[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Confectionare acvariu + rama + capac  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
armour1
Unripe member

Joined: 10/04/2014 09:57:32
Messages: 1
IP:
Offline

Buna ziua, am o feblete fata de vechile acvarii cu rama metalica ; intrebarea e, pt un acvariu de 1.30x40x40 cu rama metalica sticla de 8mm este buna?
Mersi
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, este bun geamul de 8 mm.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am si eu o intrebare legata de o varianta de lipire a geamurilor. Am vazut acvariu marin realizat prin taierea marginii sticlei la unghi de 45*, cu aplicarea foilor margine pe margine. Prezinta aceasta metoda si avantaj la siguranta sau e doar estetic?

(Banuiesc ca asa se imbina doar muchiile verticale, cele de la fund trebuie facute tot clasic sau te poti trezi ca-ti aluneca sticla la vale pe langa fund.)

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Primul si cel mai important castig este acela ca iti creste cosniderabil suprafata de lipire.
Functie de grosimea sticlei, folosind unghiul de 45 grade, avem
Latime sticla 45 grade la patrat = suma patratelor gosimii foi de sticla
Ciudata explicatie a teoremei lui Pitagora

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Teoretic pare ca este mai rezistenta insa partea din sticla care se subtiaza nu aduce niciun aport la rezistenta deci ramane tot cam aceiasi latime a lipiturii care are aport la rezistenta si in pus apare pericolul spargerii prin propagarea sparturii din partea subtire si mai putin rezistenta. Nu recomand


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E o fita inutila... geamul slefuit in diagonala nu prezinta aceeasi rezistenta (pe latimea taieturii) ca cel taiat drept. Nici eu nu recomand!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Irinar
Unripe member

Joined: 21/10/2014 19:14:14
Messages: 1
IP:
Offline

Salut, am confectionat un acvariu/ fara pesti/ intr o vitrina pentru a curge apa pe unul dintre pereti.dimensiune acvariu L2700mm A 200mm H 1200mm
Acvariul are un capac din mdf. Apa circula cu ajutorul unei pompe sinae prelinge pe unul dintre pereti. Problema mea aste ca sticla acvariuluo se abureste pe interior , capacul fiind inchis
Cum pot rezolva aceasta problema?
Cutia din sticla avand o margine din mdf
Ma gandeam sa dau cateva gauri in rama pentru a circula aerul
Ceva solutii?
Multumesc anticipat
[Email]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana la urma care este grosimea recomandata a stratului de silicon, in functie de ce? Unii producatori recomanda un strat de minim 1mm.

Multe Urari si Incantatii
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru sticla toti producatorii, din cate stiu eu, recomanda minim 1 mm.

Exista doua metode de a lipii acvarii:

- o metoda este cu fixarea geamurilor pe pozitie si umplerea ulterioara a golurilor
(gasesti poze si vezi exact ce si cum in topicul lui Adi Radu http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25254.page )
in acest caz lipitura se face de obicei mai groasa, este o lipitura de umplere

- o alta metoda este cea clasica, se intinde cordon de silicon pe un geam si se pune celalalt geam peste, iar
grosimea siliconului depinde de cat de tare apesi (recomandat este sa lasi siliconul de minim 1 mm grosime)
In acest caz se "trage" si cordon de silicon, siliconul care a iesit, in interior, la imbinare, se niveleaza la 45 de grade
cu o racleta ingusta

Cordonul trebuie format si intr-un caz si in celalalt.

Acvariul meu marin de 128x68x70 cm a fost lipit cu a doua metoda, dar are fund dublu, al doilea geam, cel de sus,
este incastrat si toate geamurile stau pe celalalt fund.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/04/2015 21:13:16


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

..

This message was edited 1 time. Last update was at 06/09/2017 14:23:12


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
daxlures
Unripe member

Joined: 09/11/2017 15:24:12
Messages: 2
IP:
Offline

Vreau s? fac un bazin mai mare L200, l35, H 150. Cine s-ar încumeta s? realizeze un astfel de proiect? Preferabil pers juridic?, dac? se poate...

Mul?umesc!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Total nepractic ca si dimensiuni atat pentru pesti cat si pentru intretinere: cum aspiri, stergi geamuri, razuiesti etc. intr-un bazin inalt de 1,50m si lat de doar 0,35m ?! Nu poti intra in el si nu ajungi pana jos, pentru ca sa ai suficienta lumina pentru plante la acea inaltime iti trebuie lumina puternica, de curatat bine nu poti= in timp se umple de alge-magnetul nu rezolva problema. Un acvariu pentru ca mecanica lui sa functioneze bine(curenti pentru schimburile de gaze, temperatura etc.) trebuie sa aiba ideal latimea egala sau mai mare ca inaltimea, sau cel putin pe aproape. Bazinele de tip "LCD" nu merg prea bine niciodata, ajung "imbacsite" si neplacute la vedere
[Email]
daxlures
Unripe member

Joined: 09/11/2017 15:24:12
Messages: 2
IP:
Offline

A?a este, îns? scopul lui principal nu va fi cre?terea pe?tilor. Iar acestea sunt dimensiunile minime, sunt deschis la propuneri...
,,Lupul''
Unripe member

Joined: 08/03/2019 20:17:56
Messages: 1
IP:
Offline

Salutare tuturor ! Doresc sa fac un acvariu cu dimensiunile urmatoare : L120cm x l 60cm x h 60cm . Cine ma poate ajuta ? de unde sa cumpar sticla si cat ar ajunge ? E ok daca baza acvariului e de 15mm , mai am nevoie de baza dubla ? . Lateralele mari de 12mm si lateralele mici de 10mm . [ Am nevoie de intarituri ] . Astept pareri , sfaturi . Va multumesc pentru timpul si rabdarea acordata !
niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, revin si eu pe topicul asta, cu o intrebare: Vreau sa cumpar un acvariu facut pe comanda, cu dimensiunile: 135x50x60 (Lxlxh), fund dublu si intarituri longitudinale si transversale, din sticla de 12. Toate bune si frumoase, citesc pe forum, ma interesez pe ici, pe colo, hai sa vad si niste preturi. Aici vine buba... pe un site cunoscut e vreo 2500 de lei, cu sticla Float cantuita.
La alti baieti, destul de cunoscuti si ei, nu stiu daca am voie sa le dau numele, e vreo 7-800 de lei, in schimb, sticla nu e cantuita, ci "slefuita".

Silicon Dow Corning in ambele situatii, timp de executie cam 3-4 saptamani.

Am nimerit eu doar extremele? Cat ar fi un pret corect pentru un acvariu de dimensiunile astea?
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu zic ca sticla nu sare de 500 lei asa ca totul tine de adaosul practicat. 2500 lei mi se pare foarte mult.
Zic unii ca pe canturile lipite e bine sa se lasa sticla "cruda".
Canturile vizibile in schimb arata mult mai bine cantuite decat slefuite.
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Suntem aproape de 2022 si eu nu am mai avut tangenta cu domeniul acvaristic de ceva timp. Este cineva atat de amabil sa imi recomande o firma/atelier de unde se pot comanda geamuri taiate/cantuite pentru acvariu ? (Bucuresti).

Multumesc
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12934
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

https://www.aquadec.ro/

Dar vad ca au pus un anunt ca doar din ianuarie reiau livrarile.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com