[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va rog putzin ajutor. Sunt un biban in acest domeniu.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Sper ca nu va plictisesc dar sunt fericitul posesor al unor pui de guppy :-o ,mai precis 5 . Din pacate nu am salvat mai multzi. Mi-a zis vanzatorul ca e gravida dar nu am crezut ca naste asa devreme. Acum, am dat de belele cu puiutzi astia.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gremlin wrote:Sper ca nu va plictisesc dar sunt fericitul posesor al unor pui de guppy :-o ,mai precis 5 . Din pacate nu am salvat mai multzi. Mi-a zis vanzatorul ca e gravida dar nu am crezut ca naste asa devreme. Acum, am dat de belele cu puiutzi astia.

Cum adica ai dat de belea? :o Cumpara-le niste plante de suprafata - ideal ar fi Riccia, dar daca nu gasesti e buna si Elodeea, hrana fina pentru pui, artemia eclozata - se gasesc in Obor - si se vor face mari si frumosi.
Nepotica trebuie sa fie foarte fericita! Sa va traiasca si sa va bucurati de ei! :-)
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Asa am sa fac, insa din lipsa de altceva i-am pus intr-o sticla de 2 litri cu apa (combinata cu cea din acvariu). E vreo problema? Mi-e ca daca-i pun in acvariu vor fi mancatzi.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gremlin wrote:Asa am sa fac, insa din lipsa de altceva i-am pus intr-o sticla de 2 litri cu apa (combinata cu cea din acvariu). E vreo problema? Mi-e ca daca-i pun in acvariu vor fi mancatzi.

Daca ii lasi in acvariul cu ceilalti pesti si mai ales daca nu ai plante care sa le asigure un adapost, e posibil sa fie mincati. Solutia cu sticla e buna pentru moment, dar nu poti sa-i tii prea mult timp acolo. Cumpara-le macar un acvariu ceva mai mititel. Poti sa le pui si lor o pompita de aer, se poate curata mai usor si ii poti observa mai bine.
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Mersi Dolly (din nou :-) )pt sfaturi. Tocmai am fost prin piatza de le-am cumparat niste artemii la aia mici, si am studiat si oferta de acvarii. Dupa indelungi cugetari am zis ca decat sa cumpar un acvariu mai bine il fac eu (ca doar nu ma stiu cu 2 maini stangi ) si pe asta mic de 20l il tin pt pui. Toate bune, am pus ochii prin casa pe un scrin solid si destul de mare pt ideile mele(problema e ca pe el sta televizorul si trebuie sa-i gasesc un loc si lui ), am masurat scrinul si acum urmeaza intrebarile :-) :

1. ce grosime trebuie sa aiba sticla la un acvariu de dimensiunile 70 L, 40 l si inaltimea . . . 50 sau 60, voi ce ziceti ? Sau sa-l fac de 70,30,50 ?

2. trebuie sa-i pun intaritoare, si daca da de care?

3. daca exista un silicon cu un raport calitate-pret acceptabil si daca da unde l-as gasi si cum se numeste ? Mi-ar fi de ajutor si un pret.

....si cam atat, daca cumva am uitat ceva sper sa-mi aduc aminte.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as zice sa-l faci cu o latime de 50, daca spatiul iti permite. :-) In acest fel o sa poti pune plante multe, niste radacini sau buturugi, niste pietre mai interseante, etc. Sa nu fie foarte inalt, ca este mai greu de curatat - 40 cred ca ar fi de ajuns. Despre lungime, iarasi cit iti permite spatiul.
Asta este doar o sugestie. Nu te grabi, asteapta sa vezi ce mai spun si cei care au construit acvarii, si sunt destui pe aici.
Despre silicon, citeste aici, unde s-a purtat o discutie interesanta.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

gremlin wrote:...Tocmai am fost prin piatza de le-am cumparat niste artemii la aia mici...

De curiozitate intreb: ai cumparat artemia eclozata? Sau oua? Nu de alta, dar stiam ca nimeni din piata nu aduce artemia vie in timpul saptamanii.

gremlin wrote:...decat sa cumpar un acvariu mai bine il fac eu...

Indrazneata decizie. Iti tin pumnii!

gremlin wrote:...un acvariu de dimensiunile 70 L, 40 l si inaltimea . . . 50 sau 60, voi ce ziceti ? Sau sa-l fac de 70,30,50 ?...

Ti-as recomanda unul de 70 x 40 x 40.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

70*40*40 e destul de bine , siliconul cel mai bun pentru tine cred ca e Den Braven , e acceptabil ca pret si e mai usor de lipit decat cu Bison.Sticla de 6 mm e buna dar sa fie float nu trasa.Nu ai nevoie de intaritoare.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Eclozata la 1 leu punga. Chiar langa cei cu farfurii.
SI acum alta intrebare, ca deh trebuia sa-mi aduc eu aminte cate ceva. Cum e mai bine: - cu lungimea peste latzime sau invers ? Chestii de astea.

Daca are cineva o schema mama ce bine ar fi, mi-ar lumina calea.

AAAA, inca ceva (ma da uituc mai sunt azi ) am vazut in bucur obor o geamgerie (pe partea cu primaria), taie bine baietzi? Si binentzeles ca am sa stau langa ei, am mai citit pe aici cateva patzanii.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

gremlin wrote:Si acum alta intrebare, ca deh trebuia sa-mi aduc eu aminte cate ceva. Cum e mai bine: - cu lungimea peste latzime sau invers ? Chestii de astea.

Daca nu ai facut niciodata acvarii e mai bine sa cumperi unul sau sa comanzi la cei de pe forum care se ocupa de asa ceva. Vezi ca la sectiunea "Vanzari" e un sticky despre constructia de acvarii.
Lipiturile vin cam astfel:
- asezi fundul pe o suprafata plana
- prima data lipesti o latura lunga(lungimea). Lungimea vine pe fundul acvariului.
- lipesti cele doua laterale. Lateralele vin tot pe fundul acvariului
- lipesti cealalta latura lunga.
- muchiile acvariului le lipesti cu niste banda adeziva pentru ca acvariul sa ramana asa cum l-ai lipit.
- foloseste silicon special de acvarii: Den Braven sau Bison.
- atentie cum masori lateralele: din dimensiunea lor trebuie sa scazi grosimea geamului*2(ele vin intre laterale)
- daca vrei sa-ti faci un acvariu de 70L*40l*45H din geam de 6 mm atunci dimensiile sunt: 1 buc 70*40(fundul), 2 buc 70*45(laturile mari), 2 buc. 38.8*45(lateralele). Din 40, cat e latimea finala am scazut 12 mm, grosimea geamului*2(lateralele vin intre laturile lungi).
gremlin wrote:AAAA, inca ceva (ma da uituc mai sunt azi ) am vazut in bucur obor o geamgerie (pe partea cu primaria), taie bine baietzi? Si binentzeles ca am sa stau langa ei, am mai citit pe aici cateva patzanii.

Trebuie sa ai mare grija la taiat. Trebuie taiat neaparat in unghi drept. Cauta un geamgiu care a mai taiat geam pentru acvarii.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca vrei calitate cauta la Delta Glass , uite aici link cu mai multe informatii: http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=335&start=0

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Multumesc pt sfaturi si idei ! ! ! Mai lat de 40 nu pot sa il fac :nu incape si cred ca raman la 70*40*45. Cu putzin noroc poate in 1-2 saptamani il am. Pana atunci bag info la greu :citeste:

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

in legatura cu delta glass am citit niste chestii pe forum care facea firma K.O.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

gremlin wrote:70 L, 40 l si inaltimea . . . 50 sau 60, voi ce ziceti ? Sau sa-l fac de 70,30,50 ?
Inaltimea e suficient de 40 cm. Eu as face latimea de 50 cm. Sa ai suprafata pe care sa poti aranja plante si decor. Da' daca nu incape nicicum, asta e . Si 40 e bine.


gremlin wrote:am pus ochii prin casa pe un scrin solid si destul de mare pentru ideile mele(problema e ca pe el sta televizorul si trebuie sa-i gasesc un loc si lui
Fa-i de petrecanie televizorului !

Poze: smilie ... Poze cu plante
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Dupa indelunga munca de lamurire sa ajuns la urmatoarele: -pot sa iau scrinul daca cumpar o masutza de televizor

Asta e mai astept un pic :p .

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Va mai stresez un pic. Dupa cum v-am mai zis am cumparat din piatza niste artemie eclozata. Pt ca era prea multa sa le-o dau pe toata, am pus-o intr-un pahar si am bagat-o in frigider. Cand ii hraneam pe prichindei trageam cu seringa putzin , o tineam in mana sa se incalzeasca si ma uitam cum incep artemiile sa se miste. Acum dupa 2 zile am obs ca artemiile alea nu se mai misca k la inceput . Am procedat bine?
Daca nu, ce trebuie sa le fac acum si cum ar trebui sa le tin daca am sa mai cumpar.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Cumperi oua.
2. Iei o sticla de plastic de 2 litri pe caareia ii tai gura.
3. Pui cam 1,5 litri de apa de la robinet in ea.
4. Adaugi 3 lingurite cu varf de sare grunjoasa.
5. Pui 3/4 lingurite de oua de artemia.
6. Iei o pompa de aer cu piatra si bagi licoarea la aerare maxima.
7. In 2-3 zile ai nauplii (eclozati).

Pentru recoltare
1. Opresti aerarea.
2. La inceputul perioadei de recoltare (ziua 1-3) nauplii se aglomereaza la fundul sticlei. Se recolteaza cu ajutorul unei siringi de 20 ml (foarte simplu). Continutul siringii se trece printr-o panza fina (ca de batista). Pe panza raman nauplii, pe care apoi ii pui in apa acvariului.
3. Dupa ziua a 3-a, nauplii se ridica aproape de suprafata apei din sticla.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com