[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal-Acvariu Biotop  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Fa-le si testul cu otet

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da,da

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ai pus pietre la fiert in apa sarata???? De ce???
stiam ca asa se face la buturugi/lemne pentru a nu putrezi foarte repede..dar la pietre care e scopul??
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E ok si la pietre o tura de fierbe pentru a omora eventualii agenti patogeni.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ma rog,stiu ca am fortat-o putin cu sarea ....rau nu are ce sa le faca.
Cum a spus si colegul stefanp ,sa evit eventuali "musafiri"

This message was edited 1 time. Last update was at 25/08/2014 20:56:23


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

koala wrote: (Vallisneria, Echinodorus, Cryptocoryne, Anubias, etc.)... mai ales daca vrei acvariu gen "Amazon biotope"


Colegul koala a enumerat cateva plante potrivite pt steup-ul meu.
Imi poate enumera cineva mai multe specii de plante care s-ar potrivi pt ceea ce vreau eu sa fac...sa am de unde alege.
Am gasit asta:
http://www.freshwateraquariumplants.com/amazonbiotope/amazon.html

http://www.aquaticcommunity.com/aquarium/amazon.php

Sunt ok si acelea?..
Cabomba caroliniana merge?Nu stiu,dar imi place f mult...si totusi e o planta comuna/des intalnita prin acvarii.
Din ceea ce am vazut,trebuie sa am cateva specii de Echinodorus...

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2014 08:11:13


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cabomba nu e o planta prea pretentioasa, ai putea sa incerci.
Dar eu tot as mai adauga un neon, sa fie trei (ai totusi un acvariu de 250 litri aprox.). (apropo, la 38W cred ca sunt T8)

Heteranthera zosterifolia e alta planta nu foarte pretentioasa, in schimb e foarte frumoasa.
Si e buna pentru un start de acvariu, mananca multi nitrati.

Hydrocotyle iarasi ar trebui sa fie ok.

Nu mai stiu, aditie de co2 vrei sa faci?


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu,nu vreau sa ma complic.O sa fie ceva cu putine plante.

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa adaugi totusi Easycarbo

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

O sa cumpar si Easy-carbo

E ok cum arata apa in care am pus ramurile de vita de vie?
Am schimbat aproape toata apa ieri....
E putin maronie,dar e si tulubre/albicioasa.Ma gandesc ca e din cauza ca nu e recirculata apa.
Astea sunt pietrele pe care vreau sa le pun,parca as renunta la alea galbene....

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2014 16:43:46


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mai schimb-o o data

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am schimbat-o ieri pe toata,am spalat si lemnele,le-am si curatat cu un cutit.Cum le-am fiert si cum au stat in apa se mai lua din scoarta,"firicele"...cum e la vie.Apa tot tulbure s-a facut....e albicioasa.Nu stiu ce sa tot fac.Cat sa le mai tin?Daca le pun asa in acvariu,o sa se tulbureze apa.
Am adunat astazi frunze uscate de stejar din padure.Le fierb?Mai pun si sare neiodata?
Multumesc!

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am fiert o data frunzele,fara sare....sper ca ajunge.
Am schimbat sambata apa si am pus o pompa mica sa recircule apa,sa valureasca la suptafata.Nu mai e asa tulbure si spuma nu mai este.
P.S. Se poate muta topicul la "Jurnale"? "Jurnal-Acvariu Biotop"

This message was edited 1 time. Last update was at 01/09/2014 20:27:05


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am impartit topicul vechi si ti-am lasat postul de prezentare la "Despre noi" si am adus restul aici.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Salut , o sugestie as avea daca vrei ca bazinul sa urmeze linia "biotop" si daca te orientezi spre cel amazonian, din lista de plante scoate anubias - e africana , ramai pe plante sud americane , pietrele testeaza-le cu otet desi intr-un biotop de America Centrala deja duritatea o poate egala pe cea din marile lacuri africane in unele zone .
A legat de pietrisul negru pe care vrei sa-l pui nu e deloc in spiritul "amazonian" doar daca vrei sa faci un biotop gen parau de munte ,doar in apele repezi e pietris la fund acolo curentul spala malul ,depunerile si nisipul si ramane pietris dar nici acolo nu e unul uniform -ideea e ca nu inteleg de ce lumea opteaza pentru asa ceva cand : impresia generala e de nenatural/fals (ca si plantele artificiale) pe langa asta e total nepractic se incarca cu depuneri datorita spatiului mare dintre granule ceea in timp creaza probleme rezultand nitrati si phosfati crescuti peste normal. Recomandarea mea ar fi nisip de cuartz din cel pentru filtre de piscine =aspect natural si mult mai practic ,dar pana la urma fiecare face dupa gustul lui doar ca atunci denumirea de biotop devine improprie. Numai bine

This message was edited 2 times. Last update was at 02/09/2014 10:44:56

[Email]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da....stiu ca nu e ok pietrisul negru.Pe asta l-am avut si nu am avut ce face cu el.
Poate il voi schimba... Am vazut la Hornbach ceva nisip/pietris alb mai marunt..cam cati litri,cate kg imi trebuie?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/09/2014 11:08:58


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline



Today at 12:37 PM






Da la Hornbach gasesti la saci de 25 de kg granulatia e pana la1,5 mm ~(necesita spalare), grosimea depinde de cat de gros vrei sa faci substratul , undeva intre 5 si 7 cm as spune eu(e vorba de principiul DSB -deep sand bed-se face de obicei in jur de 10 cm, care functioneaza la fel si la apa dulce si la cea sarata,doar ca la dulce bacteriile cresc mai bine) daca vrei ca sa faca o filtrare biologica eficienta, la grosimi suficiente populatia de bacterii (cele aerobe si anaerobe) au destul suport pentru o populatie care sa faca fata cu brio incarcaturii biologice rezonabile , au nevoie de cateva saptamani pana se dezvolta suficient (le ajuti cu un biostarter) . granulatia e fina deci scapi de problema colmatarii si cand sifonezi (cand e cazul ) nu deranjezi substratul in profunzime in nici un caz , doar la suprafata . E bine sa ai si un curent usor in acvariu , cu atat mai bine va functiona filtrarea din substrat -sa fie clar nu vorbim aici de filtrare undergravel (aceea e altceva , eu nu sunt adeptul ei,asta nu inseamna ca nu merge). Partea cu curentul eu am rezolvat-o cu un SPS (chinezarie ieftina si fiabila) de mica putere a carui iesire batea la cativa cm sub oglinda apei (nu am folosit cartusul defiltrare aferent doar grilajul conic)


This message was edited 2 times. Last update was at 02/09/2014 11:56:57

[Email]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Au la Hornbach nisip alb-25 kg sacul.Ce granulatie....nu au putut sa imi spuna.
Sa cumpar 2 saci?
http://www.erevista.ro/viewer/catalog_hornbach___acvaristica_si_zoo/TCQQK8MYQF2016HS/12

Cred...ca e vorba de cel din stanga jos.Revista e din 2010 iar acum e la 39 de lei.
Acolo mai sunt 2 tipuri,la sac.Sa raman pe cel alb?
Sa inteleg ca,e ok sa fie cat mai fin...?

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Este granulatie 0.5-1mm , cel alb la sac de 25kg , am si eu la fel, este ok pt tine. Un sac este suficient. Eu am pus 25kg la acvariu de 400l.
[Email] [Yahoo!]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Stratul vreau sa fie mai gros...daca tot il schimb.Vreau sa am si ceva gramezi/dune de nisip...sa nu il pun drept.
Deci un sac sau doi? Maine merg sa iau....

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com