[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ERITROMICINA  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Va multumesc pentru confirmare. Cu reteta pe care o detin vroiam sa il ajut pe VLADU .
Dupa cum am zis ,eu am facut de 2 ori acest tratament si am avut rezultate exceptionale.
Iar domnul snakefishmike daca stie ,mai bine ar fi bine sa dea el o reteta,si sa nu incerce sa contrazica cea ce nu stie,si nu inteleg dupace contrazice mai si zice ,ba ca nu e chimist, ba ca nu e doctor.....
Eu am avut deplina incredere in cel care mi-a dat reteta,dupa cum ati vazute din fotografiile postate ,cunoaste acvaristica,si nu ma incalzeste cu nimic sa mint pe cineva cu ceva.
Dar gestul lui snakefishmike sa puna poza cu takashi amano si sa gesticuleze de parca l-am injurat cand i-am aratat o fotografie in care era si takashi amano,dar eu nu ma refeream la el ci la cel din stanga,dar ma rog .
Va multumesc inca o data si va urez o zi cat mai buna.
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

Eh ! Asa-s eu mai Toma Necredinciosul . Pina nu verific cu manuta mea ...
Caline daca te uiti putin , la punctul 1 din tratamentul indicat , se specifica clar faptul ca trebuie scos carbunele activ din filtru , asa ca nu mai vad ce anume ar mai dilua eritromicina .
Si fiind mai catolic decit Papa , cum producatorul indicat in primul link nu specifica nimic despre combaterea algelor , tind sa-l cred pe el . Mai apoi Karen Randall spune ... ""Each capsule treats 30 gallons, use one once a week for three weeks" (I had
>decided enough was enough with my 26 gallon tank)." .
So ... pe cine sa cred ???

This message was edited 1 time. Last update was at 06/05/2010 13:51:46

[Email] [WWW]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

So ... pe cine sa cred ???

Tu crezi pe cine vrei tu.

Eu tind sa-l cred pe minnardy. Tu spui ca nu vezi nicaieri specificat ca se poate folosi si contra algelor, dar ai acolo si explicatia logica pentru care acest tratament da rezultate impotriva BGA, care este o bacterie sensibila fix la eritromicina.

Pe de alta parte, eu nu vad de ce ne-am grabi sa facem tratamente cu antibiotice in acvariu. BGA-ul, daca e luat din fasa, are si alte solutii. Cu atat mai mult cu cat cauza e destul de cunoscuta.

Eu personal sunt impotriva folosirii antibioticelor unde nu e absolut necesar. Nu ma refer numai la acvaristica.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

gengiskhan wrote:

Pe de alta parte, eu nu vad de ce ne-am grabi sa facem tratamente cu antibiotice in acvariu.

Uite ca cineva s-a prins Asta era ideea
[Email] [WWW]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Puteai sa exprimi idea clar de la inceput...
Una e treaba asta, alta e sa spui ca nu merge tratamentul cu eritromicina.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/05/2010 14:26:34


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Asa este ,ai si tu dreptate ,doar nu o sa crezi un incepator ca mine (junior member),dar dupa ce o sa faci testul pe un acvariu mai mic,ai sa vezi rezultatele,si daca am gresit cu ceva ma poti face cu oua si cu otet.
La faza cu carbunele activ,eu personal am folosit tot timpul ,si acvariile pe care le-am postat la inceput ,lafel si in acelea se folosea carbune activ.
Dar nu e nici o problema,nu imi ieste teama de critici,odata ce vei testa cu siguranta nu ma vei injura.
O zi cat mai buna sa ai.
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

Mda ! Meteahna mea
Ideea e ca n-am scris nicaieri ca n-ar fi bun , ci doar ca il contest din anumite puncte de vedere . Si in mod special il contest ca tratament antialge(in special dozajul) , mai ales in cazul incepatorilor si mai ales cind exista n metode , sa le spunem consacrate , de combatere a algelor . Un "pas gresit" si totul a pa . Eritromicina ar trebui sa fie ULTIMA solutie aplicata .

This message was edited 1 time. Last update was at 06/05/2010 14:40:27

[Email] [WWW]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Daca tot lumea contesta aceasta cale de a folosi eritroicina,care ar fi alta. Am inteles din toata discutia asta ,mai ales la sfarsit ca asta ar fi ultima solutie cu eritromicina. Care ar fi o modalitate de combatere a cinobacteriilor in faza encipienta,la cea in care ma aflu eu .Se vede o pata verde pe supstrat dar e inca la inceput si daca exista o cale mai simpla sau mai buna ,as dorio si eu.

clonitza
Member

Joined: 06/07/2009 20:27:26
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

http://www.aquatic-eden.com/2006/10/blue-green-algae-bga.html
[Email]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

valyy_dvd wrote:Care ar fi o modalitate de combatere a cinobacteriilor in faza encipienta,la cea in care ma aflu eu .Se vede o pata verde pe supstrat dar e inca la inceput si daca exista o cale mai simpla sau mai buna ,as dorio si eu.


Incearca cu un furtun, adica sa aspiri substratul din zona respectiva.
[Yahoo!] [ICQ]
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

As mai adauga la cele spuse anterior de colegi , inca o mica-mare chestie . Ca si in cazul bolilor , identificarea exacta a problemei reprezinta cheia reusitei . Daca boala (in cazul bolilor) , sau alga (in cazul algelor) nu este identificata exact , un tratament necorespunzator poate face mai mult rau .
[Email] [WWW]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Ma bag si eu.
Dar, daca sunteti amandoi de acord ca este buna Eritromicina, la ce mai dureaza polemica asta?
Dupa parerea mea nu prea este constructiva discutia tinuta "langa"(repet parerea mea).
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Am ceva probleme de "finrut" si am gasit topicul...

Ce, o intins` pe jos, domnul profesor, cu acvaristii...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Am ceva probleme de "finrut" si am gasit topicul...

Ce, o intins` pe jos, domnul profesor, cu acvaristii...

Foarte educative topicul .
Apropos, esti sigur ca finrotul e de natura bacteriana si nu e cauzat de calitatea apei, ttraume etc. Tucum le diferentiezi?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Sunt 6 carasi in bazin si doar unul are aripioarele distruse.

Nu exista nici un semn ca ar fi si asociere fungica ori ulceratii.

Calitatea apei este foarte buna. (NO3 nu trece de 30 inaintea schimbului de apa)

Schimb de 50% la 3-4 zile, 12L de substrat pro in filtru la 200L volum real de apa)

Stiu ca este bazinul mic dar si carasii sunt sub' 10Cm.

Am facut tratament in bazin de carantina cu Ektomor si nu este nici o schimbare... (asa ca: pe antibiotic acum)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Si a functionat cu Eritromicina!
Metoda:

- Ziua 1: Un comprimat Eritromicina ATB 200Mg la 50L apa. (lasat pestele 12 ore acolo, un schimb de 50% apa, pauza 12 ore)
- Ziua 2: Schimb 50% de apa, administrata mancare cat a putut manca, aspirate resturile dupa 12 ore si schimbata toata apa. (pauza 12 ore)
- Ziua 3: Inca un comprimat la 50L, a stat pestele iar 12 ore, schimb de 50% a apei si iar 12 ore pauza.
- ziua 4: A fost reintrodus in acvariul mare.

Observatii:

- Dupa 48 de ore de la inceperea tratamentului, aripioarele au inceput sa creasca/refaca.
- Initial (in bazinul mare) pestele nu mai venea la hrana de 3-4 zile. (dupa primele 24 de ore de la inceputul "tratamentului", a inceput sa manance si era foarte vioi' ori prezent.)
________________________________________________________________
Tratamentul a fost facut in bazin steril cu 50L de apa si piatra de aer cu debit de 300L/H.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2855
Location: Targu Mures
IP:
Online

Bine de stiut, la tratamente sunt cam varza, nu prea am avut nevoie, acum 9 ani am avut ceva la discusi -asa au venit de la vanzator cu flagelate iar la altumi cand au fost mari bloat: la unul a reusit, la cel mai mare si frumos nu , de obicei cand e ceva suspect mai folosesc apa oxigenata dar se dovedeste de obicei a fi alarma falsa(sau nu?!)

This message was edited 4 times. Last update was at 15/03/2024 10:33:19

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Felicitari, se pare ca ai fost inspirat cu tratamentul.. Si multumim ptr. detaliile date. Eu de obiceifolosesc site-ul asta
http://fishcures.com/pages/erythromycin.php
dar si alte metode de tratament sunt bine venite.



Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

@flo77 nu am fost inspirat cu tratamentul.

Daca: Ekto" nu a avut rezultat, erea` clar ca este bacteriana cauza.

Acum carasu' chiar este in regula. (erea' carasu meu preferat... de aia am si incercat tratamentul)

Altfel, intra la categoria: ghinion. (cat de cinic sa mai scriu?)

LEdit: am facut si la Oscari manevra... (cand am avut Oscari)

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2024 18:22:36


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com