[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu cu un perete oglinda?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

tu spune ce ai pe suflet, si te ghidam noi.
vlad302
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/01/2006 14:07:18
Messages: 6
Location: tg mures
IP:
Offline

ok..
Pai sa vedem.
Mam gandit la un acvariu de circa 70 l;
3-4 pesti,inca nu stiu de care, dar as prefera o specie nu foarte sensibila,si daca se poate sa fie si frumosi... (nici n-am pretentii ,asai?)
Dupa cat am citit pe aici,cred ca o sa renunt la plante(nu vreau sa ma complic prea tare de la inceput)
si...cam asta ar fi....
Ideea de baza ar fi ca as vrea un acvariu cat mai putin aglomerat (simplu si frumos ) ,si relativ usor de intretinut...

deci primul pas ar fi acvariu,nu? dimensiunile sunt ok pt un incepator?
sa dau comanda , sau sa ma risc sa-l fac eu?si daca da, cum si cu ce?
Iar in ceea ce priveste pestii , ce miati recomanda?

mersi
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Primul lucru la care te gandesti este bugetul, iar al doilea ce pesti vrei sa ai.
De preferinta este sa faci un acvariu mai mare, cat de mare iti permiti si ai loc. La 70 de litri poti pune 3-4 pesti destul de mici ca dimensiune. Exclus chiar o pereche de scalari, discus, carasi, hoplo etc. O pereche de gourami ar fi , deja, cam mult.
Te poti orienta spre vivipari (al caror numar va creste destul de repede) sau spre caracide (din care poti pune mai multe)
Cum in general in 70 de litri nu merg pesti mai mari (ex. ciclide) care nu se impaca cu plantele poti sa pui si plante pentru ca arata mult mai frumos si este si mai stabil biologic acvariu.
Plantele nu sunt neaparat o bataie de cap daca te orientezi spre specii rezistente si faci cateva lucruri simple (lumina si fertilizant fiind minimul necesar).
Sfatul meu este sa treci de 120 de l si sa faci un acvariu plantat.
Eu in 70 de l as pune un gourami, 4 conconius si 1-2 cory.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com