[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Ma, imi e sa nu fie ca in bancu` ala cu puricele, care se amorezase de girafa si care, ostenit de atata drum, avea vorba aia cu cand la cap sa pup, cand la ... ... ca la corp e tare sfrijit saracutu` pe langa "Mirandolina" lui

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

koala inca ma simt prost, ca am tinut un secret fata de tine. asa ca ii dau drumul.

mi-ai spus sa fac ceva si nu am facut.

ancistrusii inca sunt in acvariul cu oscari.

au crescut mari, nu sunt/nu au fost stresati niciodata de oscari, nici macar la hrana. manaca bot la bot cu ei de pe fundul acvariulu. (desi nu stiu cat sunt eu in masura sa zic ceva de gradul lor de stres.)
arata superb, negrii cu alb, fata de negrul mai spalacit care il vad de obicei la ancistrusi.

sper ca nu te superi prea tare, a fost singurul sfat pe care nu l-am urmat, din cele ce mi-ai zis.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... nu e bai ... iti sugeram sa scoti de acolo ancistrusii in eventualitatea unor "atacuri" date de ceata nabadaioasa de astronotusi ... da', daca zici ca se inteleg , atunci e decizia si alegerea ta daca ii lasi acolo ! ...
... a propos, cat de mari s-au facut oscarii tai acum ? ... ca, din cate tin eu minte, parca i-ai luat prin toamna [ octombrie - noiembrie ] ... cred ca tre' sa fie pe undeva pe la 15-17 cm, asta daca le-ai dat sa manance "sanatos" si daca au fost ingrijiti ca lumea ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

i-am luat in noiembrie, cam la 1 cm. acuma cu tot cu coada au cam 16.

sunt cam nelinistit.. nu se bat intre ei, nu dau semne de atractie ... sper ca nu au acelasi sex toti.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fr0ggy wrote:i-am luat in noiembrie, cam la 1 cm. acuma cu tot cu coada au cam 16...

... pare a fi in regula ritmu' de crestere ...
fr0ggy wrote:... sunt cam nelinistit.. nu se bat intre ei, nu dau semne de atractie ...

... aici nu mai este normala treaba ... ar fi trebuit sa dea ceva semne pana acum ... ai mei incepusera sa stea "impreuna" mai devreme ...
fr0ggy wrote:... sper ca nu au acelasi sex toti.

... me too ... cu greu iti mai gasesti pereche in ziua de azi :brosu:&:bnegru: ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

si eu sper sa nu fie toti de acelasi sex..macar 2 sa fie diferiti de restu....

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Araldq wrote:si eu sper sa nu fie toti de acelasi sex..macar 2 sa fie diferiti de restu....

... da' de ce ? ... are you interested ? ...

off topic total, da' daca tot am rascolit mortii la topicu' ala cu "viermii veseli" din substrat ... am gasit primul meu topic pe forumul vechi :

in 04 martie 2002, koala wrote:... se pare ca sunt cel mai nou, de abia ce am descoperit site-ul vostru asa ca as vrea sa spun "salut !" tuturor celor care sunteti pe aici ... ce sa va spun despre mine, am 34 de ani, cresc pesti din '79 [hobby] si am trecut prin mai toate speciile ... am inceput ca toata lumea cu guppy, xifo, molly, platy ... apoi am mai urcat putin pe scara cunoasterii si mi-am permis scalari, betta, conchonius, zebre si jandarmi, etc ... cu ceva ani inainte de revolutie am prins gustul cichlidelor, aparusera pe piata primii Cichlasoma nigrofasciatum si Cichlasoma biocellatum ... ulterior oferta s-a imbogatit si am mai avut si alte specii ... chiar in '89, in piata Berceni, au aparut la vanzare primii discusi bruni [ inainte de asta erau cativa crescatori care aveau discusi adusi de prin fosta germanie democrata, dar era un circuit "inchis", ca sa zic asa ] - evident ca m-au "prins" imediat si am "plecat la drum" cu 5 bucati ... treaba asta m-a tinut pana acum vreo 2 ani ... hehe, am un foarte bun prieten, Cornel, cel care a scris articolul despre discusi de la voi de pe site, care nici acum nu s-a potolit ... sa revin la idee, am crescut de 2 ani incoace cichlide africane ... alaltaieri am renuntat si la astea, le-am facut cuiva cadou si intentionez sa reiau ciclul de la capat ... adica vivipari ... am doua bazine in casa : unul mic, patratos, in care tin de vreo 2 ani patru exemplare de guvid tropical Brachigobius sp., scoici sparte ca substrat, o radacina de vie pe post de buturuga si o gramada de melci ... le dau sa manance libelule odata pe saptamana, nu am schimbat apa de 2 ani in el, doar completez ce se evapora iar melcii au grija de alge, nu am curatat niciodata peretii de alge ... al doilea bazin e ceva mai mare [ 1.5m x 0.45m x 0.6m ], incastrat intr-o mobila facuta la comanda si momentan nu are decat nisip, 4 pietre mari, o radacina si niste plante Anubias sp. ... vor urma probabil vreo 200 de xifo, molly, platy, etc... ma bucur ca v-am gasit ! ... am uitat sa mentionez ca il cunosc foarte bine si pe Iulian, cel care a scris articolul despre cresterea artemiilor, e un tip extraordinar de pasionat, meticulos si are cunostinte despre acvaristica pe care altii nu le aduna nici intr-o viata ...


... trecut-au ani si ani de-atunci :brosu:&:bnegru: ...

on topic : ... se pare ca relatia lui Thomas cu Delilah e "pe bune" ... azi dimineata curatau de mama focului "sfanta piatra a icrelor" ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

La cat m-a batut omul la cap...sa stii ca are putere de convingere...da..sunt interesat..nah, ca am zis-o! :-)

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

e si interesul meu. vreau ca oscarii, pe care o sa fiu nevoit sa ii dau, sa ajunga pe maini bune
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

O intrebare am si eu, din experienta celor care au mai crescut in principiu..ce tip de substrat ar fi mai potrivit?
- nisip
- granulatie 2-3
- granulatie 3-6
- granulatie mai mare

Asta pentru acvariul cu Oscari, nu la modul general.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... pentru pesti nu conteaza absolut deloc marimea, oricum ei reusesc sa-l mute de colo-colo, indiferent de aranjamentele si dorintele tale ...

... pentru plante iar nu conteaza granulatia deoarece nu vei tine plante in bazinul lor ...

... singurul aspect, demn de luat in seama aici, ar fi legat de "usurinta" sifonarii - daca pietrisul este prea mare atunci intra in el particule de mizerie si e mai greu de curatat ... ideal ar fi un bazin cu nisip fin in care mizeria ar ramane la suprafata si ar fi usor de adunat, sau un bazin fara substrat ...
... eu intentionez ca la urmatorul bazin sa fac un decor din polistiren care sa includa lateralele, spatele si fundul bazinului ... astfel incat singura parte neacoperita sa fie geamul din fata ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

La nisip ma gandeam si eu...tocmai datorita usurintei sifonarii, dar ma gandeam ca e mai greu de mutat (operatie "uzuala" la ei). Si intentionez sa tin ceva plante..niste gigantea, pusa in coltul facut de filtru cu peretele din spate, cu scopul de a se intinde pe toata partea din spate a acvariului..poate merge.

Interesanta ideea cu decorul "extins"...dar esti sigur ca partea de pe fund nu va avea de suferit?..si fara substrat..nu se pierde o importanta parte din bacteriile utile?..plsu ca la un momentdat s-ar putea sa te trezest ica ai niste pesti frustrati..si o sa aibe nevoie de consiliere...cel putin psihologica, poate cu timpul chiar psihiatrica

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... bacteriile alea se pun pe orice, nu au musai nevoie de nisip ... deci nu e bai din punctul asta de vedere ...
... pestii nu cred sa aiba de suferit ... ba dimpotriva, or sa fie fericiti ca nu mai tre' sa sape ...
... oarece consiliere d'aia cred ca-mi trebe mie ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Si faptul ca nu mai sapa...practic nu ii priveaza de un comportament natural al lor?

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Araldq wrote:Si faptul ca nu mai sapa...practic nu ii priveaza de un comportament natural al lor?
Eu cred ca ai dreptate. Se pot lasa in decoru' ala niste gropi pe care sa le umpli cu nisip ....... pentru placerea ....... groparilor .

@koala: Angajeaza doi psihiatri: unu' pentru pesti si unu' ....... sa te scape de oboseala , ca de batrinete te scapa numa' .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Araldq wrote:Si faptul ca nu mai sapa...practic nu ii priveaza de un comportament natural al lor?

... nope ...
... "sapatul" nu reprezinta altceva decat o modalitate de a-si pregati terenul pentru ponta ... vreau sa spun ca telul lor in viata nu este sa sape gropi , ci sa curete bine locul unde vor sa depuna icrele ... ai sa vezi ca dupa ce au dat nisipul la o parte, mai "ling" la piatra inca o perioada buna de timp ... ai mei au ajuns la sticla de pe fundul bazinului si, de fro' 2 saptamani, se tot invart si tot ciugulesc "piatra icrelor" ... la fel faceau si in perioada cand bazinul a fost fara substrat ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Si atunci ca sa fiu carcotas pana la capat..nu exista riscul sa "curete" polistirenul de tot? sau cu ce il acoperi?

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... sa nu exageram ... nu prea-mi vine a crede ca or sa "curete" cateva straturi de ciment [ as zice ca fo' 4 straturi tot o sa dau acolo ] ... cu care ocazie ti-am raspuns si la intrebarea a 2-a ...

later edit : ... d'abia acu' am vazut postu' de ieri, al inteleptului nostru coleg si frate The Big White Pharao ... deh, nici cu vazu' nu mai stau ca altadat' ...

MARELE ALB wrote:...@koala: Angajeaza doi psihiatri: unu' pentru pesti si unu' ....... sa te scape de oboseala , ca de batrinete te scapa numa' .......


... mda, pentru oboseala ar mai fi un remediu, da' nu poci sa ti-l zic in public, ca nu e de "Audienta Generala" ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

salut , am si io o curiozitate ... "copiii mei " au ajuns cam pe la 13-14 cm si mi se pare ciudat ca peste tot am citit ca or sa distruga orice urma de planta , iar ei nici nu le baga in seama ... ( am si naturale si 2 de plastic )

In rest sunt zburdalnici ... se alearga ... se joaca, sunt sanatosi, doar asta mi se pare ciudat, dar nu-mi pare rau oricum :-)
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... daca apuci si cresti pestii de mici intr-un bazin plantat, se prea poate ca ei sa se obisnuiasca cu "verdeata" si sa o lase in pace ... in general insa nu se intampla asa, sunt pesti destul de zbanghii si artagosi, dar totusi nu este exclusa posibilitatea aceasta ...
... la maturitate se mai linistesc si, daca plantele alea nu "stau in calea fericirii lor ", poti avea sanse se cresti ceva Echinodorusi sau alte specii rezistente ... eu n-am avut norocul asta, pestii mei au rupt tot [ pana si plante de plastic !!! ] dar poate ca ai tai sunt mai cuminti ...

... in alta ordine de idei, saptamana trecuta a depus perechea nou formata, femela Delilah + masculul Thomas [ unul dintre cei 2 pesti primiti de la regreta - sa traiasca ! ] ... fiind in concediu nu am avut posibilitatea sa fac poze sau sa urmaresc depunerea pontei, insa e clara situatia ...
... celalalt mascul a ajuns la mosu [ care avea o femela vacanta ] ...

... am pus cateva POZE "proaspete" la galerie ...

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com