[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
vindecarea "gris-ului"  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
furia_aurie
Unripe member

Joined: 23/12/2005 17:23:05
Messages: 4
IP:
Offline

salut la toata lumea! din pacate...................................................
si pesti mei au facut ``gris`` ,metionez ca nu am acvariu de carantina`` asa ca am luat urmatoarele masuri:
-cresterea temperaturii apei pana la 29grade
-1lingurita de sare grunjoasa la 10litri de apa(adica 5lingurite la 50l)
-si ca substante,singura pe care am gasit-o mometan adica costa-med de la sera dar ce dozaj sa pun?
pe sticla are lipita o eticheta cu traducerea in romana exact peste prospectul in germana.
iar pe eticheta scrie:
- 1-2picaturi la 10l ptr dezinfectare
- 6picaturi ptr 10l ptr tratament
dar citeam in topicul acesta ca traducerea in romana nu e corecta.
asa ca va rog ajutati-ma.
furia_aurie
Unripe member

Joined: 23/12/2005 17:23:05
Messages: 4
IP:
Offline

costa-med aceasta este substanta despre care zic dar pe a mea zice ca e de ajuns pentru 1000l iar in poza vad ca ptr 800l desi gramajul e acelasi, iar doza recomandata pe site e aceasi cu cea care e scrisa pe prospectul meu!
Si acum intrebarea e:nu cumva a mea e ceva mai concentrata?
Momentan am pus 10picaturi!
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

Aha deci, asta cautasem si eu, dozajul la sare. Deci e corect 1 lingurita la 10 litri? si ridicarea temperaturii . Mare multumire tie furia_aurie

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
furia_aurie
Unripe member

Joined: 23/12/2005 17:23:05
Messages: 4
IP:
Offline

pai zice aici cata sare adica in topicul asta....
parca
dar cate picaturi de costa-med sa pun?
furia_aurie
Unripe member

Joined: 23/12/2005 17:23:05
Messages: 4
IP:
Offline

pe langa filtru intern ma gandeam sa cumpar o piatra de aer ca-mi da un prieten o pompa de aer.intrebarea mea ajuta la inmultirea boli oxigenarea apei?
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

rog "conducerea dictatoriala" a acestui forum sa-i raspunda clar, elocvent, si cit mai amanuntit userului furia_aurie, aka guppy man, aka sonyk, deoarece s-ar putea sa se supere pe voi si sa-si mai traga inca 147.532 de clone.

se pare ca ii este extrem de greu sa caute in linkul ...
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=427

despre grish, al 3-lea paragraf...

puiutz, azi ar fi trebuit sa-ti activez userul sonyk... ar fi trebuit..
citeste cit mai poti, deoarece cit de curind accesul tau pe acest forum va fi limitat...

daca dupa al doilea user, ai fi facut "ciocu' mic" si cautai sa te informezi PERSONAL, nu as fi avu nimic cu tine, venea sambata (adica azi) si-ti activam userul.. se pare ca n-ai inteles... imi pare rau pentru tine.

si acest user va fi dezactivat, iar luni iti voi bloca si ip-ul , asa ca pune mana si citeste... cit mai poti!
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu e stai linistit , rezista fara probleme , ridicare temperaturii si mentinerea ei e foarte importanta daca vrei sa scapi de gris.Si eu am aceeasi problema cu cativa tetra gracilis si 2 neoni negri pe care i-am cam chinuit prin frig pana am ajuns cu ei acasa.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com