[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
aaaaaaaaa...........de toata frumusetea!!!!!!!!  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Am o alta intrebare referitoare la stinsul luminii pentru zile intregi (unii chiar 6 zile): este aceasta intrerupere a iluminarii totala, sau se poate aprinde lumina pentru o jumatate de ora pe zi? Ma ingrijorez, pentru ca pestii nu o sa poata manca pe intuneric, si mi-e frica sa nu moara intr-o saptamana.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Anubias wrote:...este aceasta intrerupere a iluminarii totala, sau se poate aprinde lumina pentru o jumatate de ora pe zi?

Parerea mea e ca mai eficienta e alternarea intervalelor de intuneric si lumina peste zi, astfel incat algele sa nu aiba timp sa se adapteze. Per total, perioada de iluminare intr-o zi sa insumeze 10 ore cel mult.

Exemplu:

dimineata 5 ore de lumina
pranz 2 ore de intuneric
seara 5 ore de lumina

dimineata 5 ore de lumina
pranz 4 ore de intuneric
seara 5 ore de lumina

dimineata 6 ore de lumina
pranz 3 ore de intuneric
seara 4 ore de lumina

dimineata 4 ore de lumina
pranz 6 ore de intuneric
seara 4 ore de lumina

Anubias wrote:...pestii nu o sa poata manca pe intuneric, si mi-e frica sa nu moara intr-o saptamana.

Fii fara grija. Atata vreme cat in incapere e lumina, nu se poate spune ca in acvariu e intuneric. Cel putin din punctul de vedere al pestilor, care vad suficient de bine hrana.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

OK, ma pregatesc sa incep tratamentul cu apa oxigenata. Asa ca urmez sfatul lui MA si improspatez apa un pic, asa ca o sa schimb vreo trei zile in fiecare zi 30 de litri (din 160).

V-as ruga sa imi ziceti daca la aceste alge de culoare verde deschis (ca niste par care insa au ramificatii) se poate aplica tratamentul cu apa oxigenata, pentru ca nu a raspuns nimeni. Va rog sa-mi spuneti inainte sa incep tratamentul, ca sa nu-l fac degeaba. :-P

Eu am H2O2 de 9%, asa ca am sa folosesc 15ml / 100 litri (am impartit 50 la 3). Sper ca asa trebuie sa fac.

@Dalles: eu acopar acvariul cu un cearsaf pus in doua, asa ca nu e lumina mai deloc in acvariu. Eu cred ca astia micii dorm intr-una

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com