[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Retete solutii clorura de calciu, magneziu si bicarbonati.  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Carbone wrote:
...nu te-as sfatui sa bagi prafurile direct in sump. Daca dozezi zilnic, ar fi cam greu sa cantaresti cu exactitate o cantitate destul de mica. Lichidul il poti masura mult mai usor.



+1

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Pentru a creste CA cu 10ppm ai nevoie de 3.6g clorura de calciu. Mare atentie la clorura. Sunt de doua tipuri: hexahidrat si dihidrat. Dihidratul este cu 20-30% mai potent.


Dilema mea este cum sa dozez Ca astfel incat sa nu se mai precipite carbonatul. Nu stiu cum sa fac practic asta pt ca am pus 20 ml de solutie si nu s-a intamplat nimic, apoi am mai pus 20 si iar nimic si apoi inca 40 si a crescut un pic. Nu am monitorizat insa si KH-ul care, fiind in jur de 7, a scazut brusc. Am plecat apoi din Buc si m-am intors in 2 zile. Cativa corali erau deja afectati, au pierdut tesut unii de la varf spre baza iar altii invers. Am masurat kh si era 5... Abea atunci am intzeles ca am uitat de relatia Ca - KH.

Mentionez ca am dozat solutie diluata dupa reteta mentionata in posturile anterioare si nu clorura direct.
Clorura pe care o am este intradevar dihidrat, mi-am dat seama tarziu e e mult mai concentrata (30% +).
[Yahoo!]
Carbone
Member

Joined: 22/04/2014 10:15:38
Messages: 134
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lucianvlad wrote:
Pentru a creste CA cu 10ppm ai nevoie de 3.6g clorura de calciu. Mare atentie la clorura. Sunt de doua tipuri: hexahidrat si dihidrat. Dihidratul este cu 20-30% mai potent.


Dilema mea este cum sa dozez Ca astfel incat sa nu se mai precipite carbonatul. Nu stiu cum sa fac practic asta pt ca am pus 20 ml de solutie si nu s-a intamplat nimic, apoi am mai pus 20 si iar nimic si apoi inca 40 si a crescut un pic. Nu am monitorizat insa si KH-ul care, fiind in jur de 7, a scazut brusc. Am plecat apoi din Buc si m-am intors in 2 zile. Cativa corali erau deja afectati, au pierdut tesut unii de la varf spre baza iar altii invers. Am masurat kh si era 5... Abea atunci am intzeles ca am uitat de relatia Ca - KH.

Mentionez ca am dozat solutie diluata dupa reteta mentionata in posturile anterioare si nu clorura direct.
Clorura pe care o am este intradevar dihidrat, mi-am dat seama tarziu e e mult mai concentrata (30% +).

kh eu te-as sfatui sa il aditivezi zilnic, impartind cantitatea in mai multe doze eventual (daca este cazul).
legat de calciu si alk, la 1200 si alk 7 (presupun ca si Ca este pe undeva pe la 400), poti sa aditivezi linistit 10-20ppm de calciu fara sa ai precipitare. Cand le dozezi sa le dozezi intr-o zona cu mult curent (iesire din pompa, powerhead ...)
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com