[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure - de ce?  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

betta wrote:
...iar duminica am adaugat si cateva picaturi de albastru de metil. Nu se simte nici o diferenta!


Ce inseamna "cateva picaturi"??? Si "de care" albastru de metil?
Cu numai cateva picaturi la 50l e clar ca nu prea vei rezova nimic... eu, la sfatul altui forumist (lipseste in ultimul timp ) am folosit cu succes albastru de metil (cam 1/2 din dozarea/l recomandata pe flacon).


Pai "cateva", ca am zis sa nu ma arunc la prea multe chimicale. :sic: Deocamdata nu mai adaug nimic, fac doar schimburi mici, zilnice, de apa.

Daca nu merge, poate bag niste Aquatan mai spre sfarsitul saptamanii.

Aqua Safe? :o De-asta foloseam mai demult, sa mai "indulcesc" apa de la robinet, cea plina de toate alea. Dar nu stiam ca are efectul asta. O foloseam mai mult de "moft" si am incetat s-o mai folosesc cand am citit pe forum ca nu are cine stie ce efect... Chiar e buna de ceva? :o Stiu ca pe sticla scrie ca face o groaza de chestii benefice...
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Mordax wrote:...Aqua Safe? :o ...O foloseam mai mult de "moft"...

Eu o folosesc frecvent la schimburile de apa. Nu stiu daca e coincidenta sau nu, dar de fiecare data cand NU pun mi se formeaza o pelicula unsuroasa la suprafata. Cum pun, pelicula dispare in 24 de ore.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mitica wrote:Si eu sunt in aceiasi situatie:apa galben verzuie. Acum 2 zile am montat un ventilator in capac pentru ca apa ajungea la 28-29 grade si am constatat ca apa pute destul de rau. Si in plus mai am si niste alge filamentoase urate.
Off.. life is hard

Fa schimuri de apa - -dese.
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La mine incepe sa se simta diferenta: apa s-a mai limpezit. Am facut schimburi de apa de 20% la 1 sau 2 zile, timp de aproape 10 zile. Si nu am mai spalat filtrul, ca sa se repopuleze cu bacterii.

Aseara am pus si 10 ml de AquaSafe in apa cu care am facut schimbul.

@Mitica: La mine nu mirosea urat apa, si nici alge nu prea avea. Poate la tine e o problema mai nasoala. Oricum, tot cu schimburi de apa ar trebui sa mearga.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Mitica wrote:In weekendul trecum am schimbat cam 12 l din 90 efectivi...

Pfff, total nesemnificativ!!!! Din 90 de litri trebuie sa schimbi fix 30, saptamanal.
In ce priveste problema cu mirosul iti recomand sa incepi, ca si Mordax, o serie de schimburi zilnice de apa pentru ca ai multe toxine adunate in acvariu si trebuie sa scapi de ele. Concomitent, trebuie sa adaugi un accelerator de ciclare, gen Nitrivec, ca sa dai o mana de ajutor amaratelor alea de bacterii, pentru ca am impresia ca sunt cam depasite de situatie si nu prididesc cu treaba.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com