[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru Eheim curge!!!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ce se mai aude cu 2075? S-a rezolvat problema de curgere ...sau ai ghinion sa apara si la alte filtre?
Dupa ce am adus din Germania 2 bucati 2075 pentru acvariile de 300 l am cautat pe forumurile externe sa vad ce probleme au seria 3 de la Eheim, si am gasit ca:
- 2080 (rebotezat 1200 XL) nu prea are probleme
- e-urile vechi (2076 si 2078) ar avea ceva probleme cu butonul de la pompa de amorsare, au fost raportate cazuri in care butonul s-a rupt (nu si la 2080, butonul e diferit, mai "rotunjit" la 2080 si mai "patratos" la 2076/2078), se pare ca problemele au fost rezolvate la noul 2074
- 2075-ul are probleme de curgere pe la cordonul de alimentare, cauza ar fi imbatrinirea prematura si / sau depunerile de saruri pe membrana / garnitura pompei de amorsare...am gasit si ceva imagini pe forumuri, un google cu Eheim 2075 leaking sau Eheim 2073 leaking si gasesti detalii suplimentare.
In general lumea a fost extrem de multumita in primele 6-9-12luni.. si dupa aia incep injuraturile.
Cred ca utilizarea 2075 la "africani" e (cum se zice in medicina) un "factor de risc" avand in vedere duritatea apei.
Intrebarea mea e: oare ar fi necesar un program de mentenanta preventiva, sa zicem ca o data la 3 luni sau la 6 luni bagam surubelnita in capac, demontam pompa de amorsare, curatam si dam cu vaselina / glicerina chestiile de cauciuc de acolo? Sau mai bine stam cuminti pe principiul "nu repara ce nu e stricat...inca".
Deocamdata, sa bat in lemn, nu am probleme cu niciunul din filtre (un 2080 si 2 2075).
Uite si un link cu o fotografie a membranei (e mult mai uzata si mai "incarcata" decat cea din topicul de fata):
http://www.plantedtank.net/forums/equipment/112333-leaking-eheim-pro3.html

This message was edited 2 times. Last update was at 08/04/2011 00:26:54

bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar de 2180 nu ai nimic?
Nu de alta dar am de gand sa bag unul laafricanii mei, si apa o tin destul de dura

This message was edited 1 time. Last update was at 08/04/2011 00:21:18


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu am..ca neavand 2180 nu am cautat. Dar teoretic problemele ar trebui sa fie aceleasi cu 2080..plus eventual ceva in plus pe la legaturile rezistentei sau pe acolo.
In alta ordine de idei, nu vreau sa ma bag in optiunile tale, un 2180 "suna" bine si probabil se "vede" si mai bine, dar as merge pe alte solutii (gen un incalzitor extern Hydor sau Jebo).
Personal am ramas adeptul a doua incalzitoare interne amplasate in colturi dar comandate de un controler digital de temperatura ATC-300 (ai si un afisaj cu LED-uri mari rosii pentru temperatura, plus un timer suplimentar pentru lumini /UV-c / CO2 / aerisire sau ce mai ai nevoie). Luate de pe ebay cu livrare din China au iesit cam 85-90 de lei bucata, ceea ce nu e mult pentru ce stie sa faca (ce se gaeste pe la noi la magazinele on-line e controlerul AquaEl cam la 280 de lei daca tin bine minte). Mai pui doua incalzitoare chinezesti ieftine de 30-35 de lei bucata, si ai o solutie mai buna decat o combinatie de Jaeger sau MP Aquamedic .. si mai ieftina decat diferenta de pret intre 2080 si 2180. Singurul dezavantaj e ca sunt interne ..deci vizibile.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu am rezolvat problema cu acel 2075 in felul urmator: am gasit o oferta de Eheim 2075 pe ebayul nemtesc la 145 euro cu medii incluse...dar shipping numai in germania. Am vorbit cu niste amici, mi-au comandat pe adresa lor nemteasca, au primit filtru si cand au venit acasa mi l-au adus. Asta inainte de Craciun. Tot inainte de Craciun am fost eu la Munchen si-am gasit intr-un magazin Zooroyal tot Eheim 2075 la 175 euro cu medii incluse...am mai luat unu. Asa ca, cel defect a fost inlocuit de doua noi. Iar cu acela defect...am tot desurubat capacul, am tot uns garniturile pe acolo si iarasi l-am insurubat / desurubat pana suruburile n-au mai prins in capac, iar capacul a devenit complet inutilizabil. In acel moment am comandat de pe un site un capac nou, cu toate accesoriile, inclusiv elementul acela in care se baga furtunele...total 100 euro. Cum canistra nu avea probleme si acel filtru este ca nou acum.
Cat privesc problemele aparute la Eheim, cred ca pot fi usor evitate daca filtrele sunt folosite continuu. Problemele de curgere apar cand filtru nu mai este folosit o perioada, este lasat gol, cu sau fara medii, dar inchis. Asta s-a intamplat si cu al meu. In schimb Eheimul 2080 care merge de vreo 2 ani jumate neintrerupt nu are nimic. Plus celelalte Eheimuri care le am, cel mai vechi, un 2228 care functioneaza de 4 ani nonstop....nu are nici o problema.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Uite mestere acilea. Ce e incercuit cu verde si albastru se vede clar pe unde a curs apa cu mizerie, iar celelalte incercuri cu verde arata pana unde a ajuns apa, cea din dreapta sus arata si nivelul la care a ajuns ceea ce a facut usor sa treaca peste acele intarituri si sa curga pe la cablul de alimentare.

Poate ajuta si pe altii pe viitor dupa ce sa se uite cand apar defectiuni de genul.

image

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
leontet
Junior member

Joined: 16/11/2009 12:57:36
Messages: 36
Location: Constanta
IP:
Offline

Si eu am patit exact acelasi pocinog cu un 2073, dupa numai 6 luni de functionare. Am ajuns, ca si aici, la concluzia ca apa ar scapa pe langa orificiul unuia dintre furtune, drept care am schimbat garniturile piesei de imbinare capac-furtune. Niciun rezultat durabil. Canistra zace in fundul garajului de mai bine de un an... Un Tetra EX1200 i-a luat locul si, la numai 1/4 din pretul platit pe 2073, isi face treaba absolut impecabil (e drept, cu mediile de filtrare "mostenite" de la Eheim).
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com