bazin trebuie sa aiba un skimmer dimensionat conform specificatiilor altfel dai mai multi bani de pomana.


http://www.advancedaquarist.com/2009/1/aafeature2

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exista controllere care pot face ce spui tu Andrei, dar nu e bine sa automatizezi salinitatea
bazandu-te pe o sonda de conductivitate. E mai bine manual. Skimmarea umeda se
poate incadra la overskimming, dar asta poti sa o faci cu orice skimmer, indiferent de
marime. Eu ma refeream in principiu la notiunea de overskimming corelat cu dimensiunea
skimmerului in conditii de skimmare normala (dry).

@eleven cunosc cam toate articolele importante scrise despre skimmere in ultimii 15 ani
si tot din experienta pot sa iti spun ca indicatiile de marketing ale producatorilor de skimmere
sint departe de realitate. O regula de bun simt, din punctul meu de vedere, ar fi sa folosesti
un skimmer cotat pentru 500 litri la un sistem de 250 de litri. Skimmerul meu ATB Small Deluxe,
e o firma destul de buna in domeniul skimmerelor, e cotat pentru acvarii de pina la 1700 de litri
dar din experienta mea se comporta bine la un sistem de 650 de litri si nu cred ca peste 1000 de litri
mai face fata.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:... Ar fi fain sa ai un controller care sa masoare salinitatea din display si la skimmat cantitatea si salinitatea si sa determine automat cata apa sarata si cata apa de osmoza sa puna inapoi in display.

Asta ar echivala cu schimbul de apa "la picatura" de la acvariile de apa dulce.

Ar elimina nevoia de schimburi de apa regulate, dozare, reactoare si alte nebunii de filtre.

- "Ceaiul" ala pe care-l scoate skimmerul, in cazul skimmarii "ude", are salinitatea egala cu apa acvariului,
- E ca si cum ai scoate apa din bazin... nu vorbesc de calitatea skimmarii, ci doar de sarea scoasa din sistem,
- Deoarece ATO completeaza in permanenta nivelul apei, inseamna ca skimmarea "uda" scade incet-incet nivelul de salinitate.
- Ca atare, se socoteste (in litri) cata boratura se arunca... si, se completeaza cu sare (turnata direct in sump)...
- Vasul ala al meu, in care colectez boratura skimmerului, are cam 8-9 litri... il golesc cand ajunge pe la jumatate. Fiecare operatiune din asta e insotita si de o completare cu sare (cat pentru 5 litri de apa). Pun sarea direct in sump.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pai asta fac si eu la acvariile mele.
Am ATO care autocompleteaza apa evaporata, iar la fiecare schimbare de apa adaug in plus la cantitatea scoasa ce a iesit cu cupa skimmerului. Astfel mentin salinitatea.

Ce ziceam eu presupunea inlocuirea apei evaporate cu apa de osmoza si a apei skimmate umed cu apa sarata.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

um02122 wrote:Draga Elven, Nimeni din Helsinki nu iti da dreptate

Si poze:....


Mno.... e timpul sa "imi inghit cuvinte" Dat fiind ca am vazut pozele... zic: "amice, ai o problema"

Standul de jos NU se dezansambleaza, rama de sus de la avariu NU se dezansambleaza....
Dat fiind inaltimea de 70 a suportului... greu sa il bagi in masina cu bancheta pusa. Nu mai retin cat e acvariul inalt... dar nu cred ca intra din cauza latimii proprii (a acvariului).

Apoi am vazut pe net pozele cu masina ta ;) Merge!!!!!

Pui acvariul primul in masina (prin portbagaj).... cu "fundul" catre scaunul soferului si partea "bombata" in sus.... Operatiunea este "simpla" daca se face in 2: acvariul intra "pe lungime" in masina pana ajunge pe bancheta, apoi il virezi in pozitia dorita ;) Adica "pe romaneste": pui ceva de protectie pe bancheta rabatata, il iei in brate cu partea "bombata" in sus.... impreuna cu "ajutorul"... il bagi prin portbagaj pana ajunge un colt pe bancheta... apoi unul din voi 2 merge la portiera (in timp ce celalalt tine de capatul ramas suspendat in aer ;) ) si il trage catre laterala dorita in timp ce individul ramas la portbagaj il "vireaza" ca sa ajunga tot pe bancheta ) Gura acvariului fiind libera catre portbagaj... pui un pad pe sticla si pui restul de acareturi in el... App: buna osmoza ;) am una la fel cu 4 stagii, configuratia respectiva scoate 100Gal / 24h ...

Apoi.... apoi te rogi la "barbosul" sa iti incapa standul pe latimea masinii... (100cm) si pe "lungimea" de 70cm.... adica pana in acvariu. Dat fiind ca este lat de 40... nu o sa ai probleme cu geamul si nici cu vizibilitatea....
Apoi... urmeaza sumpul: daca poti si ai loc.... il asiguri in interiorul "cutiei" standului" scotand usile standului inainte de a il pune in portbagaj cu fata (gaura) in sus... daca nu: "Poftiti in dreapta, la sofer", ca si asa e mic si ingust )

Preventiv ia cu tine niste paturi (material textil) sau Pad/Isopren sau bucati de polistiren ("Just in case").... In rest: Drumuri line si multa rabdare.

Nu te chinui cu ventuze la latimea de 1m... mai mult te incurca. Succes

This message was edited 2 times. Last update was at 16/05/2015 03:31:52


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

In concluzie, am o masina incapatoare.

Legat de acvariu, nu l-am castigat. Am fost prea zgarcit si totusi nu-mi pare rau. S-a dus la £231, au fost inca doi bidderi, eu am avut plafonul la 200, altul la 230 si al treilea mai sus (probabil 250?). Eu nu eram dispus sa dau atat de mult, fara permisiunea nevestii.

Ramane sa-l astept pe urmatorul.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com