[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Petopia 2x700L - Sud Americani  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu e chiar tarziu, mai ales daca e podeaua plana .
Eu asa am acasa la "borcan"
[WWW]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Ben,felicitari
Ori nu esti casatorit ori sotia a pus ochii pe o blana de nurca
La ce vrei tu si la ce o sa iasa sigur nu mai iesi din casa primele 2-3 luni de dragul lor
Te-ai gandit sa faci dor un singur acvariu in locul celor 2?(cam aceleasi dimensiuni binenteles)
La greutatea sticlei,nisipului,crengilor,apei,mesei se mai adauga si cateva kg bune de la baboi(jaguar,gt,oscar,vieja,etc)

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2014 13:04:01

[Yahoo!]
danbb
Junior member

Joined: 05/03/2011 14:58:42
Messages: 52
Location: Brasov
IP:
Offline

Frumos Sorin. E gata proiectul?
tonyve
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/03/2012 18:05:57
Messages: 27
Location: Brasov
IP:
Offline

dai inainte man ca de aia sunt asigurarile si ori cum sti foarte bine ce faci eu iti tin pumni
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu cand am facut suportul pentru bazin l-am facut la o firma si mia facut calcule si mia garantat la o incarcatura de 3 tone (teava rentangulara 50x50x3mm.Dar foarte important miau zis sa nu slefuiesc sudurile pierzi mult din garantie.Si ce mia placut dupa ce lau sudat lau pus in cuptor pentru detensionare .
[Email]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte fain proiect dar se mai intampla ceva pe aici ca nu mai este nici o stire de cam o luna?
[WWW]
Ben
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2008 15:35:42
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Iata ca revin la proiectul inceput acum 1000 de ani. Sunt la un pas sa dau comanda la sticla insa am nevoie ceva pareri avizate legate de gaurile pentru BeanAnimal sa nu fac fo' prostie.
Vasul de prea plin vreau sa-l fac intern iar gaurile sa fie pe laterala mica din stanga. Fatza respectiva are 65cm inaltime si 60cm latime. O sa merg pe PVC de 32. Am atasat o schita in care apar coturile si cotele aferente. Orice parere sfat e binevenit! Multumesc!
[Thumb - beanben.jpg]

[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De cat sint gaurile? Pentru tank conectori de 32, functie de tipul lor (din PVC sau ABS), diametrul trebuie sa fie 43-45 mm.
Din ce inteleg vrei sa faci gaurile in laterala acvariului si cutie interna. Primele lucruri pe care trebuie sa il iei in calcul sint
nivelul apei in display, nivelul apei in cutie, dimensiunile pieptanelui si a coloanei de apa prin pieptane. In mod normal
nivelul apei in cutie ar trebui sa fie undeva cam la jumatatea tank conectorului pentru teava open sifon si ar trebui sa aiba
o diferenta de nivel de maxim 3-4 cm fata de apa din display. Prin pieptane ar trebui sa treaca undeva in jur de 0,5-1 cm
coloana de apa (depinde si de lungimea pieptanelui) iar dintii si golurile la pieptane eu le reconad de 5 mm. Tank conectorul
de la teava de full sifon e mai bine sa il pozitionezi mai jos (deci gaura in sticla sa fie mai jos, sa zicem mai jos cu inca odata
diametrul gaurii), cu cat este mai jos si cotul intors in jos de la teava de full sifon este mai jos in cutie cu atat mai repede
se amorseaza teava de full sifon.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com