[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hop si eu!....  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

http://www.youtube.com/watch?v=NyVBiWnlAaY

[Email]
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

Hop si eu... din nou. Ca am facut upgrade la borcan mai mare. Detalii mai incolo, deocamdata borcanul vechi se doneaza (vedeti anuntul )
[Email]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Euphyllia nu se doneaza ? Glumesc evident... dar as vrea insa sa cumpar un frag daca crezi ca poti taia...

L.E. Am un arici Echinometra mathaei daca esti interesat de un schimb.... schimb+diferenta si alte combinatii de genu...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2011 11:03:06


.
[Email] [Yahoo!]
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

Din pacate Euphyllia nu mai este, a omorat-o un nemernic de coral moale toxic, care s-a intins noaptea pana la ea! Va povestesc mai multe in curand, de indata ce reusesc sa imi fac un pic de timp.
[Email]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Deja m-ai facut curios... ce coral moale putea fi atat de toxic incat sa manance euphyllia bataie de la el ? Din cate stiu euphyllia noaptea isi retrage tentaculele ...si emite altele, foarte toxice, si mai lungi, tocmai de aceea e catalogat ca si coral foarte agresiv...

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Multe specimene de euphyllia care au fost tinute o vreme in captivitate si departe de alti corali, isi pierd acele tentacule care inteapa cu toxine. hammerul meu nu le are de exemplu, noapte se retrage cuminte si sta asa. la un moment dat se "batea" cu bubble-tip anome dar ambii pareau de aceasi forta si rezistenta, dar pana la urma anemona s-a mutat.
Si eu sunt curios ce coral moale ti-a ucis specimenul tau.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

cladiella
[Email]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Asta chiar e o surpriza... nu mi-as fi imaginat.

.
[Email] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

djphazer wrote:Asta chiar e o surpriza... nu mi-as fi imaginat.

Nu e ceva neobisnuit, multi corali sunt "veninosi"; am citit acum ceva vreme ca zoantusii produc o substanta foste toxica care poate sa omoare un om (asta daca ai rana deschisa si intri in contact cu substanta).

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

@yonutz despre palytoxina am invatat inclusiv la facultate, stai linistit. Eu ma miram doar pentru faptul ca Euphyllia a pierdut lupta toxicologica cu Cladiella....

.
[Email] [Yahoo!]
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

djphazer wrote:@yonutz despre palytoxina am invatat inclusiv la facultate, stai linistit. Eu ma miram doar pentru faptul ca Euphyllia a pierdut lupta toxicologica cu Cladiella....


Nu e nimic de mirare dintr-un motiv foarte simplu: aranjamentul in acvariu. Curentul batea preponderent dinspre cladiella spre euphyllia. Asa ca euphyllia o incasa din plin, pe cand cladiella nu prea.... In plus cladiella creste vazand cu ochii. Pana am apucat eu sa marit din ea s-a facut cat un sfert de acvariu.
[Email]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Dar ti-a omorat celalt coral prin contact fizic al "degetelor" sau prin decojirea unui strat de pielita din aia mucoasa si toxica?
Eu am avut oarecum situatia opusa: unul din capetele mici ale hammerului a murit, iar curentul apei l-a impins catre colonia de xenia si catre un finger leather, care au fost ucisi amandoi. Cand am venit acasa o zi mai tarziu, cei 2 corali pareau ca au fost arsi si topiti.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2011 19:12:18


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Fery
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2010 14:32:30
Messages: 31
Location: Bucharest
IP:
Offline

De fiecare data cand era stressat emana cate o doza de mucus. Si se stressa al naibii de usor. Era suficient sa treaca un peste pe langa el! Nu mai vorbim de schimburile de apa, dar atunci aveam eu grija sa adun mucusul. Tarziu m-am prins ca noaptea se lasa inspre euphyllia si atunci mucusul ajungea chiar in euphyllia.
[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com