[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
despre piranha!  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

daca voi pune in acvariu multe plante...de care ar fi preferabil? naturale sau artificiale? daca natural cand voi cujrata acvariul....ce voi face? si ce plante as putea sa bag?....Multumesc.

piranha
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

piranha15 wrote:daca voi pune in acvariu multe plante...de care ar fi preferabil? naturale sau artificiale? daca natural cand voi cujrata acvariul....ce voi face? si ce plante as putea sa bag?....Multumesc.


La capitolul plante, nu prea ai de ales. Daca vrei plante naturale, atunci Echinodorus amazonicus, Vallisneria spp., Microsorum pteropus, Anubias spp. ramin cam singurele valabile
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

tnx. ma voi duce maine sa caut...as avea sanse sa gasesc la pet-shopuri???

piranha
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

piranha15 wrote:tnx. ma voi duce maine sa caut...as avea sanse sa gasesc la pet-shopuri???


La cele on-line vei gasi cu siguranta. :ok www.reef.ro. Le vei primi prin curier rapid.
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

am fost sa vad piranha......exact la ce ma asteptam...PACU...ma duc furios la vanzatoare si spun:ma scuzati dar ce vindeti acolo sunt pacu nu piranha...si acesti pesti cresc foarte repede si mari...ea zice:nu... sunt piranha...doar ca sunt alta specie....Rezumatul pet-shopurilor din Romania care vand piranha....

piranha
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

piranha15 wrote:am fost sa vad piranha......exact la ce ma asteptam...PACU...ma duc furios la vanzatoare si spun:ma scuzati dar ce vindeti acolo sunt pacu nu piranha...si acesti pesti cresc foarte repede si mari...ea zice:nu... sunt piranha...doar ca sunt alta specie....Rezumatul pet-shopurilor din Romania care vand piranha....


Daca ai fost la petshopul de pe Mihai Viteazul (langa liceul nr. 1, singurul de altfel ca eu alt petshop nu stiu in Zalau) iti pot garanta ca vanzatoarea e o habarnista cu diploma. smilie Ca un exemplu, intr-o zi, trecand pe acolo sa vad daca au adus ceva plante, am prins o discutie intre dansa smilie si un client care ii explica cum ca are un acvariu de 15 litri si pe langa cei 2 "xifo" mai poate introduce 2 scalari ? . Bineinteles ca raspunsul a fost "Sigur ca da, nu cresc mult mai mari decat sunt acuma" Aveau cam 1,5 - 2 cm... Asa ca nu te mira ca nu face diferenta intre un piranha si un pacu.

Oricum petshopul ala e foarte slab aprovizionat. Parerea mea e ca ar trebui sa te indrepti catre petshopuri din orase invecinate: Cluj, Oradea... etc, sau de la magazine on-line, gen Urbanpets, Zooplus, etc.

Inca un aspect bine de luat in seama ar fi sticla acvariului. La cei 300 - 400 litri necesari pentru a creste acei piranha vei avea nevoie de sticla de minimum 10 mm grosime sau chiar mai mare. Din proprie experienta iti spun ca nu se gaseste usor la noi in oras si nici la preturi mici. Fereste-te de geamgerii care executa acvarii. Mie a vrut sa-mi construiasca acvariul de 100 x 50 x 50 din sticla de 6 mm fara intaritori... smilie Ca sa vezi cat ii duce mintea pe unii....
surdulucian
Junior member

Joined: 17/10/2005 16:09:07
Messages: 18
Location: Braila
IP:
Offline

m_3 wrote:m_3"]Mie a vrut sa-mi construiasca acvariul de 100 x 50 x 50 din sticla de 6 mm fara intaritori... Ca sa vezi cat ii duce mintea pe unii....


Am avut eu un acvariu 80/5o/60 din geam de 6 si a rezistat fara probleme vreo 2 ani la mine iar apoi cu prima ocazie l-am donat la cineva la tara (si acum are apa si pesti in el). Sincer nu dormeam linistit, dar totusi se poate.
[Email] [Yahoo!]
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

vreau sa va spun ca langa casa am o fantana cu apa potabila...este rece dar ma gandesc ca as pute incalzi-o. ar fi buna pentru pesti?

piranha
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

@surdulucian diferenta de 20 cm la lungime e foarte mare. Probabil ca acvariul care l-ai donat era la limita suportabilitatii sticlei. Eu nu cred ca la dimensiuni de 100 x 50 x 50 cum e al meu ar fi rezistat din sticla de 6 mm fara nici o intaritoare... Vorbim aici de sticla normala, nu geamuri antiefractie sau mai stiu eu ce minunatii...

Da' asta e alta poveste discutata si rasdiscutata prin alte topicuri, nu are rost sa poluam noi topicul omului.
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Ce filtru intern îmi recomanda?i pentru 3 piranha de 10 cm în 200 litri?
Mihai acvariu 15i2op21037
Junior member

Joined: 10/09/2019 20:25:23
Messages: 98
IP:
Offline

Ce pe?ti pot sa le dau la piranha?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Din punctul meu de vedere,glumesti(spun asta pt ca nu sunt de acord cu conceptul de feeder,desi piranha.....cam asta stiu sa faca...)
ma bucur totusi ca reinvii topicuri despre piranha,asta inseamna ttotusi ca citesti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com