[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sifonarea un calvar  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

pai ma gandeam ca cu sifonarea curat murdaria si scot un volum(foartemic) de apa,dar in acelasi tmp furtunul mai mare scoate un alt volum pana la cei 30%

mai 30% de 20L nu-i cam mult?nu este o schimare prea mare ?
eu m-am gandit sa scot de 2 ori pe sapt 10% si sa o data pe sapt sa sifonez
[Email]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Cat despre pestele bolnav depinde si ce anume are. Vezi sectiunea de Boli/Tratamente. In functie de ce are tratamentul e specific.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

30% e cam maximul de volum pentru intretinere. Numai in cazuri speciale scoti mai mult.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

eu m-am gandit sa scot de 2 ori pe sapt 10% si sa o data pe sapt sa sifonez

e bine asa?
[Email]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

In principiu e bine. Ai grija la apa pe care o bagi in acvariu. Vezi cat e de murdar substratul, samd. Idea e daca tot schimbi de 2 ori pe saptamana apa de ce sa nu sifonezi atunci si substratul? In plus conteaza si ce pesti ai, plantat sau nu acvariu sunt multe. (am vazut ca ai scris la inceputul postului, dar ca sa iti raspund detaliat nu stiu caci nu sunt decat incepator ca si tine, doar cu multa citeala la activ. )

Apropos de asta nu mai foloseste nimeni rubrica Despre noi???

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

giostana wrote:pai ma gandeam ca cu sifonarea curat murdaria si scot un volum(foartemic) de apa,dar in acelasi tmp furtunul mai mare scoate un alt volum pana la cei 30%

Dupa cum zicee si Dolly, atunci cand aspiri (sau sifonezi) schimbi si apa. In acelasi timp, adica prin acelasi furtun. Deci nu mai e nevoie de alt furtun care sa scoata apa. De ce ai avea? Astfel faci si sifonarea mai temeinic. Pe de alta parte, ca sa o faci calumea, trebuie sa lasi sa curga multa apa ca sa cureti bine, deci nu prea poti sifona substratul absorbind doar putina apa. Intelegi?

giostana wrote:eu m-am gandit sa scot de 2 ori pe sapt 10% si sa o data pe sapt sa sifonez

e bine asa?

Mai bine schimba de 3 ori pe saptamana cate 10% sau de 2 ori pe saptamana cate 15%. Eu schimb cam 15% la doua zile si am apa ca cristalul (iti vine sa bei din ea). Apropos, cat de mare ti-e acvariul?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:
Apropos, cat de mare ti-e acvariul?

20l...a zis la inceputul postului!
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

A! Sorry, acum ca imi zici mi-am adus aminte.

Giostana, in acest caz iti recomand sa schimbi de fiecare data 20-30% din apa (cam de 2 ori pe saptamana). O galeata de 5l iti ajunge sa depozitezi apa pentru declorare (desi ti-as recomanda una de 10l ca si asa e mica).

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com