[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce tip de filtru?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

vezi ca in cluj gasesti filtre canistra la depozitul profipet de pe strada observatorului nr. 105.
fluval 307 este la vreo 2700000 lei.

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
Horatius
Junior member

Joined: 25/09/2005 22:51:41
Messages: 62
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mersi doctoru de informatie. NU stiam de acest depozit. Azi ma duc pana acolo, daca-l mai prind deschis.
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Nu vei putea sa cumperi dela depozitele Profipet decat pe persoana juridica.
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

aol sa stii ca ai dreptate, l-am sunat pe cumnatul meu(ca el isi cumparase)si nu dau decat la persoane juridice,dar cu o ciocolata si ceva rugaminti a reusit sa isi cumpere pana la urma un fluval 307.
horatius daca te-am pus pe drumuri imi cer mii de scuze

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
dexter
Junior member

Joined: 01/10/2005 21:22:37
Messages: 46
Location: bucuresti
IP:
Offline

vreau sa construiesc un filtru extern pe baza de nisip cum am desenat jos
intru-un borcan cu capac metalic in care sa fac doua gauri si sa lipesc doua tevi de cupru cu diam. 6mm una mica si una mare aproape de "fundul" borcanului si in cap un mic filtur ca sa nu treaca nisipul prin teava. Ce pompa sa folosesc 300-500l/h ajunge ? debitul de apa este destul de incat sa treaca prin filtru? Astept ideei,sfaturi.




apa apa filtrata
___|___|__
| | | |
| | | |
|----- --|--- |
| | |
| | |
|_nisip____|




[/img]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ideea este buna, este in felul filtrelor externe "profi", insa, chestia cu nisipul e "subreda"
gindeste-te ce forta trebuie sa aibe pompa (forta nu debit ;) ) sa traga apa prin "filtrul cu nisip" ar fi mai indicat pietrisul...
in cazul nisipului, exista eventuaslitatea antrenarii grauntilor de nisip in pompa => uzura pompei datorita caracterului abraziv ...
si ar mai fi ...
daca totusi esti "chitit" sa-ti faci filtru, de ce nu incerci pe recipientul pe care vrei sa-l utilizezi, clasicele metode cu burete sau vata de perlon ??
dexter
Junior member

Joined: 01/10/2005 21:22:37
Messages: 46
Location: bucuresti
IP:
Offline

merci pt. raspuns.
Deci zici ca ideea e buna dar despre borcan poti sa zici ceva sau despre tevile de cupru, vreau sa folosesc un borcan de uz alimentar, de care avem toti prin bucatarie. Si in capac sa ii dau doua gauri pt cele doua tevi pe care le cositoresc de capac. Ideea cu e buna (chiar mai buna decat cu nisip care trebuie cernut) dar nu merge ca prin teava scurta (deasupra pietrisului) sa bag apa de la pompa iar prin cea lunga bagata in pietris sa scot apa filtrata ? Nu vrea sa fac filtru cu metoda clasica pt ca filtru vreau sa il folosesc la o broasca testoasa maricica (2,5ani 700g ~15 cm) care produce o cantitate de mizerie destul de mare.

aici este schema filtrului la care m-am gandit.
www.dexter2111.home.ro/filtru.html

Astept noi ideei si sfaturi.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

pentru purtare dictatoriala, rog sa fiu banat o saptamana, sa nu mai pot sa ma iau de incepatori, sa zica "saracii" ca am draci pe ei .

dexterica neica, fi dumneata dragut si simpatic si mai compileaza o data ce ai scri deasupra, dupa care baga un post CLAR, CONCIS, CORECT DIN PUNCT DE VEDERE AL PUNCTUATIEI (gramatical se mai iarta "micile" greseli) ca sa pot raspunde civilizat la ce ai intrebat.
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

@MA...ai avut o intuitie buna, la fel ca a mea....
M-am facut cu un TetraTec EX600. Nu se aude decat daca pui urechea langa el. L-am montat foarte usor, singura problema fiind diametrul prea mare al conductelor (cam cu 2 mm...asa...doar ca sa nu fie perfect :p ) fata de locul lasat in capac pentru asa ceva, dar nu deranjeaza deloc. Vine doatat cu atatea capse de sustinere si ventuze, incat am folosit doar jumatate din ele. Am lasat deoparte carbunele activ, evident...pentru zile negre! Pe scurt, mi se pare mai dotat ca Fluvalul...Unde mai pui ca are 3 ani garantie. Ramane sa vedem cum se comporta in timp. Am pus cateva poze pentru curiosi la galerie.

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am un TeraTec EX700 de cateva luni. merge impecabil.
[Email]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

cat ai dat pe el?
si de unde l-ai luat?

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu l-am luat din cora si am dat vreo 2,2 mil rol.
[Email]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Si eu tot de-acolo, ca doar acolo e reprezentanta lu' Profipet. 202 RON

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

mersi baieti.

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Salut la toata lumea! Si La Multi Ani!

Am cumparat si eu un filtru Fluval 404. Are 4 compartimente pentru mediile de filtrare. In cutia cu care vine sunt niste pungute de carbune activ si niste pungute cu inele ceramice. Cum carbune activ nu folosesc acum (am inteles ca e bine sa il folosesti doar dupa un tratament cu vreo substanta) ce sa fac cu compartimentele ramase libere? Sa pun alt mediu filtrant? Si daca da, ce anume ar fi potrivit pentru un acvariu abia pus la ciclat? Sau sa le las goale?

Multumesc mult!
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Inelele de ceramica sunt pentru formarea filtrului biologic, asa ca e obligatoriu sa le pui. Si nu oriunde, ci in compartimentul 4 (cel mai de sus).
Pentru ca in Constanta apa e foarte dura, daca n-ai acvariul african iti recomand sa pui in compartimentul 1 (cel mai de jos) cate un ciorap de nylon cu turba. In compartimentul 2 un Ammonia remover (nu neaparat), iar in 3 niste straturi de Polypad de la Juwel, taiate cu grija in forma compartimentului.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns! Nu sunt din Constanta ci din Bucuresti. Dar si aici apa e destul de dura. Cu inele asa am procedat. Le-am pus in compartimentul de sus.

O intrebare. Daca pun un Ammonia remover, vor mai avea bacteriile cu ce sa se hraneasca?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

florin0_2001 wrote:Nu sunt din Constanta ci din Bucuresti.

Oups! Scuze! Greseala mea! Nu-s' unde m-am uitat de am vazut Constanta!

florin0_2001 wrote:Daca pun un Ammonia remover, vor mai avea bacteriile cu ce sa se hraneasca?

Teoretic, nu, dar practic le usurezi munca intr-un acvariu aglomerat.
Amoniac mai putin nu inseamna neaparat ca deciclezi bazinul. Nu vei reusi niciodata sa inlaturi TOT amoniacul (NH3). Atata vreme cat metabolismul pestilor functioneaza si in acvariu exista particule si material botanic in descompunere, amoniacul se formeaza si bacteriile nitrificatoare prolifereaza.
Gandeste si altfel: amoniac mai putin inseamna nitriti si mai putini. Iar nitriti si mai putini inseamna nitrati aproape de zero. Ma rog, plantele probabil ca nu vor fi prea multumite, dar pestisorii sigur se vor simti bine.
In plus, s-au inventat ingrasamintele pentru acvarii, nu?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

OK, nu prea ma pricep la chimie dar am cam prins ideea. Acvariul nu este aglomerat chiar deloc. Nu am pus inca nici un peste. De abia am inceput ciclarea. O sa imi iau totusi Ammonia Remover. Multumesc mult de sfaturi!
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com