[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scape - incercare  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

multumesc !
revin dupa o scurta absenta ...
am crecut programul de lumina la 8 ore, totusi plantele cresc destul de incet, exceptand rotala rotundifolia la care urmeaza a 4-a tunsoare
"cateva" poze de la mijlocul lui ianuarie, ca sa compensez lunga absenta:

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Arata bine rotundifolia.
Iar neonii par niste porcusori

Dar hardscape-ul?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

urmeaza si hardscape-ul, deocamdata nu-l am, sunt in cautare ...
resterea lenta e la staurogyne si la HC cuba, in 2 luni si 10 zile trebuia sa fie de 2-3 cm grosime, pe cand acum nici macar nu a acoperit toata suprafata ...
staurogynele au frunzele ceva mai mici si mai rotunjite, nu sunt alungite ca la setupul anterior, iar blyxa japonica se incapataneaza sa ramana rosie si sa creasca "marunt" ....

poze 27.01.2015:

image

image

image

image

am scos toata blyxa japonica si am "tuns putin" ....
poze 28.01.2015:

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce schimbare ai facut fata de setupul trecut?
Parca filtrul de substrat si atat nu?

Blyxa din cate stiu creste asa cand sunt nitratii mici, ea fiind o devoratoare de no3.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

da, exact, filtrul de substrat (cu substrat cu tot) e diferenta

- gazonul de HC cuba revine la "normal", daca pana acum crestea cam incet si cu frunzulite mici,
acum crsterea e normala si cu frunzulite ceva mai mari
- ma bucur de rotala rotundifolia ca, desi a fost tunsa deja de 3-4 ori, nu s-a innegrit deloc partea de la baza
- alge: ceva maro apar ici colo pe plante si dupa un timp dispar, iar GDA isi face prezenta pe geam, in special in partea central-superioara, fiind sesizabila dupa 4-5 zile, iar la 7 zile trebuind sa sterg geamurile

image

image

image

image

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

frumos si foarte curat!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si asteptam hardscape-ul ala

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

si eu il astept ....

saptamana aceasta am avut o experienta neplacuta cu acvariul, am dorit sa repet un experiment efectuat la inceputul setupului, cand, dupa ce am montat filtrul de substrat si powerhead-ul, am introdus cu ajutorul unei seringi cca 3ml de albastru de metil chiar la gura de aspiratie a powerhead-ului si am observat ca apa albastra iesit prin substrat prin mai toate locurile, in special in zona powerhead-ului si in zona unde substratul era mai subtire, o poza din acel moment:

image

dar, saptamana aceasta, surpriza: powerhead-ul nu mai aspira deloc apa (deci nici nu impingea prin substrat), albastrul de metil "plimbandu-se" prin fata aspiratie la powerhead fara a fi aspirat de acesta, am facut verificari, am scos tubuletul verde ce ducea la filtrul de substrat, iar asa powerhead-ul functiona, concluzia: substratul e colmatat sau infundat. Momentan nu stiu ce sa fac, am decuplat powerhead-ul deocamdata.

pana atunci, nimic deosebit, parca acvariul intra in normal in ceea ce priveste ritmul de crestere a plantelor,
poze de inceput de martie:

image

image

image

image

image

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2015 13:48:23


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Parca mi se face dor de neoni rosii
Arata bine porcusorii!

Cat despre substrat, nu stiu ce sa zic, cred ca singura varianta viabila in momentul asta e sa lasi powerheadul oprit si sa fie un substrat "normal".
Banuiesc ca reset nu vrei sa-i dai acum.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Leon wrote:concluzia: substratul e colmatat sau infundat. Momentan nu stiu ce sa fac, am decuplat powerhead-ul deocamdata.

Banuiesc ca powerheadu' a tot bagat acolo diverse chestii "pescuite" din apa ....... chestii care s-au adunat. Io zic sa-l montezi invers, sa traga apa de sub substrat, poate reuseste sa scoata ce-a bagat.

Nu mi se pare o idee buna sa neglijezi problema, nu stiu cita mizerie s-a adunat acolo si nici ce efecte poate avea in timp da' ma tem ca n-o sa fie bine.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

setupul a fost desfiintat, scos tot ..... inclusiv filtrul de substrat ....
cu ocazia asta am descoperit cauza colmatarii: radacinile plantelor (in special staurogyne si hedyotis) au intrat prin fantele filtrului de substrat si s-au intins pe sub acesta, formand un strat pe partea inferioara a placii superioare, printre aceste radacini fiind si mizerie, obturand si blocand fantele acestui filtru ... majoritatea radacinilor aveau peste 30-40cm lungime ....

alta veste prosta priveste rocile Seiryu ..... se pare ca furnizorul pe Romania nu mai are pe stoc, asa ca mai asteptam ....
pana atunci, am refacut la repezeala un nou setup, cu cateva roci (de pe un drum de tara) micute din bazalt .....
ocazie cu care vreau sa experimentez niste "dealuri" din HC cuba pe plasa de tantari, confectionand din acesta plasa niste trunchiuri de con, pe care, sper, sa le acopar cu HC cuba

in asteptarea rocilor Seiryu, am inceput de data asta in forta, cu 8 ore de lumina 3x24W, fertilizare DIY la jumatate, fara filtru de substrat
poze la 10 zile de la start (primele 3 zile apa a fost cam tulburica de la praful de substrat):

image

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Leon wrote:am descoperit cauza colmatarii: radacinile plantelor (in special staurogyne si hedyotis) au intrat prin fantele filtrului de substrat si s-au intins pe sub acesta, formand un strat pe partea inferioara a placii superioare, printre aceste radacini fiind si mizerie, obturand si blocand fantele acestui filtru ... majoritatea radacinilor aveau peste 30-40cm lungime ....

Doar nu erau proaste sa stea ele cuminti . Stiu cum e, majoritatea batrinilor am incercat pe vremuri filtru' de substrat, foloseam plasa impotriva tintarilor in rolu' de plasa impotriva radacinilor , evident fara rezultat .

Mi se par interesante conurile.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

am schimbat aranjamentul pietrelor din dorinta de a ma apropia de suprafata apei si a masca skimerul ...
am mai pus 2 plantute noi pentru mine, daruite de colegul nostru Nagy Attila, caruia ii multumesc: microsorum pteropus mini si Riccardia chamedryfolia ...
aranjamentul are fix 4 saptamani, pietrele au fost napadite de alge verzi (GDA) si foarte putine maro, iar cand am vrut sa le curat cu periuta de dinti am constatat o greseala ce o facusem la aranjarea pietrelor: acestea se afla intr-un echilibru instabil, orice atingere duce la miscarea acestora (ar fi trebuit sa le fixez putin cu silicon), asa ca am abandonat momentat ideea de a curata pietrele ....

poze 09.05.2015:

image

image

image

image

image

image

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

invazia HC

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Incet, incet, HC cuba pune stapanire pe acvariu .....

poze 04 iulie 2015:

image

image

image

image

image

image

image

image

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

foarte frumos

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

in curand acvariul se va desface .......
poate ultimele poze:

image

image

image

image

ne pregatim de un nou setup, cam aceleasi plante, dar ....
si ceva roci .... fake Seiryu de Romania, cca. 60 kg culese in aceasta vara

image

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din ce zona ai adunat pietrele?
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Predeal, zona partia Clabucet ...... de unde prorneste telescaunul

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Misto bolovani!
Asteptam sa vedem aranjamentul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com