[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"El Grande"  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc Stefan.
Acvariul mi l lipeste tot Luis, dar am sa comand sticla peste vreo 10 zile, cand i au salariul, poate reusesc sa l lipesc inainte de 14 aug, sa se usuce pana ma intorc din concediu.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce sa zic, sa dea Domnu' sa reusesti
Numai bine revii cu forte proaspete si te apuci de treaba

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2014 12:18:28


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Azi comand sticla, si poate saptamana viitoare il lipesc.
La ce distanta de margine sa pun banda de hartie - 2 mm e k?
Vreau sa comand si neoanele, deorece am un coleg care imi face legaturile si a zis ca iau drosere cu starter ca sunt mai ieftine si le monteaza el dar ii trebuie lampile.
Ce parere aveti de droserele cu starter fata de cele electronice? e vreo diferenta in timp?

Ce neoane sa iau -vreau 4 x54 W Osram- ce coduri?
Acvariul se vrea plantat , cu plante easy spre moderate.

Multumesc.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:La ce distanta de margine sa pun banda de hartie - 2 mm e k?

Eu las 3-4 mm pe fiecare latura a unghiului interior. Folosesc banda de hirtie si la exterior daca n-am chef sa curat silicon.
Banda o dai jos destul de repede dupe ce cosmetizezi lipitura, sa nu apuce siliconu' sa faca pojghita.

Ancamarketing wrote:Vreau sa comand si neoanele, deorece am un coleg care imi face legaturile si a zis ca iau drosere cu starter ca sunt mai ieftine si le monteaza el dar ii trebuie lampile.
Ce parere aveti de droserele cu starter fata de cele electronice? e vreo diferenta in timp?

Nu cred ca merg drosserele cu starter la T5.

Ancamarketing wrote:Ce neoane sa iau -vreau 4 x54 W Osram- ce coduri?

Iti sugerez calduros niste tuburi roz pentru plante, macar 3 . Sa zicem o combinatie 3 X roz + 1 Osram (cu lumina calda 830 sau rece 865 dupa cum iti place).

Cele roz pot si AquaMedic Plant Grow sau Sylvania Grolux sau orice altceva de calitate. Chiar daca-s un pic mai scumpe eu zic ca merita chiar daca o sa ai plante nu foarte pretentioase..

Poze: smilie ... Poze cu plante
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

La faza cu droserele nu ma pricep deloc, dar colegul e electrician, sper ca stie ce vb.
Multumesc pentru raspuns, am sa caut neoanele specificate sa vad preturile.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nici eu nu te sfatuiesc sa mergi cu startere, micsoreaza durata de viata a tuburilor, e diferenta la aprindere. Tehnica a avansat mult, de ce sa nu o folosim ?
[ICQ]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Ai mare dreptate Narcis, dar totul se rezuma la bani.
Am sa i au electronice ptr ca asa am "bugetat" de la inceput.

La neoane ma gandesc la 2 Sylvania Grolux+2 Osram 865 (sau unul 830), oricum am timp sa iau o decizie.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si eu te sfatuiesc sa nu pui startere.
La cele cu starter neonul palpaie pana se aprinde, ori asta duce, dupa cum a spus Narcis, la scaderea duratei de viata a neoanelor.

Plus ca din cate stiu, va trebui sa pui si neoane T8. Astea nu sunt la fel de "performante" precum cele T5.
Si nici nu penetreaza apa la fel de adanc, iar tu ai inaltime de 50 cm ...

Mai bine mai asteapta un pic si ia niste balasturi electronice, pentru neoane T5. Si niste balasturi bune, ca sa-ti duca neonul la 100% din capacitate.
Eu am niste balasturi Osram, luate de la bizoo.marbotrade.ro



Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Bunnn, in cazul asta, am sa iua doua balasturi electronice Osram 2x54 w - 58 lei/buc
In afara de combinatia fericita data de maestrul Porcu', o combinatie mai economica de la Osram , care ar fi?
2*830+2*865 sau 3*830+1*865?
oate le comand o data de la Marbo Trade.
Multumesc.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am vazut acvaristi care foloseau combinatia 830 cu 865; daca ar fi sa aleg intre astea as merge pe doua si doua.

Cat te costa osramurile?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Si eu tot pe 3/1 as merge, se vrea un bazin plantat, deci incercam sa le facem cele mai bune conditii. Cel cu lumina day l-as pune in fata pentru a atenua nuanta de roz a celorlalte 3. Parerea mea.
[ICQ]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Osram costa in jur de 15 lei tubul. Stiu ce vrei sa zici Stefan vis a vis de pret ca mai bine mai strâng ceva, dar acum sunt multe de luat: sticla, drosere, capac, inclazitor, înc? un filtru...Poate le schimb cu timpul pe rând.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu nu inteleg de ce ar folosi cineva neonul 830. adica in afara ca mie nu-mi place lumina galbuie pe care o da, ca mie imi place mai mult lumina rece in acvariu,
eu nu inteleg la ce ar fi buna aceasta temperatura de culoare si care ar fi argumentul pentru care ar fi bine sa avem in acvariu 3000K.

atat timp cat soarele are 6000 K si astea NU sunt neoane speciale de horticultura si nici macar de acvaristica, mie mi se pare logic sa merg pe o temperatura de culoare cat mai apropiata de lumina zilei.

eu am folosit la acvariu si 880, nu numai 865, iar 830 cred ca l-am tinut la un momentat vreo jumate de ora inainte sa-l scot.

PS osram fluora are temperartura de culoare 8500, adica si mai indepartat de 830

This message was edited 2 times. Last update was at 02/08/2014 15:12:35




Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Humber m ai bagat de tot in ceata.
Eu citisem de doua 865 si doua 830 sau unul 865 si trei 830. Acum tu de fapt spui sa nu pun deloc 830.
Sincer in primul bazin am avut numai 865, dar plantele nu au mers niciodata bine.
Am sa le cumpar la 1 septembrie când vin din concediu, poate ma lamuresc pana atunci, ca acum o iau cu dilema de la capat dupa cele spuse de tine.
Tu ce iluminat ai in bazin? Ai un acvariu cu plante f sanatoase, pe care îl urmaresc frecvent.
Le: am vazut ca ai doar 865.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/08/2014 20:53:44


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pune de care-o fi si nu-ti bate capul ca nu diferenta asta de culoare o sa fie decisiva pt succesul acvariului.
Eu sunt destul de sigur ca ambele neoane pot da rezultate (desi 830 nu am incercat)



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Se foloseste 830, sau alte neoane cu lumina calda datorita spectrului mai puternic pe partea de rosu (cauta diagrama pt 830).
Este demonstrat stiintific faptul ca clorofila (a si b parca) 'functioneaza' preferential pe tipul asta de lumina (si ceva albastru).

Dezavantajul este intr-adevar ca nu da bine pentru ochiul nostru.
De asta folosim si (sau doar) neoane cu lumina rece, cool daylight (865) sau mai reci care adauga mai multa lumina din spectrul verde insa in defavoarea celei rosii...
Bineinteles, 865 ul contine si spectrele necesare plantelor. Asta nu inseamna totusi ca celelalte sunt degeaba.

Iar lumina naturala, pe timpul zilei (ca pomeneai de asta) nu e la fel pe tot parcursul zilei.
Ideal ar fi o lampa unde poti dimma intensitatea diferitelor culori pe perioda de iluminare. A scris ceva Lucian in topicul lui de lampa dyi cu leduri.

LE: apropo de 3000K. Dennerle special plant are 3000k.

Aaa. Sper ca am fost cursiv. Sunt pe telefon

This message was edited 1 time. Last update was at 03/08/2014 10:36:28


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Humbert wrote:eu nu inteleg de ce ar folosi cineva neonul 830

Eu il folosesc pentru ca imi place lumina galbuie. In plus, lumina calda are un efect de inrosire asupra plantelor rosii iar pentru pasionatii de plante rosii e un mare plus.
In afara de asa, JBL face tubu' pentru plante la 4.000 K, Dennerle la 3.000 K, Hagen la 2.800 K.

Legat de placerea ochiului nu am ce comenta , mie nu-mi place deloc cum se vede acvariu' la lumina rece in jur de 6.000 K.
Combinatia pe care o prefer e 3 X roz + 1 X 830. Daca ar fi dupa plante as folosi doar roz.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ei, nu luati acel "eu nu inteleg" in sensul ca "nu are sens", ci ca in sensul ca eu chiar nu inteleg.
acum desigur ca daca cuiva ii place lumina calda, nu e nimic de discutat.

adevarul e ca nu prea inteleg eu corelatia dintre temperatura de culoare si spectru si in capul meu ramasese ca sunt 2 lucruri diferite.
imi amintesc un un articol in care se zicea ca 830 si 865 au cam acelasi spectru (adica distributia lungimilor de unda), desi au temperatura de culoare diferite.

plantelor le plac lungimile de unda rosii si albastre.

o lampa care da mai multa lumina in lungimea de unda rosie va avea temperatura de culoare spre rosu (cald) ?



Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Am facut comanda azi de drosere si neoane doua si doua, acum o sa vedem .
Vineri vine si sticla, poate o lipesc in weekend.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Bafta la lipit acvariul !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com