[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Colombo Flora Grow CO2 Nano - prezentare  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Manometrul nu lucreaza la presiunea din tub prin urmare fiind separat ermetic de exterior?
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

daniel12 wrote:Manometrul nu lucreaza la presiunea din tub prin urmare fiind separat ermetic de exterior?

Tubul Bourdon este in directa legatura cu gazul a carui presiune o masoara, insa arcul-fir de par nu. Acesta din urma este foarte fragil, subtire, in esenta o piesa de mecanica fina, de ceas de buzunar, nefiind izolat ermetic de exterior. Carcasa manometrului are doar rol de protectie mecanica. Daca ajunge apa acolo, la acest arc...kaput.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

daniel12 wrote:La cat de mare e butelia de ce nu faci o scufundare intr-o galeata dupa schimb?

Asa esti sigur ca nu scapa ;)


O idee excelenta chiar n-as fi nervos ca noua butelie s-a descarcat intr-o zi de la 800psi la 200psi.... Am strans si mai tare robinetul macar am zis ca daca o fi sa scape pe la filet pe undeva, sa nu scape pe acolo. O sa vad de dimineata daca e vreun rezultat, daca nu ... la garantie.

pooops wrote:De curiozitate, cate bule bagi pe minut in acvariul de 30L?
Am inteles eu bine ca 8?


Nu am un bubble counter (adica are reactorul CO2 cu care a venit un bubble counter incorporat dar nu l-am umplut un pic cu apa si nu stiu). Folosesc insa un CO2 indicator si cam stiu dupa debitul reactorului daca e in parametri sau nu, si verific cu verzitura de pe CO2 indicator.

45 de bule pe minut mi se pare foarte mult - sigur poate produce o bomba CO2 debitul asta ? Ca am avut si eu si daca dadea 2-3 ... (si tinea cam o saptamana).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Mno, daca nu se poate scufunda in apa dupa cum avertizeaza colegul Ezatemi atunci nu strica sa dai un deget de vaselina pe filet. Daca scapa va scapa mai putin.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sau ca sa verifici daca scapa, mai este varianta batraneasca: dai cu un penson inmuiat in apa cu sapun. Daca face "clabuci"...iese gaz

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

N-am bagat in apa evident, mi-a fost frica sa nu intre pe la supape ceva nu m-am gandit la manometru ....

Dar am niste vasilina siliconica - merci de pont!

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Da, bomba da 45 bule pe minut, dar am etansat tot, inclusiv dopurile pe filet cu silicon de garnituri.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ahhh pe minut - m-am confuzat - am scris minut dar gandeam secunda .. e ok da.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Treaba care da de gandit este alta: bucata aceea de shpan de aluminiu. De unde provine? Cred ca probabil filetul buteliei (otel) a rupt putin din filetul reductorului (duraluminiu), ceea ce nu e deloc OK.
Pentru verificarea etanseitatii exista un spray special pentru CO2: lecksuch-spray CO2 Dennerle. Evident ca nu ei il fabrica, dar asta nu conteaza:
http://www.bero-aquatec.de/AquaristikShop-dennerle-co2-lecksuchspray-200-ml-p-2788-12.html
http://www.ebay.de/itm/Gas-Lecksuchspray-400ml-alle-Gase-Leckfinder-1L-9-97-/230551973702?pt=Systemkomponenten_Heizung&hash=item35adf7ef46#ht_2122wt_905
Produsul Dennerle il folosesc eu si este OK.
Celalalt este si el OK. Este larg raspandit si la noi. L-am vazut la un lucrator EON-Gaz cand verifica etanseitatea instalatiei de gaz metan la mine acasa.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2012 22:40:49

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc de link-uri, o sa caut pe la magazine sa vad daca gasesc ceva. Span-ul acela sincer si eu m-am intrebat de la ce este, oare am strans prea tare la un moment dat ?
Astept sa se termine si asta si sa vad dupa aceea cum stau lucrurile si ce oi mai gasi. Dar nu ma incanta ca se duce asa repede (mi se parea de fapt ca ar fi de la filetul buteliei, nu arata bine finisat). Daca nu rezolv problema o sa trec pe Dennerle / JBL caci deja m-am saturat

Sa imi fac vreo grija pentru siguranta ? Nu pare ca e subred nimic, doar ca nu inteleg pe unde scapa deocamdata.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:Span-ul acela sincer si eu m-am intrebat de la ce este, oare am strans prea tare la un moment dat ?
Astept sa se termine si asta si sa vad dupa aceea cum stau lucrurile si ce oi mai gasi. Dar nu ma incanta ca se duce asa repede (mi se parea de fapt ca ar fi de la filetul buteliei, nu arata bine finisat). Daca nu rezolv problema o sa trec pe Dennerle / JBL caci deja m-am saturat

Sa imi fac vreo grija pentru siguranta ? Nu pare ca e subred nimic, doar ca nu inteleg pe unde scapa deocamdata.

Reductoarele nano de la Dennerle sunt facute tot din duraluminiu. Sunt bine gandite si executate. Bijuterii. Reducerea presiunii in doi pasi. Sunt reductoare de cursa lunga, cu o singura conditie: gazul curat si filetul de pe buteliile de unica folosinta lucrat perfect. Altminteri, filetul buteliei risca sa rupa filetul reductorului. Metalul e prea moale.
Problema dumitale cred ca e data de garnitura de pe reductor. Din cate imi aduc aminte, acest model de garnitura este produs din teflon, a.i. la infiletare trebuie strans bine. De aici si riscul distrugerii filetului. Recomand sa comandati undeva un adaptor de la reductor (f.e. G1/8) la butelie (f.i. G1/8). Acest adaptor sa il tineti montat permanent pe reductor astfel incat sa protejati filetul acestuia din urma. Adaptorul sa fie din bronz.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Uhhh... multumesc de ajutor, adaptorul acela va trebui sa aibe o modalitate sa strapunga butelia (caci reductorul are ca un cui care strapunge cand deja e infiletat de multe ori si dupa aceea mai strangi odata sau de doua ori si gata).

Setul nu e Dennerle, cred ca au cumparat licenta sau ceva, dar e foarte asemanator cu un Dennerle. Doar ca butelia e un pic mai mare, de 100g fata de 80g. Probabil ca o sa strang tare de mai multe ori pana s-o strica. Garnitura aceea este foarte subtire imi fac dubii cat o rezista. Cand am apucat cu penseta de span am miscat-o si garnitura si nu pare mai groasa de jumatate de milimetru - se indoia usor. Imi placea ideea cu astea nano, dar se pare ca nu e mare scofala de ele, strangi odata mai tare si gata s-a stricat jucaria

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kill
Junior member

Joined: 01/04/2008 00:32:31
Messages: 74
Location: ploiesti
IP:
Offline

viulian wrote:Prima problema intampinata cu sistemul nou este ca ieri, la mai putin de o saptamana de cand am montat o noua butelie, indicatorul mi-a aratat ca presiunea interna e pe zero. Media fiind de 3 saptamani, m-am stressat, caci 1 nu avea cum sa fie mai putin de 100g in butelie, si 2 nu am vazut/auzit nimic suspect. Am ciocanit un pic manometrul in dulcele stil clasic, nimic.
Am asteptat sa vad cand s-o termina si surpriza supriza, azi 0 bule in difuzor..

Am gasit vinovatul in niste span de aluminiu cred - prins intre garnitura care ar trebui sa apese peste buza buteliei. Cred ca nu a mai izolat bine, si s-a pierdut pe acolo:


Am curatat cu penseta, am suflat de mai multe ori, am pus o butelie noua, sa vedem cat o tine.

buteli asemanatoare cred ca gasesti la unele arme de paintball si pretul e undeva la 8-10 euro

eu folosesc ceva asemanator si pentru a nu avea asfel de probleme folosesc glicerima boraxata pentru a unge cuiul care da gaura in recipient
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ok, ieri s-a terminat si cealalta butelie (iar, la mai putin de 4-5 zile de la montare). A doua zi o gasisem deja de la 800psi la vreo 200psi...

Am tot cautat pe net si am gasit ceva de ajutor legat de ceva diferit, pistoalele cu CO2 - http://www.airsoftforum.com/board/lofiversion/index.php/t174607.html unde se recomanda 2 chestii:
a) sa nu strangi niciodata butelia prea tare in pistol, caci garnitura aceea din pistol este sensibila si daca strangi prea tare - se deterioreaza si nu izoleaza bine. Ei spun sa strangi pana auzi ca fasaie un pic (cuiul acela a strapuns butelia) si dupa aceea sa mai strangi un pic pana nu se mai aude nimic. Ei bine, eu n-am facut asa ceva. Din cauza ca ma speria fasaitul strangeam foarte repede si foarte tare ...
b) am gasit ca as putea folosi doar ceva bazat pe silicon (ca la garniturile de la filtrele externe) caci siliconul e singura substanta care NU distruge cauciucul prin lubrifiere.

Am ceva vasilina siliconica, o sa folosesc asa ceva ...

Intre timp am scris la producator in speranta ca gasesc o solutie si pot cumpara niste garnituri. Sa vedem

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Vasilina siliconica i-a venit de hac

Am mai gasit un span mic mic, pe care nu l-am vazut la inceput, dar acum - odata ce am aplicat vasilina, stralucea mai intens la lumina si l-am scos. Venea chiar pe margine, unde ar calca buza buteliei, nu stiu daca de la ala era (era cam mic) si nu cred ca era acolo caci m-am uitat bine initial. Poate inca ramasese pe filet si spray-ul cu silicon l-a plimbat.

Nici n-am mai infiletat tare. Dupa 24 de ore e inca la 800psi

Multumesc daniel12 pentru pontul cu vasilina - e si pe filet acum e drept - dar mai important cred ca e ca am dat si pe garnitura in sine.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Azi am tras o super spaima (nu stiu de ce am eu frica asta cu CO2 explodand). Cand infiletam reductorul peste o noua butelie, s-a declansat supapa de protectie si a scapat tot gazul (controlat). Noroc ca eram langa geam - din cauza fricii fac mereu operatiunea ori in balcon ori langa geamul deschis, si doar am intors "gaurica" spre geamul deschis si tot CO2-ul s-a dus afara.

I-a luat cred ... 30 de secunde / 1 minut sa scoata tot CO2-ul - insa pe masura ce il elibera, simteam cum ingheata ... la final am pus-o jos intr-o cutie de carton, si surpriza, dupa 5 minute era bocna. Cateva poze:

Alaturi de o butelie golita normal: era alba toata si nu puteai sa tii mana de rece ce era:

image

Si cateva macro:

image image

Asta dupa ce butelia dinainte a tinut iar 2-3 zile deoarece a scapat gaz si am incercat sa instalez alta rezerva.
Cred ca s-a tocit un pic cuiul acela care strapunge butelia (cand infiletezi reductorul) si gazul in loc sa se duca in sus catre reductor, scapa mai usor printre cui si butelie. Si dupa ce zgomot a facut cand s-a declansat supapa - am zis la naiba.
Dupa vreo 30 de minute, am incercat sa infiletez o a 2-a rezerva (deci a 3-a in 3 zile) si asta n-a mai fasait. Doar ca dupa cam o ora presiunea scazuse de la 800psi la 700psi cu tendinte de scadere (deci scapa si asta gaz dar nu asa 'violent'). Cand am incercat sa o infiletez un pic mai tare, iar ... fssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
God damnnit.
Noroc ca reductorul se infileteaza mult pana cand apuca sa strapunga rezerva, si nu trebuie sa-l desfaci daca fasaie si nici nu zboara din varful buteliei.

Am dus restul rezervelor la magazin (noroc ca le-au acceptat) si am trecut la butelie serioasa. Vreau musai un robinet si garantia ca nu scapa gaz..

Prin urmare, a tinut cam un an jumatate... iar ca sa astept la garantie, ar dura vreo 1 luna pe putin. Asa ca basta. Si-a facut treaba, am vazut cum e - nu cred ca s-a meritat decat ca mi-am calmat eu o vreme frica de CO2 avand doar o butelie mica de 100g ..

PS: am uitat sa zic, dar cand era inghetata bocna, am ridicat-o sa o rotesc asa in fata ochilor (evident, tot gazul iesise) dar in interior se simtea inca ceva, daca scuturam butelia se auzea bastacaind ceva. Cred ca inghetase CO2-ul ramas lichid acolo - la final nu mai era nimic. Am aerisit bine..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Reductorul si-a dat sfarsitul. Simptomele descrise de dumneata spre asa ceva conduc.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com