[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ciclide sud-americane [ nigrofasciatum ]  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... pleco-ul ala n-are ce cauta acolo ! ... e din alt film, asa ca scoate-l din acvariu daca vrei sa vezi pui de la perechea ta de nigro ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

hahaha!!! ce tolomac sunt!!! adica mai bine zis, ce CHIOR sunt!! :o
am gasit aseara vreo 10-11 pui!!! erau intr-o depresiune a substratului, in spatele buturugii, si abia reusesc sa vad pana acolo!!
nu mai pot acuma de bucurie!!! ma uitam la ei, si radeam...pur si simplu radeam in hohote ca un nebun ca i-am gasit pana la urma, desi imi pierdusem orice speranta si deja ma concentram asupra urmatoarei depuneri!!!
deci, pana la urma sunt un tatic de nigro
de pleco oricum ma voi scapa azi sau maine cel tarziu, dar dupa ce-am citit de forum cam tot despre moonlight...si am fost putin descurajat de complexitatea ledurilor, am inceput ca caut si pe net...si am gasit o chestie, pusa de un tip care e innebunit dupa nigro, si chiar merge verile pe amazon (parca) sa le studieze comportamentul in libertate, si zicea ca nigro nu au nevoie de moonlight, pt ca isi duc puii intr-o groapa si apoi stau deasupra lor si ii pazesc.
oricum, tare cred c-o sa incerc sa-mi fac un moonlight din leduri albastre, pt ca imi surade ideea extraordinar de tare!!!
multam tuturor care m-au ajutat pana acuma!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ozi wrote:dar dupa ce-am citit de forum cam tot despre moonlight...si am fost putin descurajat de complexitatea ledurilor
Leaga un beculet de lanterna la un incarcator de la un telefon mobil si obtii o lumina slaba buna pentru noapte. La mine functioneaza cu succes. Ba mai are si culoarea galbuie - asa ca lumina lunii - pe care io numa' albastra n-o vad.


P.S. Imi place semnatura ta !

Poze: smilie ... Poze cu plante
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

dar chiar...de cand pana cand lumina lunii e albastra???
sau intrand in apa se descompune si la pesti ajunge ca find albastra???
am studiat inca o daca articolul Moonlight-homemade si nu-mi mai pare atat de ucigator. data trecuta eram obosit, l-am citit in graba si n-am inteles nimic din el
maine incerc sa merg sa-mi cumpar piesele!!! a, chiar am facut un test cu un laser-brelog (cu ledul albastru de intensitate puternica) pentru pus la chei si ilumanat la cutia postala sau pe casa scarilor din romania (unde nu sunt becuri in tavan :muhaha: , cel putin la mine rar erau). l-am pus intr-un colt si sa trimita lumina pe lateral pe suprafata apei, si intradevar arata bestial, mai ales ca apa se unduia de la filtru si erau umbre in miscare!!!
din pacate nu pot folosii LEDul ala, pt ca nu-i jucaria mea, dar sper sa gasesc ceva asemanator... sau pot cauta ceva bec normal de lanterna??? de ce sunteti impartiti in cei care sustin LEDu albastru si cei cu becu de lanterna (mai rau, unii care-l coloreaza cu markerul albastru )....
cred ca-mi iau LED albastru si-l colorez cu marker galben
am reusit sa fac azi cateva poze puilor, dar nu sunt ele prea grozave....
curiosii pot arunca un ochi aici: http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=424
in cateva zile, dupa ce mai cresc putin plozii, voi face o poza mai clara!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ozi wrote:de ce sunteti impartiti in cei care sustin LEDu albastru si cei cu becu de lanterna (mai rau, unii care-l coloreaza cu markerul albastru )....
Nu sintem impartiti in nimic . Fiecare poate sa-si puna ce-i place ochiului sau in acvariu: Led sau bec de lanterna sau luminare, poate chiar un felinar . Disputa mi se pare prea neinteresanta ca sa aiba loc. Inca nu s-a epuizat pe forum reproducerea neonului si nici de ce apar la discusi pui "grei" sau de ce o ia Glossostigma in sus la 1,2 W/litru .
Eu am folosit becu' de lanterna pentru ca mi s-a parut mai simplu si pentru ca aveam la dispozitie incarcatoru' ala de telefon si pentru ca tinerele perechi din acvariu aveau nevoie de o luminita sa invete cum e cu ingrijitu' puilor.

Poze: smilie ... Poze cu plante
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Da chiar, nu-i nici o disputa Fiecare a folosit ce avea la indemana sau ce a crezut de cuvinta ca se potriveste mai bine. Important este sa iasa ceva care sa fie placut si pt tine dar in acelasi timp sa nu deranjeze locatarii bazinului. (o lumina prea puternica de exemplu, sau io stiu, un joc de lumini ceva )
Iar lumina lunii, cel putin in poezii e albastra

image
[Email]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Ozi: aici in Romania sunt niste brichete cu led la 1RON bucata care merg la 4.5V. Poate gasesti si la tine prin bazar pe undeva. Pe langa faptul ca arata bestial dupa ce se stinge neonul, la mine a fost util cand au depus ciclidele.
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

n-am mai apucat sa merg sa caut ledu albastru si nici transformatoru de celular, asa ca inca n-am moonlight
dar am o intrebare referitoare la brichetele alea luminoase...de unde stiu daca are led de intensitare mare??? aaa, sau doar o incerc si daca lumineaza puternic e bun,iar daca are doar o luminita handicapata nu e bun...asa sa procedez???
am facut aseara niste poze noi, http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=424
am numarat 12-13 kinderei si mi se pare c-au mai crescut, dar in plus am observat ca femela are burta foarte umflata si deja ii iesise canalul ala prin care depune (nu stiu cum se numeste)....am zis ca ori e ceva in neregura, ori pesti astia is nebuni si vor sa mai traga o tura de plozi. dar au trecut abia 14 zile de la ultima depunere si ma gandeam ca poate mai stau putin cu puiutii.
da de unde, azi la pranz au si depus, iar pe puiuti i-au adus acolo!! si sta tot familionul inghesuit in jurul icrelor!! chiar si acuma daca se mai indeparteaza vreun copilandru imediat vine mama'sa, il cauta, apoi il suge un gura si'l scuipa la cuib!!!
sunt bestiali pestii astia!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

ozi wrote:n-am mai apucat sa merg sa caut ledu albastru si nici transformatoru de celular, asa ca inca n-am moonlight
dar am o intrebare referitoare la brichetele alea luminoase...de unde stiu daca are led de intensitare mare??? aaa, sau doar o incerc si daca lumineaza puternic e bun,iar daca are doar o luminita handicapata nu e bun...asa sa procedez???


Trebuie sa fie enervanta cand o indrepti spre ochi sau poti face probe la rece cu neoanele stinse si ledul indreptat spre acvariu.

Acvariul meu
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

am o problema: filtrul imi suge puii incontinuu!!
am obsevat intr-o dimineata ca erau doar vreo 3-4 pe langa mama si in rest acvariul gol. dupa vreo 2 ore m-a batut gandul sa verific in filtru si noroc ca erau cu totii (vreo 50) acolo, vii si nevatamati.
dar deja m-am saturat ca de 3 ori pe zi, sa opresc filtrul sa scoti mediile de filtrare si sa incerc sa scot puii de acolo, pt ca abia vor sa iasa.
am un filtu patratos, de-l agati pe geam, in exterior, cu un tub in apa si sus o mica cascada.
am incercat sa pun pe capul tubului un ciorap de dama, dar dupa o ora maxim se infunda atat de tare incat aproape ca opreste circulatia apei.
am sacrificat apoi una din plasele de prins pesti, am taiat panza ei si am invelit capul tubului cu ea. degeaba, ca trec puii prin ea. nu mai trec vreo 40, cum a fost cand era descoperit, dar vreo 4-5 tot ajung in filtru dupa vreo 5 ore.
ce altceva as putea baga acolo??? voi ati mai patit asa ceva???
am incercat cu ciorapul de dama mototolit si inghesuit in capul tubului, dar dupa 20 de secunde a fost supt in filtru. ce sa ma fac???
nu ma trimiteti sa'mi cumpar o pompa cu burete, as vrea sa invat de la voi mesteria carpitului mai ales ca nu e vreo chestie complicata sau complexa, dar pur si simplu nu mi-a iesit cu nimica. am avut in minte batiste, bandaje, tot felu de alte materiale, dar ori sunt prea mici porii din ele si se vor astupa imediat, ori sunt prea mari si iar sunt supti puiocii.
filtru nu are trepte de reglaj.
ps: am tot incercat sa pun o poza cu tubul ala si capul lui, poate v-ar ajuta sa veniti cu o solutie, dar nu merge uploadarea la galeria foto a siteului; poate maine dimineata.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

am reusit sa pun o poza:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/punkozi/detail?.dir=/5989&.dnm=742bre2.jpg&.src=ph


deci daca vreau sa astup varful cu ceva...va fi supt de tub in filtru...

la fel pateste toata lumea care are filtru (ma refer la cele motorizate, cu elice si cu tub care suge apa din acvariu) ????

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Incearca sa introduci varful tubului intr-un burete de la un filtru simplu ( de vibrator) si totul va fii ok.
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

aaaaaa!!! chiar!!! cat de simplu e, si ingenios!!! va fi exact ca la un fitru-burete (cu pompa cu aer) care sunt recomandate pt acvariile cu pui.
ma voi duce azi sa-mi cumpar unul, multam mult de sfat

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com