[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sallut,si bine v-am (re)gasit.  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

In sfarsit, dupa doua saptamani de munca si bibileala, am reusit sa montez si capacul.
Nu-mi inchipuiam ca pot face acvariul in 3 zile, dar capacul in 2 saptamani..
Sincer, acum pot spune ca e mult mai complex capacul (lipire-asamblare, instalatie electrica pt sursa de lumina, si pt coolere), decat acvariul in sine (bazinul/stica).

Ca idee, uitati ce-a putut sa iasa, cu mentiunea ca inca n-am montat nika pe geamul din spate, ca si fundal, iar decorul (respectiv plantele) este pozitionat provizoriu, momentan :


P.S. - Voi reveni cu alte poze saptamana viitoare, cand voi definitiva decorul.
[Thumb - P1080274.JPG]

[Thumb - P1080268.JPG]

[Thumb - P1080282.JPG]

[Thumb - P1080269.JPG]

[Thumb - P1080270.JPG]

This message was edited 5 times. Last update was at 06/11/2013 00:34:17


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Foarte frumos ti-a iesit , bravo! Ma intereseaza si pe mine un astfel de capac, te rog mult sa imi dai mai multe detalii despre materialul din care l-ai facut, de unde l-ai cumparat?
Un sfat : apa trebuie sa fie pana sus incat sa nu se vada spatiu gol intre luciu apei si capac. Va creea o imagine mult mai naturala, sper sa ai loc sa mai adaugi !
[Yahoo!]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Wow! Frumusel foc. Ce inaltime ai la acvariu? Nu e prea mare? Stiind dimensiunile buturugilor, care la mine incapeau la limita de sus aproape, ma uit la tine si par minuscule.
Ai reusit sa scoti taninul din ele?
Deja ma puneti pe ganduri sa-mi schimb pravalia si eu in ceva mai mare.
Comoda aia are si intariri metalice? Pentru ca ffix ceva de genul ala am si eu si am crezut ca nu tine la ceva mai mare de 60l.
[Yahoo!]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

IwaGumiGUY wrote:Foarte frumos ti-a iesit , bravo! Ma intereseaza si pe mine un astfel de capac, te rog mult sa imi dai mai multe detalii despre materialul din care l-ai facut, de unde l-ai cumparat?
Un sfat : apa trebuie sa fie pana sus incat sa nu se vada spatiu gol intre luciu apei si capac. Va creea o imagine mult mai naturala, sper sa ai loc sa mai adaugi !

ms frumos de sfat, insa oricum, am in plan, atunci cand o sa lipesc autocolantul de fundal, sa pun o banda de autocolant negru de 3-5 cm grosime, in partea de sus a geamului, astfel n-o sa se mai vada acel spatiu gol.
Iar pt Capac, ai PM.

adytzu wrote:Wow! Frumusel foc. Ce inaltime ai la acvariu? Nu e prea mare? Stiind dimensiunile buturugilor, care la mine incapeau la limita de sus aproape, ma uit la tine si par minuscule.
Ai reusit sa scoti taninul din ele?
Deja ma puneti pe ganduri sa-mi schimb pravalia si eu in ceva mai mare.
Comoda aia are si intariri metalice? Pentru ca ffix ceva de genul ala am si eu si am crezut ca nu tine la ceva mai mare de 60l.


Sall Addrian.
-Inaltimea acvariului este de 60 cm, m-am gandit ca dc tot sunt camerele mici, si nu ma pot extinde pe Lungime sau latime, macar pe inaltime sa ma rasfat putin.. Astfel am lok de cat substrat vreau sa pun, cat de gros ar fi, iar plantele si pestii au lok sa zburde in sus cat vor.. (si sper c-o vor face).
Oricum, inca o data, merci frumos de buturugi, sunt suuper. Incerc maine sa o 'implantez' si pe a-3a, care este deja tratata si curatata, si-si asteapta lokul..
-Desigur c-am reusit sa scot taninul, dupe ce le-am fiert 2 zile, mai intai in apa cu muulta sare, apoi in apa simpla. Mai complicat a fost ca n-am avut nici un vas asa de mare, si a trebuit sa le intorc periodic in oala, ca friptura pe gratar )
-Un bazin mai mare e oricand binevenit si la tine. Are cel putin 2 avantaje: e muult mai frumos si te lasa sa-l amenajezi mai complex, plus ca se intretine mult mai usor, fiind mai mare (creezi un biotop echilibrat care sa va autosustine).
-Comoda e facuta special si pe comanda, dintr-un pal de calitate si dublu, iar pe spate are foaie simpla de pal, si nu pfl (sau ce se mai pune de umplutura) insa, inca nu are intarituri(coltare) metalice pe interior. Le-am luat, o sa le pun, dar sa vedem cand, ca la cata treaba am... Oricum, dupa cate se vede, rezista cu succes.

Multumesc mult de aprecieri, mai revin cu poze dupa ce implantez si cea de-a 3-a buturuga, care este absolut deosebita, desi nu foarte mare.
Cu ocazia asta trebuie sa mut aproape toate plantele, sa refac tot peisajul..

Bafta maxima si voua, colegi.

This message was edited 5 times. Last update was at 07/11/2013 00:34:12


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Merg plantele cu aceste LED-uri ?
Iti creste temperatura in acvariu ?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2013 15:07:03

DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Buna.
Merg destul de bine, mai ales ca n-am decat nisip si pietris ca si substrat. Abea sapt asta le-am pus la radacina cate o biluta de la JBL.
Temperatura nu creste absolut deloc. Chiar intr-o zi, le-am oprit coolerele din Capac, si erau doar caldute proiectoarele. Poate la vara sa fie absolut necesare acele coolerele.
Pentru luna viitoare am in plan sa mai adaug un proiector, si sa schimb LED-urile banale care sunt acum in ele, cu unele speciale, facute cu dedicatie pt plante, in spectru de aproximativ 420 si 620 nm. Insa o sa dau pe LED-uri mai mult decat am dat pe proiectoare..
Oricum, in momentul asta, uite cum se tin plaantele, cu doar 30 w :

[Thumb - P1080316.JPG]

[Thumb - P1080310.JPG]

[Thumb - P1080314.JPG]

[Thumb - P1080315.JPG]

This message was edited 4 times. Last update was at 20/11/2013 16:28:01


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DanX wrote: si sa schimb LED-urile banale care sunt acum in ele, cu unele speciale, facute cu dedicatie pt plante, in spectru de aproximativ 420 si 620 nm. Insa o sa dau pe LED-uri mai mult decat am dat pe proiectoare..

- 420 nm din cate stiu eu este un hyper violet (mai ai un pic si pe la 415 este deja UV) - nu prea au spectrul in zona de interes a plantelor...
- 620 nm este spre Orange/red - la limita de spectru
Daca vrei sa schimbi doar unele led-uri pentru a imbunatati spectrul ar trebui sa cauti mai intai sa vezi ce led-uri ai si ce spectru ar trebui accentuat care ar trebui sa fie din zonele: Red/deep red/hyper red; Blue/deep blue...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Inca sunt "crude" plantele tale , nu au nici o frunzulita noua aparuta sub aceasta lumina.
Ne vom edifica pe parcurs ...
Diatomele "algele acelea maro din dreapta" sunt si un semn al lipsei luminii. Baga niste Otto si te scapa in cateva zile de ele.

Mult succes cu acest proiect si poate din incercarile tale o sa invat si eu cum sa fac economii la factura de la lumina.
Eu am 8 neoane de 80W si ma RUPE curentul :-(
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

imi pare interesant filtrul tau poti da ceva detalii

pestisoru meu de aur
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

@tyna, n-au decat o luna de cand sunt plantate.. Iar alge brune zau ca nu stiu unde ai vazut. Am doar ceva alge verzi in Stanga, pe o anubias. Cryptocorinele din dreapta asa sunt ele, rosii, vreau sa fac un colt de plante rosii acolo. O sa mai vina si o Nimphaea red.

@cingo171179 : este un filtru facut de mine, f bun si eficient, dintr-o sticla de plastic umpluta cu matrix si ceva ceramaica, iar in cap I-am atasat un Powerhead Submersible Pump de 1200l/h, chinezeasca. Bine, merge in paralel cu vechiul meu filtru hang-on.

@Lucian eu din ce am citit pe diverse forum-uri, asta era spectrul recomandat pt fotosinteza si absortia clorofilei A, si B. Oricum, am precizat, aproximativ acel spectru. N-or fi exact 420, or fi 450, 470.. Daca voi stiti altceva, pls luminati-ma, ca nu descopar eu acum coada la cireasa..
[Thumb - Energia luminii utile (PUR).jpg]

[Thumb - PAR - Radia?ii Active Fotosintetice.jpg]

[Thumb - Spectre de absorb?ie de clorofila a (verde deschis) ?i clorofila b (turcoaz).jpg]

[Thumb - Phosphor -Based White LED Emission Spectrum.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 20/11/2013 18:37:05


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In niciun grafic dat de tine nu este 420nm Sunt zone in care toleranta la spectru este mare fara o deosebire dar in zona aia o schimbare mica ne scoate din schema. Ti-am si dat ca exemplu ca sunt led-uri cu 415nm care sunt UV.
Trebuie sa vezi ce spectru au led-urile actuale deoarece lumina alba are tot spectrul cu unele zone mai accentuate. In functie de tipul luminii albe (lumina calda, rece, neutra) si de producatorul led-ului si CRT vezi ce spectre trebuie sa accentuezi. Nu avem cum sa te ajutam fara sa avem niste informatii nimime. Asa in general, da, graficele date de tine sunt de referinta... Dar cine spune cu ce LED-uri si in ce proportie realizezi acele spectre de lumina. Aici producatorii de lampi cu LED-uri isi dau doctorate si fac studii de ani de zile si tot nu au reusit sa standardizeze ceva. O sa vezi ca unii au combinatii de LED-uri Cree cu Osram sau alti producatori si serii de produse care nu se gasesc in comert, doar doar se apropie de ce s-a realizat cu tuburile de neon la plantate.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

DanX wrote: @tyna, n-au decat o luna de cand sunt plantate.. Iar alge brune zau ca nu stiu unde ai vazut. Am doar ceva alge verzi in Stanga, pe o anubias. Cryptocorinele din dreapta asa sunt ele, rosii, vreau sa fac un colt de plante rosii acolo. O sa mai vina si o Nimphaea red.


Mi s-a parut in partea dreapta pe plante si pe substrat ca ar fi niste alge maro...

O sa urmaresc topicul, poate mai postezi poze pe parcurs sa vad cum se dezvolta plantele.
Oricum nu au cine stie ce pretentii la lumina plantele de la tine , incearca sa pui niste HC , alternanthera pt coltul rosu , rotalla etc ... pt test :-)

Eu am scapat de toate algele verzi urcand NO3-ul la 40 , nici macar pe geam nu mai apar si cred ca am scapat si de scarba de BGA .
Din cauza GDA stergeam geamul la 2 zile. Acum are 5 zile si sclipeste :-)

Eu am no3 40 si po4 0,2 . Nu cred ca in afara de GSA risti alte alge. Sau sa ma contrazica expertii ...

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2013 22:32:16

DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Postez tot aici, sa nu mai deschid alt topic: stie cineva de unde pot cumpara cativa ottocinclus, in Bucuresti ?

Ms.fr.

P.S. daca trebuia sa postez neaparat la rubrica de Cumparari, rog un admin sa o mute...

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2013 15:09:45


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

DanX wrote:Postez tot aici, sa nu mai deschid alt topic: stie cineva de unde pot cumpara cativa ottocinclus, in Bucuresti ?

Ms.fr.

P.S. daca trebuia sa postez neaparat la rubrica de Cumparari, rog un admin sa o mute...

Gasesti in orice Hornbach din Buc, la raionul de acvaristica.
Ai grija ca se hranesc exclusiv cu alge, nu lua mai multi de 5-6 pt acvariul tau, altfel risti sa moara de foame
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Suuper

Merci frumos, tyna.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Frumos acvariu si capacu bv!
Mar interesa si pe mine daca se poate din ce materiale ai facut cu ce ai lipit capacu cva mai indetaliat mi-ar fi de folos pentru urmatoru meu capac...
Merci si bafta incontinuare! (astept raspunsu pe privat sau cumva deschide un topic dar anuntama si pe mine)
[Email]
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Sall.

Ok, ai PM.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut acvariul pe viu si arata mult mai bine ca in poze.
Plantele sun curate (fara alge) iar pestii sunt bine hraniti si vioi.
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.
Sarbatori fericite !

PS Capacul este ireprosabil (taieturile si imbinarile sunt perfecte).

Festina lente !
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Severus wrote:Am vazut acvariul pe viu si arata mult mai bine ca in poze.
Plantele sun curate (fara alge) iar pestii sunt bine hraniti si vioi.
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.
Sarbatori fericite !

PS Capacul este ireprosabil (taieturile si imbinarile sunt perfecte).
Multumesc tare mult de aprecieri nea' Severus Azi_noapte am reusit sa montez si cel de-al 4-lea proiector. Pun maine, sper eu,poze. Sarbatori Ferricitte !!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
DanX
Member
[Avatar]

Joined: 10/09/2013 17:01:06
Messages: 160
Location: Bucuresti - Sect.2
IP:
Offline

Recapitulare la 'Coltisorul Meu de Rai' :


I. PESTI & alte Vietati :


-13 Neoni (Paracheirodon innesi), dintre care 4 Paracheirodon axelrodi (Neon Rosu - Cardinali), si as mai vrea inca 4-6 buc. tot Cardinali;
-11 Pterophyllum Scalare : 3 Negri, 2 Gold, restul dungati;
-6 Ancistrusi, dintre care 2 albinosi;
-5 Serphae Tetra - Hyphessobrycon Callistus;
-4 Mikrogeophagus Ramirezi, dintre care 2 Electrical Blue;
-4 Black Kuhli Loaches (Pangio Kuhlii);
-2 Gymnocorymbus Ternetzi "albino" White Skirt Longfin ( 1 pereche);
-2 Colisa Lalia Cobalt Blue;
-2 Pearl Gourami - Trichogaster Leeri
-2 Gourami bleu - Trichogaster Trichopterus
-2 Hoplosternum Thoracatum;

-1 Crevete - atyopsis molucensis ( next, vreau si atyopsis gabonensis –albastri );
-5 Pomanceea;
-X melci de substrat.


II. PLANTE : (in mare, se vad din poze. O sa-mi fac candva tp sa le scriu pe fiecare in parte). - pacat ca dupa o ora, 'se stinge lumina' aici, si nu mai poti face un LE. care-or fi motivele si rationamentul, adminii si ownerii or sti...

-
-

III. LUMINA : 4X10w proiectoare LED (2 lumina calda 2700-3500k + 2 lumina rece 5500-6500k ).
Program lumina : -09.30 – 23.00 – Lumina Rece;
-10.00 – 22.30 – Lumina Calda.

IV. FILTRARE : - 1 filtru intern home-made pt filtrare mecanica si biologica, facut dintr-o pompa submersibila Sun-Sun 22w /1200L, atasata la o sticla de 1,5 L plina cu Seachem Matrix si ceva Siphorax.
-1 filtru Hang_On AquaClear 30, pt filtrare mecanica, in primcipal.


V. INTRETINERE :
-1. FERTILIZARE PLANTE si SUBSTRAT : - Schimburi de apa saptamanale de 20% cu apa direct de la robinet, in care adaug cateva produse de la Seachem:
- Alpha (la fiecare schimb);
- Comprehensive Supplement for the Planted Aquarium (la fiecare schimb);
- Fluourish Excel ( o data sau de doua ori pe saptamana );
- Substrat: nisip si pietris de rau, si Atat.

-2. ALIMENTATIE PESTI : O data la 2 zile, Artemia congelata.


VI. COMPORTAMENTE :

-Scalarii cei mari (diametru corp ~6cm.)mananca din plante, chiar si in zilele in care le dau sa manance artemia aproape prea mult.. Am incercat sa le dau fulgi de hrana vegetala, dar nu mananca, o gusta, apoi o scuipa afara.
-Callistusii, destul de agresivi si tupeisti, inclusiv cu scalarii, la fel si Ternetii.
-Ramirezii, se combina intre genuri, masculul Electrical Blue alearga dupa femela 'normala', si-si respinge propria femal Electrical Blue. In rest, sunt f vioi si activi.
-Leeri, iarasi f indrazneti si activi, ar manca si din aripioarele scalarilor.
-Hoplo, foarte cuminti, isi vad de treaba lor, nu deranjeaza, nu mi-a disparut un singur neon pana acum.
-Ancistrusii, decat masculul dominant mai incearca sa alerge cate-un scalar sau alt peste, dar nu exagereaza, nu insista. In rest, echipa lor e responsabila de curatenia geamurilor si a plantelor, si Vinovata de lipsa algelor din bazin.








This message was edited 7 times. Last update was at 24/12/2013 17:51:36


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/26601.page
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com