[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul meu  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
dodoxk
Member

Joined: 03/06/2010 15:58:53
Messages: 187
Location: Bucuresti sc 5
IP:
Offline

Pai hai sa va plictisec asa mai pe scurt,dupa cum urmeaza:
Acvariul initial avea urmatoarele dimensiuni:160cm lungime 40cm latime 60cm inaltime
A mers asa cu apa dulce cam 2 ani, era o plcere sa vezi cum megea totul ok,am renuntat la dulce si am trecut pe sarate.
E aici a fost buba mare, nu vruiam neam sa tai, acvariul toata lumea cu care vorbeam imi explica ca e inaltimea mare 60cm.si am sa am probleme cu iluminatul,curatatul,
una peste alta intretinere ma va faca sa renunt la sarate.
Asa ca am zis incercarea moarte nare (nu) ei bine are,asa ca am inceput sa cumpar chesti pompe de apa,valuri,skimmer,care ulterior erau ba prea mici ba nefolasitoare pentu volumul acvariului.
Dupa un an de chinuri ca nu imi mergea mai nimic,inafara de alge si iar mai multe alge,am facut un acvariu mai mic de 150 litri, care chiar a mers bine asa ca am trecut inapoi la cel mare. Iar dezastru nu ere iluminat suficient,filtrarea dezastru curenti de apa insuficienti asa ca am hotarit sa tai acvaiul, aici dezastru am reusit performanta de a( sparge)fisura un geam de 10 cu un bolovan, asa ca am trecut serios la munca ia si baga pesti in borcane ,acvari mai mici,bolovani in lighiane,butoaie era un dezastru total,nu doresc la nimeni asa ceva e un COSMAR, acum pierdea cam 2 litri de apa pe linga fisura ,asa ca taie siliconul curatal si fugi repede la gamgiu taiel curata geamul si acvariul si refal. asa ca am taiat 20 de cm din geamul fisurat si din 60cm inaltime am ajuns la 40cm inaltime si 60cm latime.
Si uite asa am pierdut 3 corali mari, mai multi mici,3 pesti,2 creveti.2 melci mari .
Acum sper sa nu mai am surprize,acvariul merge de asta vara 7-8 luni e totul ok
Cu mici modificari :skimmer mare nac 66 pentru 1200 litri, 4 pompe de valuri,2 reactoare, un reactor pentru carbune activ, un reactor pentru mediu anti-fosfati ,3 litri metrix
si un denitrificator bubble magus, un uv de 36w iluminat 2 *80w si 2*39w .
Acum merge totul ok .sper ca nu vam plictisit prea mult dar cind e omul incapatinat asa se intimpla,Prostia se plateste scump,credetima
[Thumb - denitrificator.JPG]

[Thumb - Skimmer.JPG]

[Thumb - Sump.JPG]

[Email] [Yahoo!]
dodoxk
Member

Joined: 03/06/2010 15:58:53
Messages: 187
Location: Bucuresti sc 5
IP:
Offline

Poze mai clare
[Thumb - SDC10451.JPG]

[Thumb - SDC10441.JPG]

[Thumb - SDC10428.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 14/07/2013 15:07:33

[Email] [Yahoo!]
dodoxk
Member

Joined: 03/06/2010 15:58:53
Messages: 187
Location: Bucuresti sc 5
IP:
Offline

Si aici se termina povestea.acum citiva ani.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com