[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Life is like a box of chocolates  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In Marea si Adanca sa Intelepciune, probabil ca asta e Golgota ce mi-o vrea data, spre anevoiasa urcare ...

- o sa dau mintenas scalarii, ca sa terminam odata balciul si fugareala jucausa pe dupa crengi... l-am chemat pe amicul Lofty, ca sa-si aleaga o pereche, doua ... restul? O sa ajunga la amatorii de scalari clasici, sa dea si ei o bere si o acatista la biserica.
- o sa scot priza programabila de la becul "de noapte", asa ca urmatoarea depunere va beneficia non-stop de lumina de veghe... sa-i vad eu atunci pe ancistrusi

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2011 23:33:30


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Preamarite Alteta, intreb si eu cu umilinta: Iara daca nici asa, cu noaptea prefacuta-n zi, nu merge, atunci Golgota va continua cu sacrificarea preacuviosilor ancistrusi?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2011 16:12:46


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa ce Lofty isi exercita dreptul de pre-emptiune asupra scalarilor (ca fost "gazduitor" al lor) daca mai raman ceva scalari "tankless" cu nerabdare ii asteptam la Ploiesti intr-un "amazonian" de 375 l (ce poate eventual gazdui si ceva ancistrusi "exilati"). Cand "ingerasii" vor fi gata de drum da-mi un PM cu datele de contact si cand pot sa fac o vizita. Multumesc anticipat.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2011 19:33:51

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

The Angels have gone in the Lofty's WonderLand



- Sambata dimineata, "ziua de curatenie" ... furtune si galeti, prosoape si tambalau in casa
- L-am chemat pe Lofty pe la mine si i-am pus in brate cei 7 scalari... plus "rezerva strategica" de mancare (mixuri diverse)
- 3 perechi + 1 mascul...
- toate cele 3 perechi au depus la mine, asa ca lui Lofty ii va fi relativ usor sa "aleaga" castigatorii ...
- avem cativa colegi de forum care si-au exprimat dorinta de a prelua "susplusul" de scalari, asa ca vom onora cererile in ordinea solicitarilor (ender67, am notat cererea ta )
- cei 5 temporalis umbla "nauci" prin tot acvariul, parca nevenindu-le sa creada ca au la dispozitie, doar pentru ei, 2 metri de acvariu ...
- deseara incerc sa fac niste poze, acum e prea multa lumina in casa si geamul reflecta aiurea...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ciocolatii sunt super frumosi, pozele nu pot reda realitatea.
Cativa au crescut vizibil de cand au fost cumparati si au si prins "culoare". In bazinul de unde au fost culesi nu erau "spectaculosi", insa masculul adult din bazinul de deasupra si modul in care tinea piept fara probleme unui mascul adult de oscar, l-a facut pe Koala sa se hotarasca instant.
E clar ca se simt bine si ca sunt "in largul lor".
E o chestiune de timp pana vom vedea puiuti in acvariu... si pana cand corydorasii vor incepe sa dispara unul cate unul...

In alta ordine de idei, scalarii au ajuns cu bine. Dintr-un total de 15 bucati ramasi din cei 17 cumparati in vara trecuta de la harry-ab, 4 au fost donati lui best_trophy si inca 4 lui escape (ambii useri mi-au dat PM-uri, in aceasta ordine, inca de la vechiul anunt pe care l-am pus la donatii). Am primit o gramada de solicitari, din pacate nu le putem onora pe toate...

Din cei 7 ramasi, am pus o pereche separat aici:
image

Restul de 5 (3 masculi si 2 femele) i-am gazduit deocamdata (pana se alege inca o pereche, restul de 2 masculi si o femela urmand a fi donati) aici:
image

Deocamdata stau in "turma", asa ca m-am "enevat" si le-am facut poze doar cu telefonul, fara sa-mi mai pese de luminozitati, reflexii, culori...

Asteptam cu nerabdare poze noi cu personajele principale ale topicului.




Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

De remarcat ca oonii fac iar loocroori pe fooris .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Sa tot fie fo` 5-6 ani de zile cand dupa una din intalnirile de duminica ma retrageam catre vastele-mi apartamente la o sueta pe teme acvaristice alaturi de fratili Colentineanu` (aka koala) si Cornel (mai cunoscut prin lumea forumistica drept discusfun).
Traditia veche, discutia agreabila ne punem pe depanat amintiri despre duminicile geroase cand ne intalneam in piata oboreana zgribuliti in speranta ca vom da de o gramada de tubi mai rasarita...
Erau vremuri romantice ale acvaristicii, fara facilitatile curente ale zilelor de azi care nu te mai imping la astfel de suplicii dar despre care ne aduceam aminte tus`trei cu drag. Din vorba`n vorba uitam pentru ce ii invitasem defapt la mine acasa: vizonarea unui acvariu ...evident plantat, pe care Cornel voia sa-l vada cu ochii lui...si discutia luneca catre subiecte mult mai dragi celor doi: cichlidae Nu ma las sedus de declaratia de curtoazie a lui Cornel care-mi marturiseste ca s-ar lasa de Discusi pentru un asa acvariu...mare diplomat si trecem in revista in graba cam ce am lucrat fiecare de pe vremea lui Ceasca pan la moment.
Asa, in gluma, ma umflu in pene ca desii lumea ma stie mai degrab pentru pasiunea mea legata de plante, totusi ani de zile eu mi-am facut mana pe pesti pe care-i vindeam la pietari si incepem sa ne amintim cu totii pestii copilariei noastre pe care am reusit sa-i reproducem...

Discutia aluneca de la cichlidae de-a dreptul spre Cichlasoma si ne aducem aminte cu totii cu drag despre nigro si octo-fasciati, de cianoguitati si de meeki samd., pesti pe care cu totii "ii facusem" macar odata in viata fie spre a fi trecuti in palmaresul personal de reusite pentru unii sau chiar pentru a mai castiga ceva parale pe vremea cand scoleru` nu avea bani precum baietii bambuului zilelor noastre.
Constat totusi invariabil limitarea la care am fost supusi atunci...evident ei mai pasionati decat mine pe aceasta latura a acvaristicii, datorita limitarii numarului de specii ce se gaseau in perioada aia pe piata, practic nu aveau mai multe specii la activ (respir usurat si amuzat)...deh sistem centralizat, toata lumea capata aceleasi tacamuri de pui, statea la aceiasi coada la zahar, oua si ulei rationalizate...si in consecinta futea :18: aceleasi cichlidae Realizam astfel usor incidati de situatie ca ce mare pacat ca atunci cand eram in perioada a vietii ce iti permitea efuziuni acvarisitice de tot felul...dar mai ales timp,muuuult timp, noi practic nu aveam cum sa ne jucam nici cu jumatate din ceea ce se gasea in mod curent in magazinele din vest.

Odata ajuns la acest subiect le povestesc interlocutorilor mei despre o cichlasoma despre care citisem prin anii `80 so pe care nu o intalnisem ever la noi.
Le spun despre ea si le si arat revista. Un Das Aquarium din `82 de care facusem rost cu mare greutate in anii aia de la un clasic al acvaristicii acelor ani Sorin Damian.
Ne uitam cu totii hipnotizati la pesti prezentati...culori de vis.
Cornel recunoaste ca verdele masliniu de pe spatele pestilor este mai verde decat la multi discusi iar rosul-visiniu din zona operculilor este senzational.
Koala care prin perioada aia isi traia zilele de glorie alaturi de Samson si a sa consoarta Delilah imi spune ca uite asa ar schimba si el oscarii pentru ceva...si incheiem cu totii discutiile.
Eu pentru ca in planurile mele plantate nu-si au rostul monstrii de 30 de cm , Cornel pentru ca totusi isi iubea prea mult discusii...iar koala pragmatic ca deobicei imi inchide gura...pai hai sa luam...se gasesc bah?...se gasesc o p.... , de unde sa se gaseasca bah, ziceam asa de frumusete de pamplezir ...de unde dracu sa se gaseasca
Ma spurca si schimbam subiectul pe alte discutii.
Ramanem cu totii vrajiti de un peste. Numele lui Cichlasom crassum.

Anii trec, discutia se uita ...avem acest prost obicei sa ne consultam intre prieteni vechi cand ne schimbam ceva esential in acvariu. Mai afli o opinie, mai furi o idee...face bine la psihic. Ii spun parerea mea despre Uaru pe care-i dorea initial dar il incurajez sa-i faca o vizita lui Liviu Serbanescu.
Il trimit pe koala ca la piata . El se duce dupa una...si vine cu alta.
Asa se intampla cu copii lasati nesupraveghiati...iar eu aveam de plantat in ziua aia. De data asta braduti, ciresi japonezi si alte trebuitoare pentru ochiul iubitorului de natura...Cand colo ma uit la peste, cu ce a venit si ce vad? Un crassum mult mai ciocolatiu...
La o privire nu-mi dau initial seama...apoi cand vad peste cateva zile pozele cu ei la ponta realizez ca este vorba de unul si acelas pe care-l admirasem impreuna cu ani buni in urma. Il intreb ce specie e...imi spune senin: temporalis.
Ma precipit si ma uit pe UNIVERSAL FISH CATALOGUE ca sa verific si...ceea ce banuiam Cichlasoma crassum este synonym of Hypselecara temporalis

Uite asa se inchide bucla peste ani!
Sunt foarte bucuros de pestii cumparati. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.
Diseara ai sa primesti pozele din revistele anilor `80 la care ne zgaiam precum copii la vitrina cu jeleuri...nu am bucurie mai mare ca ai reusit cumva sa-ti astamperi pofta.
O sa te rog sa pui tu pozele...eu nu ma mai descurc in hatisurile galeriei foto ale mosului.
Totusi revin cu o intrebare(de fapt 2) si oarecum si cu o constatare:
Inteleg ca in cea mai buna traditie americana pestii tai sunt denumiti cand emerald cand chocolates.
Ce ai tu in balta dupa umila mea parere bate mai tare (dupa cum ai si scris) inspre chocolates...care banuiesc ca e o fita mai noua...totusi emeralzii sunt mai pe gustul meu.
Sunt practic aceiasi specie cu varietati diferite sau specii diferite?
Se gasesc oare si emeralzi la noi???

This message was edited 2 times. Last update was at 12/04/2011 12:02:36


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

image

image


Merci de poze, le atasez aici... intr-adevar, vremurile noastre "de aur" au inclus intreaga varietate (disponibila atunci) a cichlidaelor africane, sud-americane si centr-americane... imi aduc aminte cu placere de:

- nigro
- biocellatumn
- cyanoguttatum
- meeki
- severum
- acarele (varietatile albastru si maron)
- hemichromis
- kribensis
- tilapia
- herotilapia
- astronotus

- africanii care-s la mare moda acum (malawienii si tanganikanii) au aparut relativ tarziu si cred ca primul bazin "corect setat" cu asa ceva, pe care l-am vazut eu, a fost cel al lui Liviu Serbanescu.

... si, evident, nu putem uita discusii (de care ne-am apucat cu totii si pe care Oprescu i-a infiat pe viata )... in '96, am avut norocul de a fi primul care a scos pui de la o pereche de pidgeon-blood, si treaba asta m-a ajutat sa-mi cumpar primul meu computer ... imi aduc aminte ca, impreuna cu Oprescu, caram apa dedurizata cu bidoanele de la spitalul Sf. Ioan - sectia dializa ... strangeam iarna zapada si o topeam in cada , spre disperarea parintilor... adunam apa de ploaie prin butoaie, pe la bunici... Ciceronianul O tempora, o mores! e mai de actualitate decat oricand ... acum exista aparate de osmoza iar calitatea apei din bazinele noastre nu mai depinde decat de constiinciozitatea fiecarui acvarist...




Ref. nedumerirea ta vis-a-vis de "paralelismul" ciudat chocolate versus emerald, o sa fac cercetari si o sa studiez fenomenul... asa, la o prima vedere, as opina ca versiunea "initiala" a fost Emerald cichlid si ca aceasta denumire reflecta foarte bine coloritul de baza al pestelui... ulterior, prin selectii si incrucisari, au aparut varietati cu mult mai colorate, asa ca denumirea de Chocolate s-a impus ca linie cu profitabilitate mai mare dpdv al interesului manifestat de acvaristi. Repet, e doar o opinie personala... am sa revin cu date concrete.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce vremuri ati trait! Tot respectul si bravo voua! Mai ales, ca impartasiti lucrurile astea si aici pe forum. Inseamna ca sunteti totusi batrani si obositi?
Nicidecum! Din contra, experienta poate fi cununa de lauri, ca in cazul de fata. Sincere felicitari!
In zilele noastre datorita tehnologiei avansate lucrurile par mai usoare. Poate ca sunt.
As fi tentat sa spun ca daca cineva are banu gros face un proiect acvaristic de vis (la nivelul asta hobbyistic), dar totusi fara pasiune parca nu are acea sclipire!

Bravo!

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Ciocolatile" pereche se pregatesc din nou de depunere

- femela are iarasi papila scoasa "la inaintare".
- masculul a devenit "artagos" si ii fugareste pe ceilalti 3 frati ai lor.
- am reusit sa setez prizele automate astfel ca programul de lumina nocturna este acum: 23.00-08.00.
- am un bec foarte chior pe post de "lumina a lunii", asa ca parintii pot sa stea de veghe, daca doresc ... ancistrusii vor avea viata grea
- lumina principala a bazinului (4x45Watt) este setata pe intervalul: 07.00-24.00.
- pestii mananca de 2 ori/zi - mixtura pentru discusi de la Diskusfun.
- echinodorusii de la George s-au indesit, practic au umplut ghiveciul cu frunze.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/04/2011 20:46:06


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si-a fost ziua depunerii de-a doua...

- Asa cum am prevazut , azi dupa-amiaza "ciocolatile" mele au depus iar ...
- de data asta, locul ales este si mai "strategic", intr-o scobitura a buturugii... tot in partea din spate... aproape imposibil de prins in poza.
- ceilalti 3 pesti ramasi sunt femele, am eu un feeling puternic legat de treaba asta... dupa Sarbatori voi cauta sa scap de ele, si sa las intreg bazinul la dispozitia perechii depunatoare.

Pe seara o sa incerc sa fac niste fotografii.


Scurta cronologie:

20 martie 2011: Am adus acasa 5 buc. Hypselecara (Cichlasoma) temporalis... 2 (mai mari) + 3 (mai mici), in ideea de a alege 2 perechi... i-am bagat peste scalari + neoni.
21 martie 2011: Cei 5 temporalis au mancat (la adapostul intunericului) toti neonii (~ 30 buc.).
01 aprilie 2011: S-a "ales" o pereche de temporalis (cei mai mari).
04 aprilie 2011: Prima depunere... icrele au rezistat 2 zile si au disparut apoi peste noapte... suspectez ca au fost mancate de ancistrusi (am 4 bucati)
09 aprilie 2011: I-am dat lui Lofty cei 7 scalari (4 masculi + 3 femele)... bazinul este impartit, instantaneu, in 2 zone de influenta: partea din stanga (~2/3 din acvariu) este in stapanirea perechii... in dreapta, au fost exilati cei 3 temporalis ramasi.
17 aprilie 2011: Perechea depune iarasi, in aproximativ aceeasi zona (spatele buturugii).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De data asta apele nu mai sunt asa de calme... masculul "face legea" in bazin si a inghesuit restul de 3 exemplare intr-un colt... femela sa pazeste si ventileaza icrele.

Pozele sunt facute din laterala dreapta a bazinului, printr-un metru de apa... a fost singura pozitie in care am reusit sa vad icrele, deci scuzati poor pictures quality .

image
image

Aici se poate observa zona aleasa de catre cei doi pesti... spatele buturugii este locul ales pentru depunere.

image
image

Prezentam 2 dintre potentialii mancatori, nocturni, ai icrelor... ancistrusii:

image
image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca mai sunt pacatosii aia de ancistrusi acolo? Sunt curios, daca lumina de veghe o sa ajute. Si sper ca nu o sa oboseasca parintii starea de veghe prelungita.
Oricum ar fi, de fiecare data cand "arunci" niste poze pe aici, se vad extraordinar dpdv continut.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2011 23:39:41


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Azi dimineata icrele erau la locul lor, pazite de femela "alpha".
- Masculul a devenit "artagos" si ii fugareste ingrozitor pe ceilalti locatari ai bazinului... nu conteaza specia, sau sexul .
- O alta femela, sa-i zicem "beta" (urmatoarea ca marime, dintre cei 3 ramasi "pe dinafara"), a inceput si ea dansurile prenuptiale... si-a ocupat o zona din dreapta bazinului, curata de mama focului o piatra si incearca sa mi-l corupa :18: pe mascul... este singurul (dintre cei trei) care nu fuge cand apare masculul infoiat si nervos, ba mai mult, ia pozitie de "S" in fata lui si imita miscarile de "imperechere".
- Neaparat trebuie sa ii dau pe ceilalti trei temporalis, cel mai mic dintre ei sta numai ascuns si iese afara doar de 2 ori pe zi... la masa




Later edit: Stiti vorba aia cu omul sarac?... caruia ii cade painea in cacat si i se scoala mataranga in biserica?... ei bine, alaltaieri seara mi s-a ars instalatia de nocturna... ieri am cumparat alte becuri (din alea economice, cu leduri), ca sa nu las pestii pe intuneric .. azi noapte, la 23.00, am constatat ca de fapt nu becul era ars, ci soclul e deteriorat , ca atare icrele au stat si a doua noapte pe intuneric... azi tre' sa caut soclu.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2011 10:30:03


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

19 aprilie 2011, dupa-masa

- Icrele au inceput sa eclozeze... apreciez ca au trecut circa 48-52 de ore de la depunerea pontei... temperatura apei este undeva in jurul valorilor de 29-31 gr. Celsius.
- Parintii "au gasit" un loc ferit in care sa mute icrele eclozate... este o scobitura, ca un fel de pestera mica, in peretele de "stanca" ce formeaza backgroundul bazinului.
- Femela sta si "sufla" peste icrele cu codite frematatoare , in timp ce masculul ii aduce pe rand alte icre ce eclozeaza.
- Intre timp, masculul fugareste si tot ce vede in fata ochilor: ancistrusi, temporalis (frati), corydoras.

Am reparat "lumina de veghe", am acum un bec de frigider suspendat deasupra apei...

==========================================================

Femela, pazind icrele eclozate:

image

Se pot vedea icrele eclozate, imediat sub botul femelei:

image

Pestera in care au fost mutate icrele eclozate:

image

Masculul, carand o serie de icre eclozate... le muta cu gura, de pe buturuga unde au depus, in scorbura aleasa:

image

==============================================================



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

20 aprilie 2011 - ora 08.00

- Toate icrele eclozate au fost mutate in "grota"... ca si cantitate, sunt atatea cam cat ar incapea in causul unei lingurite de ceai.
- Parintii stau de veghe in lanul de secara ... femela nu se misca de langa grota, ventileaza icrele eclozate... masculul "imparte dreptatea" prin bazin.
- Ancistrusii sunt ceva de "belea" ... am stat azi-noapte si i-am urmarit cum incercau, la adapostul intunericului, sa fure "odoarele imparatiei"
- Tre' sa recunosc cinstit ca ancistrusii sunt niste pesti foarte rezistenti... pai, cate capete in gura si-au luat ei de la masculul de temporalis, si tot nu s-au lasau pagubasi.

In mod normal, undeva pe joi seara - vineri dimineata, ar cam trebui sa iasa puii "la zbor".
Oricum, sunt fericit ca perechea aleasa este fertila si ca au deja comportamentul "clasic" al unor parinti grijulii.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/04/2011 11:39:26


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari! Ai dresat si pestii astia!

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

ceva ma nemultumeste:

...trebuie sa iti zic prea des bravo . Stiu o sa zici ca sunt carcotas dar nu de asta ...nu ma doare gura sa ti-o zic, doar ca eu sesizez aici o problema si asta nu-mi place deloc. Pestii tai o fac prea des si sunt prea mici. De aici apar 2 probleme: tu nu ai ce face cu atati pui plus ca sexul :18: la varsta asta dauneaza grav sanatatii ...si stagneaza atingerea dimensiunilor dorite la viitorii adulti

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, stii ca am tot discutat aspectele astea si am convenit impreuna ca, daca noua nu ne-a stricat sexul timpuriu, atunci nici lor nu ar trebuie sa le strice ... pe de alta parte, in afara de a lasa doar perechea, singura "in 2 metri de acvariu", nu prea am ce face... mancarea excelenta, combinata cu volumul mare de apa si conditiile bune de viata, ar trebui sa fie factori suficienti pentru o crestere corespunzatoare a lor.

- nu stiu (si nu cred ca pot afla cu certitudine) varsta exacta a pestilor.
- pot avea 6 luni, sau pot avea 10 luni... habar nu am!
- dupa raportul dimensiunilor: ochi/corp, nu par a fi pesti batrani (stagnati din crestere)... tind sa cred ca au undeva intre 6-8 luni.
- banuiesc ca "pofta asta frenetica de viata" :18: le-a venit odata cu mutarea, din bazinul comun (de unde i-am luat), in acvariul meu... evident, si cu calitatea hranei administrate... ofcors ca si venirea primaverii are un rol de jucat aici .


Nu cred ca o sa stau eu sa scot "tone de pui"!... ii las in pace, sa-si faca mendrele si sa duca o viata cat mai normala... poate am sa scot un rand de pui, asa, just for my experience... dar atat!...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

20 aprilie 2011 - ora 22.00 (24 ore de la eclozare)

- Alevinii sunt in continuare ingrijiti de parinti, in grota aleasa drept refugiu.
- Parintii "patruleaza" zona si alunga orice intrus.
- Femela ventileaza alevinii si sta langa grota.
- Masculul a inceput sa sape o groapa, in nisip.

image

Fericitul tata

image

Femela alpha, cea cu care a depus masculul:

image

========================================================

Femela beta:

- se observa papila genitala
- aceasta femela nu fuge de mascul, ci adopta pozitia in "S" si imita miscarile dansului nuptial (aripioare desfacute larg, miscari ondulatorii, tremuraturi, etc.)
- se observa diferenta de culoare (nuantele de rosu) dintre perechea cu pui si restul pestilor.

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com