[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fotografierea bazinelor marine  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

L-ai vazut cum arata in Statistics
hai ca nu e greu o impartire si Inv Tan
Nici nu stiu daca mai am in casa vreun raportor smilie

LE: Am uitat ce este CEL mai important: Stativ, stativ si inca o data stativ

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2014 10:18:35



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:Canon 100mm Macro (macro 1:1 la vreo 30cm de subiect, insa in lumea Nikon - se foloseste Micro pentru Macro, deci e echivalentul Nikon 105mm Micro).

Am mai gasit un link aici: http://www.advancedaquarist.com/2012/7/photography (de cautat Tip 1):

What this selection of images shows us is that no matter what sort of camera gear you use, or how much you spend, the laws of refraction mean that being 'off axis' will limit the detail that can be captured.


Si mai zice de color aberation. Autorul insinueaza ca ar fi ceva legat de "lens coating color aberations" si ca refraction + coatingul acesta produce ghosting ? Presupun ca la telefonul mobil nefiind atat de multe lentile in obiectiv, probabil nu este asa pronuntat efectul - insa cu orice obiectiv DSLR am incercat - cum am schimbat unghiul un pic, gata, blurry - in linkul de mai sus sunt 3 poze puse, una fix perpendicular pe sticla, una la 5 grade si inca una si mai mult.

De circle of confusion am citit mai dedemult, de la F32 in sus sa zicem ca apare, dar e ceva dat de obiectiv / camera (e drept, Canonul meu e unul din cele mai slabe, dat fiind ca are 17Mp in format crop factor prin urmare senzorii sunt foarte inghesuiti) dar cand fotografiez macro incerc sa folografiez la F2.8 ca sa am cel mai subtire DOF (F2.8 e limita obiectivului). Am si un 50mm de F1.4 dar ala din pacate nu poate macro si il folosesc pentru cand pozez acvariul intreg ...




Obtii un "depth of field" mai mare cand inchizi diafragma mai mult (deci numarul F mai mare). Asta va reduce si aberatiile cromatice care apar la diafragma foarte deschisa. Obiectivul sa fie perpendicular pe sticla pentru ca altfel vei avea aberatii cauzate de refractia luminii prin sticla/apa. Cat despre focalizarea prin live-view, cred ca poti da zoom pe display-ul digital apasand butonul cu lupa (cel cu care dai zoom pe poze), ca sa vezi detalii si sa poti focaliza mai usor (la Nikon merge).

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

reinvii putin topicul asta

legat de culoare (balansul de alb) cele mai corecte nuante se vor obtine, asa cum zice Kiru, cu Custom WB.
la canon se face destul de simplu:
*se introduce in acvariu astfel incat sa fie luminat corect (sa cada toata lumina) un carton perfect alb, o coala A4... poate sa fie chiar o farfurie - important e sa fie alba
*se trece focusul pe manual (pe auto va focaliza extrem de greu o coala alba)
*se regleaza corect expunerea pe diafragma deschisa (f /mic)
*se fotografiaza doar albul (imaginea sa nu mai contina altceva) deci o distanta focala mare (in functie de obiectiv)
*se trage poza.
*se intra in setari se selecteaza Custom WB si va aparea un mesaj "use wb from this image" si iti va cere sa selectezi o poza - poza facuta adineauri
temperatura se va vedea in LR daca poza e trasa raw - iti va arata exact cati K ai in avcariu (per total lumina)

despre DOF - asa cum s-a zis: cu cat F/"mai mic", cu atat DOF ul e mai mic, cu cat F/"mai mare"
dar F/"mai mic" inseamna lumina multa deci expunere scurta (shutter speed) si evident F/"mai mare" inseama diafragma mica - intra mai putina lumina - necesar o expunere mai lunga

la expunere lunga (mai lunga decat 1/100 - 1/60) chestiile in miscare vor pierde focusul - deci chestiile vor fi blurate
atunci se va creste iso, se va trage de pe suport fix (trepied) cu triger sau telecomanda, sau chiar cu timer . eu folosesc pentru canon o aplicatie (care nu e gratis dar e f buna) - alta varianta ar fi softurile de remote pentru pc.
de asemenea se va regla focusul pe ai servo (asa e la canon) si se va selecata focalizare pe un singur punct de focus (cel care contine un subiect la mijlocul adancimii bazinului si care ar fi de preferat sa fie cel central - e cel mai puternic) - daca alegi puncul central de focus dar subiectul pozitionat in alta parte decat in centru - (tras din mana) se focalizeaza subiectul apoi se recompune compozitia: se apasa jumate, pana focalizeaza apoi cu butonul de shutter apasat jumate se muta aparatul astfel incat sa intre tot acvariul in cadru

io cam asa fac ....




Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Din punct de vedere white balance, la bazinul meu iluminat led only, am obtinut cele mai bune rezultate utilizand optiunea white balance bracketing. Utilizati optiunea tragand cursorul in zona rece a spectrului si facand 3 "expuneri".

setup 1 | setup 2
[WWW]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poza cu cusom wb

image


din aparat setat custom wb

image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Si cu Pixlr pe auto

[Thumb - IMG_574684d82.md.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Poate va ajuta si asta la fotografierea bazinelor: https://brightside.me/article/15-seriously-useful-cheat-sheets-for-every-photographer-51655/

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2016 07:57:54


Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com