[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Camin nou pentru Ragnar  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Merci mult! Plantele pe care doream sa le pun cer o duritate mai mica. O sa pun mana zilele astea pe niste teste (nu betisoare) si vad ce si cum.
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare lume!

Am testat apa de la robinet si am obtinut urmatoarele rezultate:

pH 7.8
gH 19
kH 18
no3 5 mg/l
no2 0.02 mg/l

Am pus pe lista de cumparaturi si un sistem de osmoza gandindu-ma ca pot ajunge la un echilibru in acvariu, amestecand apa de la robinet cu apa de osmoza treptat. Mai am de gand sa cumpar si un sistem de codoi + filtru extern. Am vazut ca exista plante care suporta o apa mai dura si usor bazica , dar mai aman startarea acvariului pana reusesc sa cumpar tot ce am mentionat mai sus. Cu rabdarea stau bine vad, am acvariul cu tot ce trebuie de cateva luni si inca nu l-am "dat" la apa, dar citind pe forum am tot invatat lucruri noi si mereu m-am lovit de diverse probleme. Credeam ca treaba e mai simpla de atat , cumperi una bucata sticla o umplii cu apa, bagi pesti cat cuprinde si de bucuri de acvariu dar nu e chiar asa. Omul cat traieste invata!

Momentan cu apa pe care o am la robinet pot creste doar sirene blonde/brunete de Mamaia

O seara buna va doresc!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Andrei.Sergiu wrote:
Momentan cu apa pe care o am la robinet pot creste doar sirene blonde/brunete de Mamaia


Asteptam sa pui si pe la donatii cateva

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Promit ca dupa ce se pun pe depus o sa donez cateva exemplare Vreo preferinta? Blonda/bruneta, mai crude sau ajunse la maturitate?

Ce vroiam sa intreb, avand in vedere parametrii apei de la robinet, cu un sistem de osmoza si aditie de co2 presurizat, as putea sa ajung la o stare de "binete" in acvariu? Adica sa am niste plante mai "pretentioase" ca sa zic asa. La un acvariu de 54L sa schimb saptamanal 20L (apa de osmoza + apa de la retea). O sa-mi varieze ph-ul semnificativ?
Andrei.Sergiu
Junior member

Joined: 20/04/2015 21:07:28
Messages: 19
Location: Constanta
IP:
Offline

Vesti bune!

Vara s-a terminat, sirenele au emigrat m-am apucat de amenajat acvariul. Toate bune si frumoase pana acum, am spalat manado 2-3 ore ( treaba de chinez batran), fiert cioatele 2 zile, colantat acvariul etc. Acvariul este in faza de ciclare acum. Nu sunt hotarat la amenajarea cioatelor in acvariu, azi o sa pun niste poze, poate ma puteti ajuta cu un sfat ca sa le gasesc o pozitie definitiva, acum sunt asezate intr-o pozitie "nefireasca"
Lampa se lasa asteptata http://www.amazon.com/Finnex-Planted-Automated-Aquarium-Controller/dp/B00U0HMX1C si sper ca zilele viitoare sa intru in posesia ei, mor de nerabdare s-o butonez.
Inca o nelamurire pe care o am sunt plantele. Nu voi injecta "codoi" pentru inceput asa ca voi opta pentru plante easy. Sunt multe optiuni dar nu ma pot decide ce si cum.
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com