[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvaterariu testoase  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Salutare. Ma bate un gand sa comand un capac pentru terariu ca sa pot pune apa pana sus. Faza e ca daca il umplu, decorul pe care il am acum nu o sa se mai vada la fel de frumos. Capacul ma gandeam sa arate ca cel din filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=B7Yx_vWs6KE&list=WLF853CC866B350B46, dar sa contina si el un decor asemanator cu cel din acvariu (+insula si instalatie electrica pentru 2 becuri si un neon).

Voi ce parere aveti?

Am masurat acum nivelul apei si e cam de 20 de cm. Credeti ca e de ajuns sau ma sfatuiti sa fac acel capac?

P.S.: acvariul are dim de 80X50X35.
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Sincer.... ar fii interesant dar intrebarea este gasesti asa ceva in tara la noi?
Si acum depinde de tine daca vrei sa arunci 2 - 3 mil. pe un capac....

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

O sa vorbesc cu tipul care mi-a facut decorul ca sa vad cat imi cere. Sper sa arate ok...
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

In urma cu aproape doua luni ma plangeam ca testoasa mare se agita de parca are ADHD. Iata si motivul...
Al treilea ou le depaseste ca marime pe cele facute in luna decembrie.

image

This message was edited 2 times. Last update was at 01/03/2014 16:09:18

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Online

Don Director, in seara asta facem oo la jar?

Mama prostilor e mereu gravida!
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Ai de-o omleta...
[Email]
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

se agita pentru ca instinctul ii spune sa caute un loc sa sape si sa depuna ouale.
A mea vara trecuta a depus cam zece oua parca , dupa ce a sapat o gropita in cel mai tare pamant pe care il putea gasi, desi eu amenajasem o zona cu sol mai afanat si nisip..
De obtinut pui nu cred ca poate fi vorba odata pentru ca nu ai mascul, dar nu numai.. Cred ca e destul de greu sa nimeresti conditiile prielnice incubarii si in plus ce vei face cu puii???
cat sunt mici sunt dragalase, dar cand cresc situatia se schimba pentru ca au nevoie de spatiu si conditii bune pentru timp indelungat..dar sunt sigur ca te-ai convins si tu de asta in anii astia de cand ai testoasa..


LE: legat de capac . Mi se pare o idee foarte buna . Am avut si eu ceva asemanator , doar ca nu era fix deasupra acvariului ci in spate pe laterala lunga a acvariului...daca esti cat de cat indemanatic iti poti construi singur tot.. poti merge pe comatex sau chiar si pe pal/parchet (daca il feresti de apa).

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2014 21:54:20

[Yahoo!]
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

alyenn666 wrote:se agita pentru ca instinctul ii spune sa caute un loc sa sape si sa depuna ouale.
A mea vara trecuta a depus cam zece oua parca , dupa ce a sapat o gropita in cel mai tare pamant pe care il putea gasi, desi eu amenajasem o zona cu sol mai afanat si nisip..
De obtinut pui nu cred ca poate fi vorba odata pentru ca nu ai mascul, dar nu numai.. Cred ca e destul de greu sa nimeresti conditiile prielnice incubarii si in plus ce vei face cu puii???
cat sunt mici sunt dragalase, dar cand cresc situatia se schimba pentru ca au nevoie de spatiu si conditii bune pentru timp indelungat..dar sunt sigur ca te-ai convins si tu de asta in anii astia de cand ai testoasa..


LE: legat de capac . Mi se pare o idee foarte buna . Am avut si eu ceva asemanator , doar ca nu era fix deasupra acvariului ci in spate pe laterala lunga a acvariului...daca esti cat de cat indemanatic iti poti construi singur tot.. poti merge pe comatex sau chiar si pe pal/parchet (daca il feresti de apa).


Chiar daca ouale erau fertile tot nu le puneam in incubator pentru ca nu am ce sa fac cu puii. Cum ai spus si tu, cand sunt mici testoasele sunt dragalase si multi le cumpara fara sa se gandeasca la faptul ca in foarte scurt timp acestea cresc si nu mai pot fi tinute in "acvariul" cu insulita recomandat de vreun tembel de la petshop. Nu vreau ca in cativa ani sa ajunga prin cine stie ce parc, gen IOR.

Am renuntat la ideea cu capacul pentru ca in scurt timp o sa ma mut si vreau sa le fac un acvariu cam de 140X60X60.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2014 03:16:01

sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O..frumos proiect la dimensiunea aia..chiar daca lasi 15cm f?r? apa tot ai un volum substantial.
si la actualul acvariu daca ai lipi insula mai sus , ai mai castiga putina apa..eu am optat pentru insula din sticla lipita direct de acvariu, acoperita cu pietre lipite cu silicon. Daca nu as avea acvariul pestilor asezat deasupra ,probabil as merge pe varianta din filmulet.

ce sa spun..bafta cu mutatul si astept sa vad poze cu acvaterariul...
[Yahoo!]
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

I-am palpat astazi abdomenul si am mai simtit cateva oua. Stiu ca poate sa depuna intre 4 si 20 de oua, dar e normal sa existe diferenta asta de timp intre depuneri? Probabil se datoreaza si faptului ca nu are un loc in care sa sape o groapa, iar efortul este mai mare atunci cand le depune in apa sau pe insula...

sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si a mea a depus in primul an tot in apa...tind sa cred ca le pastreaza cat de mult poate in speranta ca gaseste conditii prielnice...in anul ala cam la 2-3 zile gaseam 1 sau 2 oua , dar vara trecuta a depus pe toate odata in gropita de care spuneam..
[Yahoo!]
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

image

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2014 21:38:15

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Online

Huoooooo sa—ti fie rusine Don Director, pozezi testoasa cand e la buda? Esti un pervers.
Astia de la Apa Nova fac sapaturi la mine la bloc, de ce nu o aduci jumate de zi sa termine doreii mai repede? Depune si ea linistita, toata lumea—i fericita...

Mama prostilor e mereu gravida!
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

opincarul wrote:Huoooooo sa—ti fie rusine Don Director, pozezi testoasa cand e la buda? Esti un pervers.
Astia de la Apa Nova fac sapaturi la mine la bloc, de ce nu o aduci jumate de zi sa termine doreii mai repede? Depune si ea linistita, toata lumea—i fericita...


buna asta
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Stiu ca spuneai ceva de un capac pe care sa se suie sau ceva de genul.
In cautarea mea mea pe amazon am gasit asa ceva : http://www.amazon.com/Decorative-Turtle-Topper-Basking-Platform/dp/B002O09MYE/ref=sr_1_259?ie=UTF8&qid=1397918580&sr=8-259&keywords=aquarium
Pretul mi-se pare a fii destul de ok.
Acum depinde de tine.

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Avansatul wrote:Stiu ca spuneai ceva de un capac pe care sa se suie sau ceva de genul.
In cautarea mea mea pe amazon am gasit asa ceva : http://www.amazon.com/Decorative-Turtle-Topper-Basking-Platform/dp/B002O09MYE/ref=sr_1_259?ie=UTF8&qid=1397918580&sr=8-259&keywords=aquarium
Pretul mi-se pare a fii destul de ok.
Acum depinde de tine.


Stiu produsul. Partea proasta e ca nu se potriveste pt latimea acvariului meu.
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

In ce sens nu se potriveste nu e destul de lat? daca nu e putem apela la varianta DIY 2 scanduri mai lungi pe care sa stea aia si asta e toata treaba

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2014 20:59:34


Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Avansatul wrote:In ce sens nu se potriveste nu e destul de lat? daca nu e putem apela la varianta DIY 2 scanduri mai lungi pe care sa stea aia si asta e toata treaba


Stiu, se rezolva cu 2 scanduri, dar nu stiu daca e suficient de mare pentru testoasele mele. Cea mare are 20 de cm lungime si mai mult ca sigur nu o sa stea lejer in cutia aia. De obicei, genul acesta de produse sunt facute pentru puii de testoasa. E mult mai ok insula pe care o au acum.

L.E.: Vad ca are 17" x 14" x 10", deci ar merge cat de cat. Partea proasta e ca merge pt latimi de maxim 33 cm si nu stiu cum ar arata daca as improviza eu ceva. Ma mai gandesc...

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 12:22:08

claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Din cate vad s-au marit pozele din primul post si nu le mai pot modifica. Ma poate ajuta un admin?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

In primul post imaginile sint puse pe imageshack, nu stiu de ce-au crescut.
Io zic sa mai scrii un post cu pozele de marimea dorita si pe urma le "trimit" eu in primu' post.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com