[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
problema cu guppy  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

dadu wrote:am luat un test de PH de la tetra.
5 in 1 ?! Sau special pH ?! In primul caz am luat si eu "plasa", 25 E aruncati pe geam.... De atunci continui sa-mi fac testele la pet-shop-ul meu, mokka....
[Yahoo!]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

pai este un Tetra Test PH de 50 de masurari cu solutie deaia si un carton colorat
[Email]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

N-am mai facut un topic nou deoarece,practic,am tot o problema cu guppy.Mai exact: o femela a murit si una e in carantina(o fi pura coincidenta dar pana acum doar femelele au fost afectate!).Simptome: pur si simplu raman cu gura deschisa(cred ca e ceva la nivelul branhiilor ca si acestea sunt larg deschise) si din acest motiv nu pot manca si practic cred ca asta-i si cauza decesului.Cauza: din ce am citit banuiesc treaba cu "boala branhiilor umflate" sau asa ceva care cica n-are tratament. Deci ce-i de facut?Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Cata
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

mi-a mai murit un guppy si un mascul de platy dar am cam aflat care-i problema - hidropizie abdominala infectioasa - La o femela de guppy inainte sa o arunc avea burtica cam mare desi ea era slabita inainte si solzii zburliti iar masculu de guppy cand lam gasit mort printre plante am crezut ca e o femela dupa cum arata si tot asa solzii zburliti. Acum am mai aruncat ieri un mascul de guppy care era in ultima faza si cu solzii zburliti pe abdomen. Am pus acum vreo saptamana 5 capsule de cloramfenicol de 250mg. iar in apa am 66litri efectiv. Poate trebuia sa pun mai mult dar miera frica. Acum cei care-i mai am sunt ok si super pofticiosi la mancare. E posibil sa mai apara la vreunu ? Mancarea o diversific acuma. Am niste fulgi de la nutrafin deaia colorati (galben,verde,rosu,maro) care le plac mult + tubi uscati si chiar pureci uscati numai sa mai schimbe gustu .
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dadu wrote:Mancarea o diversific acuma. Am niste fulgi de la nutrafin deaia colorati (galben,verde,rosu,maro) care le plac mult + tubi uscati si chiar pureci uscati numai sa mai schimbe gustu .

Uita de pureci. Nu le diversifica gustul deloc, doar ii umfla.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com