[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnalul unui tratament cu H202  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Acum am vazut Finlanda la locatia ta! Mai e valabila sau ai revenit la apa de Dambovita, ca parca azi ne-am vazut pe aici... :-)

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu am mai revenit la apa Damboviteana de vreo 5 ani. Sunt inca in torida Finlanda. Aici apa nu prea e dura deloc.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

razvan wrote:valisneria , in general prefera apa un pic mai dura, prin adaosul de apa oxigenata ai marit aciditatea apei (ceeace ii place la nebunie echinodorusului si anubiasului ;) )

Salut Carpaciule, am o intrebare. Daca fac apa acida si dura in acelasi timp, merge? Din nefericire aici am apa moale si bazica. Eu am pus un mic ciot de os de sepie ca sa ridic duritatea apei. Dar cum fac cu aciditatea? Am inteles ca prin adaosul de CO2 creste aciditatea. Este asta o metoda buna de a o scadea, sau intru in complicatii?

Scuze de atatea intrebari, insa as vrea sa stiu ce ai face tu in locul meu. Mersi.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

Anubias wrote:
Salut Carpaciule, am o intrebare. Daca fac apa acida si dura in acelasi timp, merge? Din nefericire aici am apa moale si bazica. Eu am pus un mic ciot de os de sepie ca sa ridic duritatea apei. Dar cum fac cu aciditatea? Am inteles ca prin adaosul de CO2 creste aciditatea.


apa acida si dura = baba tinara = pleonasm = "nu se exista" ;)

..... Din nefericire aici am apa moale si bazica ...

aceeas situatie

....Eu am pus un mic ciot de os de sepie ca sa ridic duritatea apei....
teoretic si practic poate fi adevarat....

....Dar cum fac cu aciditatea? Am inteles ca prin adaosul de CO2 creste aciditatea....

ai inteles perfect!!!!

DAR
de obicei, apa dura este bazica, iar cea moale este acida...
sau "ca la clasa 1" ;) ...

durizind o apa acida, devine bazica, si reciproc acidifiind o apa bazica, devine moale...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Anubias wrote:Dar cum fac cu aciditatea? Am inteles ca prin adaosul de CO2 creste aciditatea.
Asa e. Bagi CO2 => scade pH => se dizolva cochiliile (pe care o sa le pui in acvariu - in filtru sa nu se vada ) => creste duritatea temporara (KH). E recomandat un KH intre 3 si 6 (optim 4-5). Prin masuratori ale duritatii iti vei da seama cite cochilii sa pui in filtru . Nu e bine sa creasca prea mult KH pentru ca rezulta o crestere a pH.

P.S. Ce duritate are apa - GH si KH? Poate c-ai spus pe undeva pe forum da' nu mai tin minte.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

OK, dar care e cea mai buna metoda de a acidifica o apa moale ? Am pus deja intrebarea la topicul "Apa", dar n-am primit inca raspuns...
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:P.S. Ce duritate are apa - GH si KH? Poate c-ai spus pe undeva pe forum da' nu mai tin minte.

Scuze ca scriu abia acum, dar nu am observat intrebarea. Nu am teste, dar din cate tin minte, KH parca era 4. E mult... e putin?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

E putin... E ca la mine.... Tampon ioc = nu te poti juca cu ph-ul...
[Yahoo!]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Din cate stiu eu un kH de 4-5 grade este normal. Asta e valoarea in Bucuresti, o masor cam la 2 luni, de vreun an incoace. Pe de alta parte, eu bag CO2 intr-un acvariu de 80l, 2bule/3sec...si pH-ul masurat dupa vreo 8 ore arata la fel ca inainte...intre 7 si 7.5

Apropos...a scris si MA ceva mai devreme "E recomandat un KH intre 3 si 6 (optim 4-5). "

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

cyborg wrote:Din cate stiu eu un kH de 4-5 grade este normal. Asta e valoarea in Bucuresti, o masor cam la 2 luni, de vreun an incoace. Pe de alta parte, eu bag CO2 intr-un acvariu de 80l, 2bule/3sec...si pH-ul masurat dupa vreo 8 ore arata la fel ca inainte...intre 7 si 7.5

Apropos...a scris si MA ceva mai devreme "E recomandat un KH intre 3 si 6 (optim 4-5). "

Da, numai ca in Finlanda si gH-ul e mic (2-4).... Aici e baiul...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:Da, numai ca in Finlanda si gH-ul e mic (2-4).... Aici e baiul...
Daca KH=4 => GH e minim 4. Nu se poate altfel ....... GH include si KH. Doar KH-u' are legatura cu pH-u'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
Dan_McTudor wrote:Da, numai ca in Finlanda si gH-ul e mic (2-4).... Aici e baiul...
Daca KH=4 => GH e minim 4. Nu se poate altfel ....... GH include si KH. Doar KH-u' are legatura cu pH-u'.

He, he.... Asa ar trebui sa fie, are dreptate Faraonu'. Insa ultima mea analiza de apa a fost cam asa
7,5 pH, 3 gH, 3 kH, NO3 14, NO2 <0,1, CO2 2,9.

Teoretic ar insemna ca am gH 0... Greu de crezut.... Analizele astea au eroare, asta e clar, mai ales daca sunt facute cu chestii gen Tetra "5 in 1". CERT este ca apa in Finlanda este SUUUUUUPER moale si, daca nu cresti "artificial" kH-ul, e riscant sa te joci cu pH-ul. Cam asta era ideea mea.
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Teoretic ar insemna ca am gH 0... Greu de crezut

Pardon, am vrut sa spun ca "duritatea permanenta ar fi 0", nu cea totala (gH)
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Atentie la testele astea pentru duritate.
Ala pentru GH masoara GH-u' . Ala pentru KH masoara si alti carbonati, nu doar cei de Ca si Mg.
De exemplu, testu' pentru KH masoara si bicarbonatu' de Na smilie - asta de fapt nu intra la duritate. Iar testu' pentru GH nu masoara bicarbonatu' de Na. Din motivu' asta, conform masuratorilor e posibil sa obtii un "KH" mai mare decit GH ceea ce e de fapt o aberatie. Am patit-o eu si am intrat intr-o confuzie cauzatoare de neuroni morti pina si-a pogorit Batracu' incredibila cooltura asupra mea si mi-a salvat ultimu' neuron ....... D-aia-s asa !

Poze: smilie ... Poze cu plante
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Da, am uitat sa pun poza dupa tratament. Valisneria a suferit (in poza e dupa ce si-ar revenit nitel). Aici

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com