[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de firma?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:
E clar ca cei care ti-au recomandat lampi suspendate nu se pricepeau la capace



multumesc frumos. Se pare ca nici nemtii nu se prea pricep la capace.

sa vina in Ro sa vada cum se fac.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Hei eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni , faza cu "nu se pricep la capace" era mai mult o gluma.Sa inteleg ca tu i-ai recomandat lampi suspendate?Imi pare greu de crezut ,sau poate eu in nestiinta mea nu-mi dau seama de avantajul lor?Din cate am inteles , cele din link erau pt acvariile de recif.
Cat de faza cu capacele facute de nemti nu am zis ca nu se pricep, stiu ce inseamna lucru nemtzesc ,stiu cata stiinta e bagata intr-un capac din ala dar degeaba daca nu se potrivesc cu cerintele cilentului.Daca sunt asa buni nemtzii , de ce au avut pierderi de miliarde de dolari in ultimii ani cei de la Mercedes ?Pentru ca s-au complicat prea mult si toate gadgeturile lor au creat probleme oamenilor care nu aveau neaparata nevoie de ele.
Cam asa si cu capacele ,degeaba e el bun daca eu vreau altceva.
Si pana la urma de ce nu ar invata si nemtii de la noi , in Romania sunt multi oameni straluciti doar lipsa de fonduri si de sustinatori ii fac sa paleasca prea repede

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lampile sunt universale. Doar bulbii difera.

Cateva fotografii de la Amano HQ

Pozele sunt din decembrie 2004, probabil ca Amano inca nu descoperise Philips-urile TLD de 2 euro.

Uite un model de lampa montata la un mini acvariul de al meu.

Bazinul a fost startat in luna decembrie, iar pozele au fost facute astazi.
Are un volum brut de 150 litri, si este iluminat cu o lampa compacta pe care sunt instalate 2 x 18W si 1 x 150W Osram Flora 5000k.
Dimensiunile bazinului sunt: 80 x 35 x 55 cm iar ale lampii 60 x 30 x 8 cm.
Dupa cum se vede din dimensiuni se potrivea un capac standard. Dealtfel dintr-un set capac + rama, am folosit doar rama care cred ca se si observa in poze.

Depinde de ceea ce vrei sa realizezi, insa eu unul m-am saturat sa tot aud de soluri dubioase, fertilizanti facuti pe genunchi, filtrare subdimensionata si lumina cu becuri chioare. Imi place sa ma bucur de acvariu, nu sa ma chinuii.



@Lofty
on topic:din cele trei pe care le-ai vazut alege RIO 400. Din pacate usor deficitar la capitolul filtrare si iluminare, insa se poate remedia prin mici interventii DIY. Si asta nu ti-o spun din auzite ci din experienta pentru ca am avut acasa 3 acvarii Juwel, inclusiv din gama RIO, modelul 300.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Lofty wrote:Nu stiu cum se face ca desi inca nu mi-am luat acvariu, il vreau din ce in ce mai mare...

He-he, asta inseamna ca te-a patruns deja spiritul forumului. Multi de-aici si-au luat intai acvariu, ca apoi sa constate ca il vroiau mai mare.

Daca vrei sa nu mai faci investitii ulterioare in filtre externe, lumina sau instalatii de schimbare la picatura eu iti recomand Caimanul. In plus, gratie marimii lui, nu ti se va parea o corvoada schimbarea saptamanala a 30% din volumul apei. Una e sa cari 70 de litri si alta e sa cari 140.

johnny6600 wrote:...la acvariul fara capac creste prea mult umezeala din camera...

Ideile preconcepute mor cel mai greu. Sau rezista timpului cel mai bine, cum vreti.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lofty wrote:Stiu ca decizia imi apartine mie dar as aprecia si as tine cont de sfaturile avizatilor. Daca se poate ca parerile voastre sa fie legate de cele trei acvarii de mai sus si nu de cele home-made

Scuze ca-ti recomand si io acvariul home-made. Se gaseste sticla de calitate, poti sa-l faci cit vrei de mare, poti pune ce lumina vrei ....... uite aici niste lampi Metal Halide. Diverse puteri si temperaturi de culoare .
Cine sa-l faca nu cred ca nu se gaseste. Mi se pare iposibil™ sa nu-l gasesti pppaaa Ytron .

Poze: smilie ... Poze cu plante
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Dalles wrote:He-he, asta inseamna ca te-a patruns deja spiritul forumului. Multi de-aici si-au luat intai acvariu, ca apoi sa constate ca il vroiau mai mare.

Altii au constatat ca garsoniera lor e prea mica .
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

johnny6600 wrote:...la acvariul fara capac creste prea mult umezeala din camera...

Ideile preconcepute mor cel mai greu. Sau rezista timpului cel mai bine, cum vreti.

Eu stiu ca evaporarea apei nu e o idee preconceputa.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:
Eu stiu ca evaporarea apei nu e o idee preconceputa.


Pentru asta a fost inventat Niveaumat-ul. Completeaza automat apa care se evapora.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

g.g wrote:
johnny6600 wrote:
Eu stiu ca evaporarea apei nu e o idee preconceputa.


Pentru asta a fost inventat Niveaumat-ul. Completeaza automat apa care se evapora.

Eu ma refeream la umezeala din camera produsa de evaporare care pentru unii poate fi deranjanta.In camera mea este intodeauna un aer mai umed decat in restul casei oricat as aerisi.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Depinde si de criteriile tale estetice. Daca vrei sa ai acvariul in sufragerie (unde ai oaspeti), si ai pretentia sa arate bine daca ai mobila mai scumpa, in general cele de firma arata mai bine. Asta doar pentru ca daca nu-ti plac, nu le iei. Pe cand daca e facut la comanda, te poti trezi ca nu-ti place, sau nu se potriveste cu restul incaperii. Pe de alta parte, daca nu te intereseaza asta, si vrei doar sa ai acvariu pentru pasiune in sine, atunci e mai economicos sa il faci la comanda.

PS: Nu vreau sa critic veleitatile nici unui constructor de acvarii DIY (nici forumisti, nici neforumisti). Nu despre asta e vorba.
PPS: Ca sa nu par ipocrit, iti zic ca eu mi-am luat de firma. Din motive personale.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Eu ma refeream la umezeala din camera produsa de evaporare care pentru unii poate fi deranjanta.

E insignifianta. Nici nu merita luata in considerare.
Ca sa evit condensul din capac, eu am montat un ventilator care sufla nonstop inspre afara. Intamplator, e la 70cm de biblioteca plina de carti. Nu s-a incretit niciuna la cotor, crede-ma, si nici canapeaua sau fotoliile nu sunt umede.

johnny6600 wrote:In camera mea este intodeauna un aer mai umed decat in restul casei oricat as aerisi.

Cum iti dai seama?
Daca ai condens pe geamurile casei, umezeala nu e de la acvariu ci mult mai degraba de la bucatarie.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Eu nu am vazut inca acvariu facut la comanda care sa arate mai bine ca un acvariu Juwel.

Recomandarea mea, daca tii la aspect(cel exterior ca la cel interior trebuie sa apelezi la un meserias daca vrei sa-ti iasa din prima) si ai banii, ia-ti un Juwel. Este echipat complet si toate sunt dimensionate cum trebuie si nu mai trebuie sa-ti bati capul cu asta. Uita-te si la accesorii (fundal - imitatie coaja de copac care se lipeste pe peretele din spate sau poster, difuzor de aer care nu se livreaza in kit si care nu este absolut necesar). Optional poti sa comanzi si instalatie de CO2 care se conecteaza la filtrul.

http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=7

Nu te speria la schimbul de filtre ca in afara de cel de carbon celelalte (buretii) se pot spala. Filtrul alb din vata de perlon nu trebuie sa-l cumperi neaparat de la ei, poate fi decupat din filtru de hota pe care il gasesti la orice supermarket.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com