[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
amazon 105000l...  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

De cand am inceput eu sa pricep acvaristica pe lumea asta, m-am tot intrebat cam care ar fi volumul la caure un acvariu sa se autointretina... Chiar e un subiect interesant de dezbatut... insa nu aici ca facem topicul praf .

.
[Email] [Yahoo!]
Ancistrus
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2009 04:30:58
Messages: 102
Location: Bucuresti, Ozana
IP:
Offline

djphazer wrote:m-am tot intrebat cam care ar fi volumul la caure un acvariu sa se autointretina... Chiar e un subiect interesant de dezbatut...
Pai mult de dezbatut nu e, singura in masura sa faca un "acvariu" ca sa se autointretina este natura, izvoare pentru schimb de apa, lumina soarelui, soluri pe alese, aciditate si ozon de la furtuni fulgere... doar ca ea face acvarii fara geamuri, are un stil mai aparte... si se pare ca nu ii plac "acvariile" nano . Parerea mea e ca asta e cam tot ce se poate dezbate pe tema asta.
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Ma refeream la un acvariu de volum mare, cu un sistem de filtrare obisnuit (ma rog, adaptat dimensiunilor) dar sa nu fie necesara interventia omului in nici un fel (fertilizarea plantelor, hranirea pestilor etc.). Adica, plantele sa se descurce cu nutrientii disponibili in mod natural in acvariu (materie organica in descompunere etc.), pestii fitofagi cu plante, pestii rapitori cu alti pesti etc. Hai totusi sa nu dezbatem aici, ca dupa cum am spus, se va alege praful de topic .

.
[Email] [Yahoo!]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Ma lasati cu scalarii si neonii vostri
1000 de africani acolo ar face tot showul Asa da acvariu

Cu privire la acvariul tipului: acvariu nota 20, pesti 3 smilie

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

bilti wrote:oare cum razuieste sticla de alge? cu magnetul?

Topicul este vechi,dar interesant.
Acvariul a fost prezentat de animal planet,ca fiind cel mai mare acvariu privat din lume!
Are 10 metri lungime.
Tipul a spus:
"Curat personal geamul acvariului,ajutat de fiul meu!
Am cumparat un costum de scafandru,si periodic 1 data pe luna fiul meu coboara pentru treburi de intretinere in acvariu."
Fiul astuia,un pustan de vreo 18-19 ani zice:
"Acvariul se poate curata si din exterior cu magneti,sa cureti cativa metri de sticla cu ei,este echivalentul cu mersul la sala 1 saptamana!"
Avea niste magneti razuitori mai mari,cam de 10 ori dimensiunea celor din magazine.
Proprietarul mai zice:

"Acvariul dispune de un sistem de filtrare extern de mare putere,folosind 6 pompe foarte mari.
Aceste pompe consuma energie electrica lunar cat o garsoniera,dar merita!"

Mai a spus ca:
"Am 2 arowana foarte mari,ambii depasesc 1m lungime si sunt foarte puternici.
Deasupra acvariului am plasa din otel pe care am pus-o datorita arowanelor,sunt pesti care sar din apa foarte des si la inaltimi mari.
Am in plasa 3 gauri mari de tot,facute de arowana,cand sar si lovesc plasa aceasta cedeaza in unele locuri."

A declarat omu'.

Din pacate am vazut asta in urma cu 4 ani,insa mi-a placut asa de mult incat am retinut 90 la suta din vorbele lui,posibil ca vorbele sa nu fie extrem de precis reproduse,timpul lasa urme,dar per total exact asta a declarat.

This message was edited 4 times. Last update was at 22/09/2014 22:58:14

kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Sa fim seriosi, nu cred ca e careva care nu si-ar dori asa ceva acasa.

0771 496 835 Lucian
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Cu siguranta!
Ai avea raul Amazon in sufragerie,la propriu )!
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com