[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Diorama din acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:... Si despre vacoote, ok - am inteles! smilie Nu o sa public pozele

Trimite-mi mie, pe PM... promit discretie totala .

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Parca era vorba sa nu faci pozele ....... nicidecum sa le faci si sa le trimiti unora .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai el trimite doar pozele alea "nefacute"


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cum e un trend ca lumea sa isi prezinte doar rezultatele muncilor grele am zis sa fac si eu acelasi lucru, prezentant totusi si ... INAINTE-ul, nu doar DUPA-ul ... he he he, nu-i asa ?

Se da un acvariu neingrijit de 6 saptamani - dar absolut neingrijit adica ... doar apa completat si mancare la pesti, fertilizarea Dennerle facuta acum 6 sapt, si acum 4 sapt am mai adaugat o picatura de fertilizant zilnic.

image image

Se munceste greu si se ajunge la forma initiala dar ... ce nu se vede este ca mai tot substratul e indesat de tot ce s-a adunat deasupra. Acum chiar sper sa iasa ce trebuie.

image image

Am invatat un lucru. Orice planta e mai usor de intretinut decat Riccia. ORICE planta. HC-ul era floare la ureche sa-l tii carpeta, comparativ cu Riccia ...
Insa sunt dispus sa obtin ceea ce voiam, dar imediat cum o sa scot pozele, o sa desfac acvariul de nervi. Cred.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai riccia n-are radacini si o ia rapid la plimbare

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Da, e adevarat problema e ca am asteptat asa de mult pana cand am tuns, incat s-a format un strat subtire, apoi a inceput sa obtureze lumina, apoi smocurile care incepusera sa creasca sub plasa, fara lumina, au inceput sa se ridice si ele, obturand si mai mult lumina si tot asa, pana n-a mai ramas nimic. Trebuie tunsa des si ma enerveaza moatele alea care se baga PESTE tot.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:si ma enerveaza moatele alea care se baga PESTE tot.


Asa este.
Eu am avut riccia intr-un setup (acvariu cu creveti), am luat niste muschi de acolo si am pus in setupul mare (incercare de aquascaping), iar aici am avut tot timpul riccia prin muschi si la un moment dat si in h.cuba, timp de vreo 9 luni cat a durat setupul
Se baga printre fire, ramane acolo creste si se incalceste incat e greu sa o scoti...si cum nu ii trebuie multa lumina, creste si prin colturi unde nu o vezi decat cand e ditamai gogoloata

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io abia astept sa vad Riccia crescuta ....... daca o sa ai rabdare iti garantez maxima satisfactie acvaristica.

viulian wrote:Orice planta e mai usor de intretinut decat Riccia. ORICE planta.

Ai mare dreptate. Cu precizarea ca Riccia e planta care creste cel mai usor cind vrei sa scapi de ea .


viulian wrote:Insa sunt dispus sa obtin ceea ce voiam, dar imediat cum o sa scot pozele, o sa desfac acvariul de nervi. Cred.

Io sper ca rezisti psihic, daca o faci nimic nu te mai poate ucide .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
Io sper ca rezisti psihic, daca o faci nimic nu te mai poate ucide .



Ii ia locul lui Bruce Willis in "Die hard"

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Imi pare rau ca trebuie sa dezamagesc, dar n-am rezistat. Dupa ce m-am chinuit sa umplu iar toate golurile, abia dupa 2 saptamani de fertilizat au inceput sa dea moate de Riccia. Probabil ca ar creste foarte repede acum, dar ... agitatia e mare din cauza melcutilor, si multe "goluri" umplute de mine sub plasa au ramas la fel de goale ca inainte.

Prin urmare am hotarat sa trec acvariul pe java moss ... o sa fie acelasi verde frumos ca de riccia si marele avantaj al mossului este ca se agata de plasa de sub. Probabil ca o sa fie dificil sa curat acvariul de ricia existenta, dar prefer sa o las sa moara sub plasa si sa curat mai des filtrul extern. Poate alta data o sa caut o plasa mai usor de intretinut.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

niste poze pentru mine acum recenta pls ? ca vreau si eu sa fac ceva asemanator. Si am nevoie si niste sfaturi de la tine ! Oricum ce am vazut pana acum din poze arata foarte bine si am citit si iau aminte tot cand o sa aplic si la mine intr`un acvariu covorasu meu de riccia.
[Email]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

scuzele mele nu ti-am citit ultima actualizare. oricum incerc si eu sa fac ce ai facut tu poate o sa fie mai bine ca la tine bafta la next.
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cred ca am invatat cum sa controlez ricia ... secretul este sa ai o plasa cu ochii mai lati (de vreo 2-3 mm) si sa o lasi sa creasca la suprafata apoi o impaturesti in bucati de plasa pe care sper sa le poti ancora cumva in substrat (caci vrea sa o ia la plimbare cu tot cu plasa).

Poze mai noi nu mai am, arata ca la inceput, totul bec - un potential mare de riccia sub plasa deasa, dar sa vedem. Deocamdata am tuns java moss-ul si l-am lasat sa ninga peste substrat asa ca o sa fie bataie intre ricia si moss, si cred ca mossul va castiga pana la urma.

Bafta la covor

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

hehe merci mult, si eu m-am gandit sa pun o plasa mai deasa decat a ta ca am vazut ca o iesit cu greu prin ochiurile mici de la plasa ta
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu te-as sfatui sa cureti bine resturile de riccia...creste mai rapid decat moss-ul si se va incurca in el...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Stefan, imposibil sa o scot pe toata de sub plasa densa, am indesat bine speranta mea este ca va putrezi acolo, tot ce pot sa fac e sa o impiedic sa prinda teren cand vad ca scoate nasul la purtare ... Sa o elimin complet nu pot decat daca dezmembrez tot acvariul.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Booon. Schimbarea la moss ... am stat si am cusut cam o ora la moss pe diorama.

Cumparasem de vreo 2 saptamani o bucatica de moss, dar in ritmul in care crestea mi-am dat seama ca nici o sansa sa acopar repede acvariul cu el.

image

Prin urmare, scos capcana de viermi si moss-ul, si am incercat sa scap de cat mai multa riccia cu putinta:

image image

Am gasit la un magazin o gramada de moss (murdar si pe sfert aproape mort) dar am cumparat vreo 3 pumni (stors). Mai negru la culoare (alta varietate) asa ca am decis sa las moss-ul mai verde sus si jos in vale (unde "straluceste soarele") si peretii verticali sa-i acopar cu moss-ul mai inchis la culoare. M-am apucat sa jumulesc si am pus asa de forma in timp ce am fumat o tigara, ca sa vad cam cum ar veni. N-am scos toata riccia, doar cat am putut, dar sunt convins ca o sa moara repede ce a ramas.

image

Acum, marea croitorie: un ac, ata lunga (cred ca in total am folosit vreo 3 metri) si m-am apucat de fixat moss-ul pe diorama. Un mic sfat, m-am prins repede ca ata va iesi din ac daca o las doar asa ... trecuta prin, cum ar veni, asa ca am facut un nod. Nu a tinut cu un nod, s-a desfacut, am fost nevoit sa innod ata in ac de doua ori ca sa nu pierd acul pe sub diorama. In poza din dreapta se vede ata, am lasat acul sa atarne in fata acvariului cat am facut o alta pauza de tigara.

image image

Progress + alte pauze + alte cafele. Pe unele pante mi-a fost foarte greu sa trec cu acul pe dedesupt asa ca a fost ceva de bibilit. Mai sunt zone neacoperite, daca ma uit cu atentie, dar am zis numa bine caci acolo se va extinde.

image image

Rezultatul zilei:

image image

Tot timpul am avut filtrul extern oprit, si am facut un schimb de 50% din apa din doua motive:
a) multa mizerie in coloana de apa - incat nici nu prea mai vedeam acul in spatele acvariului ... am curatat eu cat am putut la moss la chiuveta, dar neah.
b) Era si timpul schimbului de apa.

Acum arata cam salbatic, probabil ca in vreo luna dupa ce mai creste o sa ii fac o tunsoare si sa-l mai netezesc un pic incat sa se vada si mai bine forma dioramei. Deocamdata sa se prinda ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Wow, de cand n-am mai postat la topicul asta, aproape ca au crescut paienjenii ...

Intre timp tot moss-ul adaugat cu sudoare de chinez, a murit. Nu stiu exact cauzele (am o presupunere, dar neconfirmata) asa ca am cumparat alt batch pe care ma chinui in continuare sa-l conving sa se ataseze la diorama.

Pozele dinainte de tunsoare si de dupa:

image image

Dupa tunosare:

image image

Incet incet cred ca acopar tot, cu toate ca acest moss, cu tot CO2-ul, lumina si Dennerle-ul turnat peste - foooarte greu creste.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, cata munca... si mai ziceai ca tu n-ai rabdare

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am renuntat la acest setup ... din cauza ca n-am reusit sa scap definitiv de riccia (pe unde am infundat-o insistent la inceput), iar moss-ul nu se prindea pe plasa respectiva (probabil nu-i convenea plasticul sau ceva, in nici un caz nu a aderat cum o face pe lemn / pietre, sa se lege).

Asa ca am inchis acest capitol am cumparat niste pietre negre si un quartz alb si o sa fac un alt layout un pic mai incolo.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com