[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un colt de natura la bloc  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
cheloo
Junior member

Joined: 26/09/2010 19:22:40
Messages: 77
Location: Constanta
IP:
Offline

oho reduce bine de tot osmozorul ala. Imi poti spune ce anume este ? Adica firma? Asta care il folosesc eu momentan are la activ undeva pe la vo 1000-1500L de apa trecuti prin el .. si poate e posibil ca in timp membrana sa isi piarda din calitati si sa inceapa sa dea apa cu un kh mai mare.

Daca nu este deranj prea mare as dori daca se poate sa imi spui si mie daca osmozorul tau isi va pastra calitatile in timp .. adica dupa vo 1000-2000L de apa filtrata ;)

fostul user Trippin
[Yahoo!]
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Trippin wrote:oho reduce bine de tot osmozorul ala. Imi poti spune ce anume este ? Adica firma? Asta care il folosesc eu momentan are la activ undeva pe la vo 1000-1500L de apa trecuti prin el .. si poate e posibil ca in timp membrana sa isi piarda din calitati si sa inceapa sa dea apa cu un kh mai mare.

Daca nu este deranj prea mare as dori daca se poate sa imi spui si mie daca osmozorul tau isi va pastra calitatile in timp .. adica dupa vo 1000-2000L de apa filtrata ;)


Osmozorul este produs de firma Aquilli - iti trimit detalii pe PM - am sa postez evolutia - doar este jurnal - numai ca 1000-2000L va dura ceva !

Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Ceva actualizari:
1. Dupa 11zile de osmoza volirile kh a scazut de la 28 la 6 si Gh de la 22- la 6 - Apa de osmoza a fost schimbata la picatura cu un raport de 60-70l/sapt apa de osmoza si 10-15l/saptamana apa de la robinet. Totul s-a desfasurat fara incidente, pantele pesti creveti toti sunt foarte fericiti.
Am observat multe schimbari in bine la plante - Aveam plante care nu prea dadeau deloc inainte precum diplis, umbrosum, eriocaulon - iar acum parca au explodat
A trebuit sa maresc aproape dublu portia de fertilizanti din doua motive: apa nu mai vine cu nimic in ea si nivelul mai mare de co2 a facilitat un consum mai mare de nutrienti

Am sa las in continuare apa reglata asa astfel sa mentin un kh in jur de 5-6 si un GH de 3-4
Mai nou ferilizez in functie de consum si vad ca da rezultate foarte bune.

Acum si belele - am luat de la un prieten niste mos care s-a dovedit ca a venit cu Cladophora - partea urat este ca mi-a aparut si in mosul meu curat - NU stiu ce sa fac, sa arunc tot mosul sa fierb radacina pe care era asezat si sa iau alt mos sau sa am rabdare ca in timp printru-un echilibru bun va disparea?
Ce ma sfatuiti ?
[Thumb - IMG_1650c2.jpg]


Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Setup-ul in forma acesta s-a incheat. Acum il pregatesc pt a devenii un acvariu dedicat crevetilor cu foarte mult mos

Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com