[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Doresc recomandari sistem CO2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:
qwerty wrote:Cei de la centru de incarcare au spus ca daca lor le pica pe mana vreo butelie iesita din verificare o retrag de la client fara drept de apel.

Ciudat, cind imi expira butelia merg cu ea la centru de incarcare, o verifica si inscriptioneaza pe ea data pina la care e valabila.

Cum adica o retrag de la client? O confisca?


Ce aiurea... Ca si cum nu pot sa o verifice, sa vada daca TREBUIE retrasa sau nu. Ceva imi zice ca legislatia nu prevede asta

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

qwerty wrote:Am tot cautat sa iau o butelie mai mare decat ce am acum, 0,5kg. Am tot cautat pe net, am gasit, dar multe cu verificarea expirata. Cei de la centru de incarcare au spus ca daca lor le pica pe mana vreo butelie iesita din verificare o retrag de la client fara drept de apel. Avand temerea asta am tot cautat . In cele din urma i-am intrebat pe cei de la centru de incarcare daca nu au asa ceva. Mi-au vandut una de la ei, 2kg, din stingator CO2, dar au pus robinet la ea. I-am intrebat daca este ok si au spus ca este ok, verificare pe 2 ani si o incarca fara probleme in timpul asta. Mai departe voi vede ce am sa fac cu ea dupa 2 ani, poate imi prelungesc ei verificarea. Butelia a costat 150 lei plina. Cand am timp atasez niste foto cu ea. Astazi am pus-o in functiune, si mai lucrez la un reactor de CO2 din filtru de apa. Acel filtru care l-am folosit ca prefiltru pentru canistra, dar am renuntat la ideea asta.

Referitor la butelia de 500 g, aceasta se incarca la fel ca un stingator G2,G3 etc ? Adica daca incarca stingatoare pot incarca si acea butelie de 500 g ?
Mersi .
[Email]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. In mod normal, da. Trebuie sa aib? sistem si pentru incarcarea buteliilor cu robinet.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Cauta alt centru de reancarcare, butelia nu tio poate confisca. O poti duce la un centru de verificari si reparatii buteli si daca butelia poate sa functioneze platesti o taxa si o mai ai pe cativa ani.
Unde lucreaza tata a dus extinctoare la verificare si reancarcare.... verificarea o facuto pe 2 ani si eventuale revopsiri si testari... tot la centru ala imi duc si eu butelia ce am cumparato acum o sapt sa o reancarce.
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com