[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou setup... un nou incetup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

eu unul iti tin pumnii sa-ti iasa bomba aia...ca abia astept sa te rasplatesc ca pe un poseidon ce esti sa aflu si eu cum se face

Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Aberdain wrote:cu cat neonul e mai puternic cu atat e mai lung, deci nu prea ai cum sa gasesti la lungimea care iti trebuie tie, neon mai puternic. Solutia e sa mai adaugi altele.

Aici gresesti,in loc de 18w t8 poti pune un tub 24w t5 care este si mai scurt ,dar trebuiesc schimbate duliile si droserul.
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Of, poate bomba aia daca imi pun mintea in uichend scot ceva bule din ea, ca sa il fac si pe amicul coxanelu sa se apuce si el. Dar cu neoanele ma depaseste fratilor treaba. ZIceti unu', careva, uite bre ciro, du-te colo, du-te dincolo, fa asa, fa pe dincolo, fa ce zicem noi, dar hai sa marim neoanele alea. Apa nu prea e ok, acu tocmai ce schimb 20 la suta. Plantelor, mai ales valisneriei, nu prea ii merge bine. Deci e clar ca substratul inca nu le ajuta, bomba nu estem, lumina est vax albinam, deci trebuie sa fac ceva. Cu ajutorul vostru, se stie. Ca alte plante, pe bune, nu mai cumpar. Ori le indesesc pe astea si dovedesc ca le merge bine, ori chelesc acvariul si ma fac ciclidar.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

A se citi "nu prea le merge bine".

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
pajeroking
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/06/2010 19:34:34
Messages: 62
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu neoanele am si eu probleme stai linistit.Daca imi mai pun 2 pe capac, se incalzeste apa, daca las doar 2 neoane nu cresc plantele, solutia e o instalatie suspendata.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, ii contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister! (Jean Luc Godard)
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Mda, e o problema cu neoanele, se pare. Nevasta-mea tocmai zicea ca "la ce am mai dat o gramada de bani pe el daca faci alt capac care nu o sa arate bine?" Poate puse doua neoane si lasata apa mai putina, ca sa fie mai departe de neoane, sa nu se incalzeasca prea tare cand afara sunt n-spe mii de grade si in casa idem. Sau schimbate cu doua de 24 cum zicea colegul mai sus... Om vedea. Pana una-alta, am schimbat 20 de litri apa de acvariu pe 20 de litri apa declorinata, sters geamul cu chestia aia JBL care deja ma enerveaza (am sa fac una cu o lama simpla sau un card), rupt bucati de plante galbene, adaugat ferropolii si aqua balansii, speram ca se mai cicleaza asta mic. Repet schimbarea de apa sambata sau duminica. Apropo, sticlutele alea luate acu o luna jumate sunt cam pe terminate. Alti bani, alta distractie Mergem inainte cu tupeu, no problem! O noapte linistita tuturor.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Sau un ventilator mititel, eventual un cooler (poate doua in functie de acvariu) montat in capac.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

cirotariu wrote:Of, poate bomba aia daca imi pun mintea in uichend scot ceva bule din ea, ca sa il fac si pe amicul coxanelu sa se apuce si el.


m-am exprimat eu putin gresit.... vreau sa invat cum se face...uitandu-ma la tine cum mai confectionezi una dupa ce-i dai de cap primei.... ...eu nu inteleg de ce nu-ti merg plantele bine...eu n-am niciun pic de substrat, am un neon de 18w...le dau lumina ba prea multa ba prea putina din cauza programului si a faptului ca nu-i dau de cap prizei programabile sa mearga mai mult de 2 zile cum vreau eu...tot ce am facut a fost o singura data 7 balls, saptamanal vreo 15 ml de planto nu mai stiu cum acum si de cateva zile 1 picatura ferropol si am un inceput de jungle...noapte buna si tie

Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Bre, nici io nu inteleg. Inainte sa schimb apa total, asa cum mi s-a spus, ca la carte, cu apa din fostul setup, ca apoi sa bag noul substrat, totul mergea ca la tine. Plante verzi, cat de cat, apa cristal, geamul se mai jegosea oleaca la 4-5 zile. Acum nu reusesc sa o limpezesc, nici dupa schimbul de apa declorinata de aseara. Pun toti nutrientii de la JBL + easy carbo cum scrie la carte. Temperatura nu mai sare de 28, deci sunt 3 grade sub de cand aveam setupul dinainte. Mancare foarte putin dimineata si la fel seara, fulgi tetramin cand iei intre doua degete. Lumina de la 15.00 la 23.00. Doar cabomba arata cel mai bine, creste si e verde, restul mai ho... SI totusi pestii de dimineata erau toti pe sus, la o ora dupa ce mancasera, deci cautau aer probabil. Valorile pe teste nu arata niciuna criminal, poate no2 - 1 sa fie mai mare. Dar 1 il aveam si acu 2 saptamani si pestii nu pupau suprafata apei. Filtrul are bacterii in el la greu, dar nu e imbacsit, debitul e foarte bun, l-am lasat chiar mai jos putin ca facea valuri prea mari. Deci nu inteleg unde gresesc. Idei, ceva ?

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Mai in gluma mai in serios plantele alea sunt si ele stresate de mutare. Da-le un pic de timp sa se acomodeze si apoi va fi bine. Apa probabil ca este un pic neclara si de la substratul fertilizant. Un pic de rabdare si se va limpezi. Mie de la Florapol imi aparuse de exemplu un gen de biofilm la suprafata acvariului a doua zi dimineata. Am adunat "porcaria" cu un servetel pus peste luciul apei si apoi am bagat filtrul si nu a mai aparut. Vezi ca o parte din pestiuci se "porcesc" si vor veni la suprafata sa ceara de mancare insa asta e doar o varianta se poate sa fie si lipsa de oxigen sau altceva.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Apa s-a mai limpezit oleaca. Valori teste pentru azi:

NO3- 0-10
NO2 - 0 (pe testul 6 in 1 nu s-a mai ingalbenit deloc no2-ul)
GH - 16
KH - 6
PH - 7,2 (parca a mai scazut oleaca)
CL - 0

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Am sa pun si doua poze cu plantele, poate mai vine un sfat, poate gresesc io... Cabombei ii merge cel mai bine, deja la 2-3 zile mai tai din ea si fac tufa mai mare, echinodorusul din stanga pare oleaca inghesuit alaturi de valisneria care are ceva fire galbejite ? Bacopa firele mici cresc frumos, cele mai mari din spate nu sunt asa verzi dar fac puiuti la varf, incet, dar fac. Elodeea creste in nestire dar urat, parerea mea, nu prea mai e verde. Anubiasii cel mic are numai frunze mici, deci creste, cel de pe vita de vie creste si el, dar mai incet. Cryptocorina a crescut ceva, dar nu spectaculos. Microsorum de pe mopanul cel mic precum si mossul de pe celalalt stationeaza de ceva multa vreme... Deci, in concluzie, ceva nu fac bine, avand in vedere ca apei si plantelor le mergea parca mai bine in conditii mai vitrege, adica fara substratul fertil. Poate trebuie sa mai treaca vreme, io stiu... Iaca si doua poze, inca o data, scuzati calitatea, atata stie fuji digital, in realitate arata mult mai bine. O seara si noapte linistite.
[Thumb - DSC02901.JPG]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

SI a doua poza... (am impartit acvariul in doua pe lungime)
[Thumb - DSC02902.JPG]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

deja o arzi dubios si cred ca ai ajutoare profi pe ascuns.... ce pesti ai acum in el ? sau ce ai de gand sa bagi? si cand facem brigada cu kmol la terasa?

Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Coxanelu ) As vrea io un sfat profi asa, face-a-face si cu acvariul in fata ci vreun nenea faraon, dar mai greu... Pestii sunt enumerati la inceputul topicului. Azi am primit o mare donatie de pomaceea, am sa pastrez cativa si am sa bag si io la donatii restul. Brigada cu cea mai mare placere, stai sa ne prindem toti intr-un uichend sau intr-o seara mai racoroasa.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Am un gand in cap care incepe asa ”Ce-ar fi daca totusi as incerca sa imi fac o bomba...?” Era un topic sau un link cu un coleg de-al nostru care explica asa, cap-coada, exact toti pasii. O tot caut dar nu dau de ea. Stie cineva ? Mersi si un inceput de uichend productiv si relaxant.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Of of of ...
Aveti nevoie de:
- 1 bucata sticla de bautura carbogazoasa de 2 litri sau mai bine 2.5 litri.
- 1 bucata sticla de jumate sau de litru (tot de bautura carbogazoasa)
- furtun, ideal ar fi din cel special de CO2, dar in lipsa si pentru inceput poti sa testezi si cu alt furtunete.
- o valva antiretur. Daca va place ruleta ruseasca puteti incerca si fara. Ideea este ca in cazul unui accident nefericit valva asta va scapa de pericolul scurgerii apei din acvariu in bomba si apoi tot maclavaisul sa urce inapoi in acvariu
- un pic de silicon sau pistol din acela cu lipici cald.
- o surubelnita
- o foarfeca
Buun. Talentul meu la desen e anesteziat la ora asta. In dopul de la sticla mare faceti o gaura un pic mai mica decat diametrul furtunului. Eu fac gaurile cu foarfeca dar poti incerca si cu surubelnita. In dopul de la sticla mica va trebui sa faceti doua gauri. Traseul furtunelor ar fi cam asa. Iesire din dopul sticlei mari ----> intrare prin dopul sticlei mici pana aproape de fundul sticlei. Al doilea furtun iese din dopul sticlei mici si merge spre acvariu.
In sticla mica puneti un pic de apa astfel incat CO2 iesit din sticla mare sa bolboroseasca un pic pe acolo. Asta va folosi si ca un numarator de bule rudimentar.
Reteta pentru amestec o gasiti pe forum sub numele de reteta Dalles.
Bafta si spor la fermentatie
Off ... batran si senil sunt CO2- ul trebuie dizolvat. In cel mai rudimentar mod se face cu o piatra de aer. Dezavantajul este ca uneori bulele sunt mari si rama nedizolvate plus ca piatra se cam dezintegreaza de la actiunea CO2-ului. Eu folosesc un tub de sticla indoit de mine in forma de U in capatul caruia indes un filtru de tigara (doar fibrele, fara hartie). In felul asta bulele sunt destul de fine si nu ajung asa repede la suprafata. In mod profi se pot folosi reactoare/difuzoare. Nu costa enorm de mult dar sincer nu stiu care din ele se pot folosi cu bomba de CO2 asa ca nu dau sfaturi pe tema asta.
Foarte important ... nu va jucati sa obturati iesirea gazului din bomba decat daca tineti neaparat sa zugraviti si nu folositi sticle de sticla.
[Thumb - bomba.gif]

This message was edited 2 times. Last update was at 27/08/2010 11:39:31


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Imi cer scuze ca intervin. Am gasit pe un magazin online de acvaristica produsul urmator:
Tetra Plant CO2 Optimat
Pret: 64Lei
Descriere:
Sistem pentru difuzie de dioxid de carbon (CO2) pentru acvarii de max. 100 litri.
Sistemul contine:
* butelie cu 11 grame de CO2 (de unica folosinta)
* 1 furtun de conexiune
* 1 tub de difuzie

Mi se pare foarte ieftin, mai trebuie adaugat ceva la acest sistem?
Nu prea ma pricep la sisteme CO2 asa ca va rog sa imi intelegeti intrebare.
Mersi
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alexacv wrote:Tetra Plant CO2 Optimat

E extrem de ineficient, sticla cu drojdie furnizeaza mai mult CO2.

Poze: smilie ... Poze cu plante
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Kmol, mersi de sfaturi. De ce ”folositi” apelativul ”faceti, dregeti...?” O sa achizitionez toate cele necesare si cand sunt ready to go am sa ii dau drumul. Difuzorul va fi piatra.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com