[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Siamese algae eaters  XML
Forum Index » Alge
Author Message
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Sandu a adus la un moment dat la carciuma. Am comandat atunci cinci Neritina, si din cate tin minte au mai fost cativa care au mai vrut. Ii multumesc din nou pe aceasta cale pentru ei.
Sunt foarte eficienti in lupta impotriva algelor.
Apropo de inmultit ..
De cand i-am luat, au aparut depuneri de oua, destul de mari, de cuolare alba-galbuiei, (nefiind grupate), dar insirate, mai ales pe geam, prin tot acvariul. Sunt sigur ca sunt de la ei, pentru ca inainte nu am avut asa ceva. Numai ca desi povestea se tot repeta de cateva luni, nu a iesit ablsout nimic din oua pana acum. La un moment dat se descompun. Pot fi sterili? Sau e nevoie sa am conditii speciale de apa?
Nu de alta, dar la cate oua am avut pana acum, puteam sa umplu tot forumul de Neritina, si asta pe gratis Poate asa se inghesuiau mai multi sa incerce metoda
O sa incerc sa fac niste poze si sa le pun pe forum.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

[quote="aditzu'"]Sandu a adus la un moment dat la carciuma. Am comandat atunci cinci Neritina, si din cate tin minte au mai fost cativa care au mai vrut. Ii multumesc din nou pe aceasta cale pentru ei.
Sunt foarte eficienti in lupta impotriva algelor.[/quote:4314715923"]

Cu placere ma bucur ca ti-au trait si esti multumit de ei

[quote="aditzu'"]Apropo de inmultit ...
De cand i-am luat, au aparut depuneri de oua, destul de mari, de cuolare alba-galbuiei, (nefiind grupate), dar insirate, mai ales pe geam, prin tot acvariul. Sunt sigur ca sunt de la ei, pentru ca inainte nu am avut asa ceva. Numai ca desi povestea se tot repeta de cateva luni, nu a iesit ablsout nimic din oua pana acum. La un moment dat se descompun. Pot fi sterili? Sau e nevoie sa am conditii speciale de apa?
Nu de alta, dar la cate oua am avut pana acum, puteam sa umplu tot forumul de Neritina, si asta pe gratis Poate asa se inghesuiau mai multi sa incerce metoda
O sa incerc sa fac niste poze si sa le pun pe forum.[/quote:4314715923"]

Sandu wrote:
Despre inmultirea Neritinelor e poveste lunga...am plin de oua in acvariu (vezi galeria foto), da` citeste ca am scris un articol... no way ... cel putin pe mine m-a depasit domeniul, timpul si mai ales spatiul de "joaca" care trebuie special amenajat.



Citeste aici ARTICOLUL

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Citisem mai de mult articolul, dar nu vazusem ca ai adaugat noi comentarii, inclusiv fotografii.

La mine nu a iesit absolut nimic pana acum, desi cred ca au fost sute de oua in cateva luni.
Ce ar fi daca as incerca sa le desprind de pe geam si sa sa le tin intr-o apa salmastra?
Eventual sa incerc diferite concentratii de salinitate.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

[quote="aditzu'"]
Ce ar fi daca as incerca sa le desprind de pe geam si sa sa le tin intr-o apa salmastra?
Eventual sa incerc diferite concentratii de salinitate. [/quote:7c6b7e64dc"]

Pai incercarea moarte n`are ...cam pe salintate incerc si eu sa arunc vina. Totusi eu zic sa incerci cu ceva prospaturi...ca alea de acum cateva luni sau "clocit"

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com