[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lupta contra algelor  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mausmann wrote:Alga nu a disparut, pandeste.
Asa zic si io . In concluzie pindeste-o si tu :ninja: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Stiu, stiu Asa am si luat-o. Incetul cu incetul cu lumina. Mai putintica la inceput. Si ma uit mereu sa vad daca nu cumva alga planuieste o noua lovitura.
dreaq
Unripe member

Joined: 28/09/2005 22:03:53
Messages: 1
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am incercat si eu teraba cu apa oxigenata. La nivelul de proba ma refer. Am injectat jumatate de seringa in substratul dintr-un colt al acvariului si a inceput sa fiarba instantaneu. Acum in acel loc am o perdea de bule de toata frumusetea. Chestia ciudata este ca numai acum 2 saptamani am facut curatenie generala in acvariu cu schimb de apa aprox 50%, curatate geamurile, pietrele, buturugile, aspirat substrat + replantat. In nici 2 saptamani m-am umplut de alge. Este drept ca de curand la acvariul meu de 380l net am marit lumina 3x36W Philips + 1x Aquaglo 18000K 15W, si am bagat CO2 10h/zi - iar asta a mers SUPER la plante - mereu gasesc frunze noi. Am vazut
Pesti:
4xPangasius
4xScalari
4xGourami
8xAncistrus
6xMalagensis Throcata

Ideea este ca am inceput sa-i chinui pe saracii pesti cu "foamea" si tot degeaba si imi este f. greu sa fac "curatenie" generala intr-un acvariu atat de mare atat de des. Nu mai spun ca il dezechilibrez chimic.

Mi-am luat apa oxigenata 10% dar stau si ma gandesc serios daca sa incerc tratamentul pt. ca mi-e frica. Dupa ce am testat cu jumatatea de seringa am pus in functiune un filtru in plus "Resun 1400L/h" cu 1 compartiment plin cu carbune activ iar altul cu placute ceramice BioMAX. Problema mea nu este decat o tufa de Echinodorus si pestii. Credeti ca daca urmez tot tratamentul o sa am si fatalitati? Sa las si acvariul in "Black-out" cateva zile? Nu de alta dar am auzit de o groaza de acvarii chelite de plante si cu pesti morti in felul asta. Am mai auzit de tratamentul cu intunericul. Este el eficient fara apa oxigenata? Sa pastrez aerarea pe timpul intunericului si al apei oxigenate?
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

M-am procopsit si eu cu o belea de alga.. smilie (popular eu ii spun matasea broastei - alga ca firul de par - verde).
Asta dupa ce am schimbat un AquaGlo cu un PowerGlo, am mai umblat pe la setup si a cam iesit o parte din turba in apa (dar asta s-a intamplat si in alte dati fara sa fiu invadat de alge)...
Creste doar pe firele de Myriophyllum si Cabomba si in special in partea superioara a acestora. Celelalte plante sunt neatinse si par a fi OK.
N-am decat 8 neoni + 1 ghiri in cam 45l si 45W lumina, apa e cristal, pH=5.5 - 6; GH=4.
Am stins lumina si acum astept. H2O2 nu mai bag, asta dupa o experienta neplacuta in care au murit toti melcii si o mare parte din pesti

In schimb am o nedumerire... Alga asta am vazut-o si prin adapatoarele pt animale, in care apa curge nonstop dintr-un izvor... deci nu poate fi vorba de apa murdara...

<<-->>
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Kreator wrote:In schimb am o nedumerire... Alga asta am vazut-o si prin adapatoarele pentru animale, in care apa curge nonstop dintr-un izvor... deci nu poate fi vorba de apa murdara...


Uite ce scria Leo in articolul despre alge: "Daca sunt in cantitati reduse, filamentoase sau cu crusta, primele sunt indicatorii unei bune calitati a apei si pot fi eliminate prin procedeele de intretinere saptaminale sau cu ajutorul anumitor solutii algacide. Ele apar ca urmare a faptului ca bazinul dispune de o lumina suficienta si de substante nutritive. "
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Ceva s-a intamplat de alga a luat-o inaintea plantelor. Poate la reamenajare ai dezechilibrat sistemul si cea care si-a revenit mai repede a fost alga. As zice sa reduci lumina(8h/zi-cat ai acum?) si daca nu merge fa intuneric total vreo cateva zile. La mine a dat rezultate. Calitatea apei nu e singura cauza de aparitie a algelor. Ce ma mira e ca rezista la ph-ul ala mic de 5.5.Probabil ca s-a adaptat ca-i vicleana

mobile in mobile
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Lumina merge 14 ore/zi (08-22).
Am discutat azi cu un amic, si la fel... si el are aceiasi problema cu aceiasi alga.
Dupa doua zile fara lumina - nici o schimbare smilie
Si ce ma intriga: pe Rotala, Alternanthera, Ludwigia si Echinodorus tenellus pic de alga! Creste doar printre firele de Myriophyllum si Cabomba smilie

<<-->>
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Kreator wrote:
Si ce ma intriga: pe Rotala, Alternanthera, Ludwigia si Echinodorus tenellus pic de alga! Creste doar printre firele de Myriophyllum si Cabomba smilie

Asa cum oamenii au diferita rezistenta la infectii unii fata de altii si plantele au rezistente diferite la agresiunea algelor. Cele cu frunze fine (dar nu numai ele) cum sunt cele citate de tine, dar si Limnophila sess. sunt fragile la atacul de alge verzi, mai ales ca retin usor detritus organic printre firisoarele frunzelor. Apa trebuie bine filtrata si cu putine subst organice dizolvate.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com