[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
plafoniera high power led 7280 lumen  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu ma pricep la electronica, dar pentru ca s-a discutat si legat de principii am sa ma bag si eu:

1. In acvaristica marina ai nevoie uneori de flux luminos puternic. Pentru a face asta cu neoane de multe ori este impractic. Cu LED-uri de putetre poti obtine pe aceeasi suprafata a lampii un flux luminios net superior.
2. In acelasi context de mai sus, ne comparam cu Metal-halide. Caz in care si pretul unui DIY este mai avantajos.
3. Se poate controla mai bine dispozitoa LED_urilor
4. Se poate personaliza modul de aprindere. Cred ca exista dimmere cu care poti aprinde prim data la o intensitate mai mica si in timp sa ajunga la 100% (efectul de aparitie a soarelui)
5. poti avea culori diferite pe o aceeasi 'bagheta'. Poti mixa deci 6500K cu 10-15000 K sau 20000K
6. Longevitate

Probabil ca LED-urile chinezesti au dezavantaje (lumeni mai putini, temepratura mai putin precisa sau cu deviatii)

In contextul in care in ultimul timp apar tot mai multe LED-uri de putere mai mare si cuspectru mai variat, cu pret din ce in ce mai mic, o sa vedem cum lampile profi or sa migreze catre LED-uri si aplicatiile si beneficiile or sa se amplifice..

Ramane problema racirii si a esteticii.
Am vazut la interzoo destuld e multe modele, multe fiind inca prototype.
In cazul nano-urilor, am vazut modele de lampa cu un design frumos, de iPhone, slim, elegant, puternic. Un bec/ neon ocupa spatiu si este mai putin estetic.

Cred ca problema lui DE CE LED? este rezolvata, raman diverse variante legate de CUM..
Si aici intra ca parametri: scopul, caldura disipata, spectrul..

Am vazut o lampa (la interzoo) care avea o sina pe care puteai pune mai multe module cu led-uri (gen placute de 20x20cm). In felul asta puteai sa pui 3 placute la 120 cm sau 6 'placute'. Nu mai stiu cum rezolvau cu disiparea caldurii, cred ca se bazau le sina aia si aveausi ventilatie.
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bilti wrote:cum vine treaba asta? dupa ce trece timpul ledurile nichia lumineaza tot mai tare?! eu am o lampa DIY cu leduri chinezesti (1watt) de vreo 7 luni si nu am vazut sa scada luminozitatea.


ai masurat?
chinezii sunt si ei multi -> mai multe firme, multe led-uri (probabil)..

-------

Estetica m-a oprit de la a incerca o astfel de lampa. Heh si poate si bugetul, ca daca as face (nu eu, cineva dintre cei care se pricep, am vazut ca sunt cativa oameni pe forum ) ar trebui sa fie net superioara lampii mele cu T5-uri de acum.

[Email] [WWW]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Va rog sa nu ma intelegeti gresit, si eu sunt pentru led-uri.
Nu am bagat inca in acvariu dar am niste lanterne cu led-uri, unele cumparate cu led de la producator, altele la care am schimbat bec-ul cu incandescenta cu led.
Cea mai puternica are 3 baterii D (r20) si un led P7 de 10w. Insa nu imi permit sa bag decat maxim 5 w in el, dar la puterea asta lumina e formidabila
Iar ca proiect de viitor vreau sa fac un replacement pentru un aquarelle care sa aiba insirate pe o bagheta de aluminiu 3 leduri de 3 w rosii si 3 albastre
@bilti nu stiu cum au facut aia de la zexstar graficul

----------
Diverse
hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

asta e viitorul si nu e vorba numai de acvaristica. energia electrica tot mai scumpa va impinge tehnologia catre noi solutii si inovatii in directia economisirii acesteia. vor aparea module de leduri de putere, benzi, la preturi accesibile. problema racirii va fi si ea rezolvata.
hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

am montat acvariul cresa pentru puietul de corydoras. cu aceasta ocazie am putut vedea din nou diferenta uriasa dintre iluminarea cu led si cea cu neon.

[Thumb - diferenta neon led.JPG]

bizar79xxx
Junior member

Joined: 03/07/2010 09:57:55
Messages: 36
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sal. Si eu intentionez sa iluminez bazinele cu leduri, si din ce am citit pana acum, dpdv al specificatiilor tehnice furnizate de producatori am ajuns la concluzia:
1. Durata de viata fata de tuburi este de peste 10 ori mai mare.
2. Degradarea ledurilor este aproape nesemnificativa comparativ cu tuburile.
3. Consumul si caldura generata semnificativ mai mici decat la tuburi.
4. Spectrul led-urilor, in ceea ce priveste zonele din spectru benefice plantelor si pestilor si lipsa zonelor din spectru benefice dezvoltarii algelor le apropie calitativ de tuburile special concepute pentru acvaristica, cu pret foarte mare si in unele cazuri chiar sunt depasite tuburile de leduri.
5. Preturile au inceput sa fie foarte accesibile, si cum indiferent de marca totul este produs in china, daca achizitionezi chiar si un noname folosit pe scara larga in alte aplicatii, nu vor fi probleme.
Eu am ajuns la concluzia ca nu are rost sa fac noile capace cu tuburi fiind net superioare si avantajoase ledurile, oferind si o mare libertate in ceea ce priveste combinarea lor, asezarea, numarul, modul de aprindere (se pot folosi fara probleme temporizari analogice sau digitale si dimmere), spectrul de alb foarte complex, nemaifiind nevoie decat de adaugarea celor albastre pentru lumina de noapte, samd... Acum desigur vor fi multi care prefera sa ramana la variantele "clasice" dar e normal ca parerile sa fie impartite ca in orice domeniu. Dar ganditiva ca lanternele de mare intensitate luminoasa pentru scuba-diving de ultima generatie sunt echipate multe cu led-uri, deci dpdv al intensitatii luminoase si propagarii lumini generate prin apa, categoric sunt superiaore altor variante, altfel nu le-ar fi folosit respectivii producatori.

Doar doua lucruri sunt infinite: Universul si prostia omeneasca. Insa despre primul nu sunt sigur! (A. Einstein)
[Email] [Yahoo!]
klayus
Member
[Avatar]
Joined: 12/05/2009 11:35:01
Messages: 110
Location: Constanta
IP:
Offline

led-urile noname au cam acelasi randament ca si neoanele t5 - 1000 lumeni la 20W LED 1200 lumeni la 24W T5, 50 lumeni pe W in ambele cazuri.
deci din acest punct de vedere nu iesi mai bine. eu sunt fan LED-uri si le sustin, diferenta e data de durata de viata. spectrul la cele noname nu prea poti sa ai incredere in el. doar dupa experimente poti sa zici sigur! Ca toate sunt produse in china nu inseamna neaparat ca sunt de aceeasi calitate! oricum in scurt timp led-urile vor fi pe locul 1.
voi incepe si eu sapt asta, sper, sa folosesc led-uri la un nano de 40L. voi avea acelasi consum si acelasi numar de lumeni, diferenta va fi ca voi concentra led-urile intr-un spatiu cat mai restrans, sper sa obtin un efect de shimmering, plus umbre pentru un betta! revin cu poze cat de curand.


numai bine

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2010 09:28:19

[Yahoo!]
hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

In ceea ce priveste spectrul...eu am mers pe bajbaite fara sa-l masor. Cred ca e totul ok. Muschiul de Java s-a inverzit si s-a indesit foarte mult. Anubias face frunze in continuu. E o explozie generala, vizibila, in evolutia plantelor.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com