[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cladophora strikes again...  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

PPS-Pro este o schema de fertilizare (sper sa nu incepem si aici o discutie nesfarsita pe acest subiect cum am vazut ca au existat pe multe forumuri) cu anumite proportii intre macro-elemente. EI este o alta schema de fertilizare si are alte proportii intre macro-elemente.
Daca ai Easy Life Fosfo, Ferropol si Ferropol 24 si Easy Carbo poti sa incepi sa dozezi doar din astea, nu mai ai nevoie de PPS-Pro. Nitratii de produc intr-o cantitate mult mai mare decat fosfatii din mancare si reziduurile aferente mancarii di a bazinului in sine, totul este sa completezi cu fosfati astfel incat sa nu apara un dezechilibru NO3/PO4. Nitratii daca ii mentii la un nivel de 5-10ppm este foarte OK si nu mai trebuie sa faci aditii de nitrati. Fosfatii ii mentii la 0.5-1ppm prin aditii de ELFosfo.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Lucian wrote:PPS-Pro este o schema de fertilizare (sper sa nu incepem si aici o discutie nesfarsita pe acest subiect cum am vazut ca au existat pe multe forumuri) cu anumite proportii intre macro-elemente. EI este o alta schema de fertilizare si are alte proportii intre macro-elemente.
Daca ai Easy Life Fosfo, Ferropol si Ferropol 24 si Easy Carbo poti sa incepi sa dozezi doar din astea, nu mai ai nevoie de PPS-Pro. Nitratii de produc intr-o cantitate mult mai mare decat fosfatii din mancare si reziduurile aferente mancarii di a bazinului in sine, totul este sa completezi cu fosfati astfel incat sa nu apara un dezechilibru NO3/PO4. Nitratii daca ii mentii la un nivel de 5-10ppm este foarte OK si nu mai trebuie sa faci aditii de nitrati. Fosfatii ii mentii la 0.5-1ppm prin aditii de ELFosfo.

Corect, am inteles, nu e nevoie sa insistam pe subiectul asta.
Legat de NO3, la mine in acvariu este in jurul valorii de 15 ppm (asta cu aditie de PPS-pro). In cazul asta ar trebui sa urc PO4 pana in jurul lui 1,2-1,5 ppm.
Daca as renunta la PPS-pro asa cum mi-ai sugerat atunci probabil ca m-as apropia de valoarea de 10 ppm caz in care nu as mai avea nevoie de un nivel asa mare de PO4.
Daca cu NO3 si PO4 e lamurita treaba, mai ramane un element care nu e acoperit ... e vorba de K potasiu, pe care e nu il dozez. Imi recomanzi sa fac aditie de K (spre exemplu EL kalium) ?
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar fi bine sa pui 5-10ppm K.
10ppm de NO3 este ideal mai ales pentru majoritatea plantelor rosii


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Lucian wrote:Ar fi bine sa pui 5-10ppm K.
10ppm de NO3 este ideal mai ales pentru majoritatea plantelor rosii

sa fertilizez cu 5-10 ppm K, sau sa ajung la valori tinta 5-10 ppm K ?
cred ca daca nu mai fertilizez PPS-pro o sa ajung la NO3 10.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este cat sa pui (nu ai cu ce sa masori K asa ca oricum nu ai fi avut cum sa sti cat sa pui ca sa atingi o tinta )
EL Fosfo cat sa mentii ~1ppm PO4, JBL Ferropol cat sa mentii ~0.6ppm Fe (PO4 si Ferropol in zile diferite, nu in aceiasi zi) si zilnic JBL Ferropol 24 si Easy Carbo.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Lucian wrote:Este cat sa pui (nu ai cu ce sa masori K asa ca oricum nu ai fi avut cum sa sti cat sa pui ca sa atingi o tinta )
EL Fosfo cat sa mentii ~1ppm PO4, JBL Ferropol cat sa mentii ~0.6ppm Fe (PO4 si Ferropol in zile diferite, nu in aceiasi zi) si zilnic JBL Ferropol 24 si Easy Carbo.

corect, nu am cu ce sa masor K .
da, incerc sa ma apropii cat mai mult de valorile date de tine mai sus.
mersi frumos.
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , ma bag si eu , ca musca-n c.... )) , ai SAE in acvariu ? poate te scape ei de alga . Pe mine m-au scapat de alge SAE . Mai putin de GSA .
Sa ma corectati daca gresesc .
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

skija wrote:Salut , ma bag si eu , ca musca-n c.... )) , ai SAE in acvariu ? poate te scape ei de alga . Pe mine m-au scapat de alge SAE . Mai putin de GSA .
Sa ma corectati daca gresesc .

SAE astia nu mananca toate tipurile de alge.
Cladophora nu cred ca halesc.
[Email]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Lucian wrote:Ar fi bine sa pui 5-10ppm K.

Din prospectul Easy Life Kalium: 10 ml la 100l creste concentratia de potasiu (K) cu 4 ppm. In majoritatea cazurilor, dozarea de 10ml la fiecare 100l este mai mult decat suficienta o data pe saptamana.
Asta inseamna ca la aprox 45-47 litri de apa cat am eu ar trebui sa fertilizez zilnic cu aproape 10 ml K ca sa creasca concentratia de K cu 8 ppm ?

[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Inseamna ca tu, daca adaugi 10 ml intr-o zi, ai introdus in acvariu 8 ppm potasiu.
In fiecare zi, daca vei continua acest "tratament" vei adauga cate 8 ppm. In total, intr-o saptamana vei adauga 7x8 = 56 ppm , ceea ce e un pic cam mult.

Pentru ca n-ai de unde cumpara test de potasiu pentru apa dulce, ca sa vezi cat se consuma de pe o zi pe alta si sa poti face un calcul mai exact, eu as adauga cate 5 ml (4 ppm) pe zi.
Daca o sa mai fie nevoie, poti creste.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:Inseamna ca tu, daca adaugi 10 ml intr-o zi, ai introdus in acvariu 8 ppm potasiu.
In fiecare zi, daca vei continua acest "tratament" vei adauga cate 8 ppm. In total, intr-o saptamana vei adauga 7x8 = 56 ppm , ceea ce e un pic cam mult.

Pentru ca n-ai de unde cumpara test de potasiu pentru apa dulce, ca sa vezi cat se consuma de pe o zi pe alta si sa poti face un calcul mai exact, eu as adauga cate 5 ml (4 ppm) pe zi.
Daca o sa mai fie nevoie, poti creste.

Asa m-am gandit si eu ca e un pic cam mult.
O sa dozez 4 ppm/zi cred ca e suficent.
[Email]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Lucian wrote:EL Fosfo cat sa mentii ~1ppm PO4, JBL Ferropol cat sa mentii ~0.6ppm Fe (PO4 si Ferropol in zile diferite, nu in aceiasi zi) si zilnic JBL Ferropol 24 si Easy Carbo.

Pe langa asta , mai adaug 4 ppm/zi EL Kalium
La sfarsitul saptamanii ce procent de apa ar trebui schimbat ?
Dupa schimbul de apa trebuie sa fertilziez astfel incat sa readuc valorile la valorile de mai sus.
[Email]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:Pentru ca n-ai de unde cumpara test de potasiu pentru apa dulce, ca sa vezi cat se consuma de pe o zi pe alta si sa poti face un calcul mai exact, eu as adauga cate 5 ml (4 ppm) pe zi.

Totusi nu e prea mult sa pun in acvariul meu de 47 litri efectivi de apa, 5 ml (4 ppm) de Potasiu zilnic in conditiile in care pe prospect scrie asa : Easy Life Kalium: 10 ml la 100l creste concentratia de potasiu (K) cu 4 ppm. In majoritatea cazurilor, dozarea de 10ml la fiecare 100l este mai mult decat suficienta o data pe saptamana .

Si mai am o intrebare referitoare la calculatorul de dozare a fertilizantilor cu programul asta : http://rota.la/ro/
Am acolo 2 optiuni :Estimativ Index si Estimative Index zilnic.
Ce presupune asta, ca dozajele respective sunt pentru doza zilnica la EI zilnic, respectiv doza saptamanala pentru EI ? Care se preteaza cel mai bine dintre cele 2 ?
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inainte sa intrii in descifrarea tainelor fertilizarii EI hai mai bine te apuci sa aplici recomandarile date si sa intelegi ce se intampla acolo. Daca tot ai utilizat site-ul http://rota.la/ro/ nu ai ajuns la ecranul asta? Iti spune ca trebuie sa adaugi 11ml de EL Potassium ca sa cresti concentratia de K cu 10ppm... (doza se poate mari pana la 30ppm/saptamana fara probleme).

La fiecare sfarsit de saptamana faci un schimb de apa de 30-40% dupa care faci aditia de EL Potassium (o singura data toata).
In ziua respectiva nu se mai pune nimic (se mai pun doar corectiile de calciu/magneziu si alte saruri daca este cazul). In urmatoarea zi incepi sa faci aditiile de Macroelemente si Microelemente in zile diferite.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/07/2014 14:09:02



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Asa am inceput sa fac.
Am schimbat azi 30% din apa si am adugat 11 ml (10 PPM) EL Potassium.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2014 21:08:06

[Email]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Lucian wrote:In ziua respectiva nu se mai pune nimic (se mai pun doar corectiile de calciu/magneziu si alte saruri daca este cazul). In urmatoarea zi incepi sa faci aditiile de Macroelemente si Microelemente in zile diferite.


Programul spune asa :
Ca s?-?i atingi ?inta de 1 mg/l PO4 trebuie s? adaugi 9 mL Easy Life Fosfo în acvariul t?u de 47.0 L ca s? rezulte
Element mg/l/grad
K 0.41
P 0.33
PO4 1.00

Bun, in regula dar eu mai am in acvariu dupa ce am facut schimbul de apa inca 0,8 mg/l. In cazul asta mai pun doar diferenta de 0,2 mg/l ca sa fac 1 mg/l sau pun toata doza conform calcului de mai sus ?
SI inca o intrebare ...calculul este facut cu EI lumina scazuta/saptamanal asta inseamna ca se pune toata doza o singura data. Se poate imparti doza pentru fiecare zi sau nu ?
[Email]
svlucian
Junior member

Joined: 18/03/2013 15:41:56
Messages: 15
Location: Braila
IP:
Offline

stefanp wrote:Poti sa faci o poza la prospectul Protalon?
Sunt curios ce contine...

Pentru un alt acvariu, care este infestat de aceeasi alga, am mai comandat aceasta substanta.
De aceasta data pot sa pun o poza cu recipientii. Ambii contin aceasi substanta sulfat de cupru.
image

De ce a ales producatorul sa puna acelasi produs in concentratii diferite in doua sticlute, nu inteleg.

De remarcat ca, cel putin pana in prezent in acvariul meu, nu a mai aparut nici un fel de alga filamnetoasa (doar GSA si GDA dar nimic ingrijorator).

Acum ma intreb daca e posibila vreo metoda DIY. Pentru ca 45 lei pentru 30 ml de sulfat de cupru mi se pare cam mult.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com