[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
algele draqlui  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

avand in vedere ca locuiesc in Lacul Tei,cred ca o sa-mi tarasc fundu asta lenesh pina-n obor la cumparaturi...de melci . P.S. cam cum arata Pomacea astia,culoare marime ceva,sa nu ma traga-n tzeapa vre-un vanzator de p-acolo ruda cu vlad tzepesh ..si cam cat ar putea sa coste...ca-s student(adica buget redus )
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dark4ce wrote:P.S. cam cum arata Pomacea astia,culoare marime ceva,sa nu ma traga-n tzeapa vreun vanzator de p-acolo ruda cu vlad tzepesh ..si cam cat ar putea sa coste...ca-s student(adica buget redus )

Sunt de culoare galbena. Nu sunt foarte scumpi...7-8 mii lei unul mai marisor. Si stai linistit, ca in afara de pomaceea si cei mici si maro pe care ai toate sansele sa-i capeti imreuna cu plantele , alti melci nu o sa vezi in Obor. :sic:
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

lol,mda,oricum,eu cand cumpar plante,am sursa sigura,back in my hometown si anume braila,am acolo un mosh care se ocupa de acvaristica de ...daca stau bine si ma gandesc cand ala avea acvarii eu nici nu eram .Oricum ce vreau sa zic e ca omul are acvarii super ingrijite si mereu mi-a dat ce-a avut mai bun.Hai c-am sters-o in obor dupa melci...o sa mai auzitzi de mine
[Yahoo!] [MSN]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Mai intreb si eu o data, poate nu s-a observat intrebarea . Care sunt melcii care sunt cei mai vorace?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:Mai intreb si eu o data, poate nu s-a observat intrebarea . Care sunt melcii care sunt cei mai vorace?

Usurel, ca s-a auzit! Toti melcii sunt mincaciosi, acum depinde de care ai tu...sau poate nu le plac algele tale... Melcisori mici si maronii - de care vor atitia sa scape - ai?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Dolly wrote:...Melcisori mici si maronii - de care vor atitia sa scape...

Sincer sa fiu, eu am mai cea mai mare incredere in astia (Helisoma nigricans, pre numele lor).
De Pomacea nu prea mi-a placut cand am avut.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

din trilogia: Baiatul si melcul sau ,am fost ieri in obor si mi-am tras una bucata melc Pomacea care e f vioi, se plimba asta non stop prin tot acvariu.Partea najpa e ca a costat 15.000 si n-am avut bani decat de 1.In plus am inteles ca se reproduc destul de greoi...asta pe care-l am cica mai tre sa astept inca vreo 5 luni pina sa inceapa sa faca puiutzi...sper sa faca fatza la acvariul meu
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dark4ce wrote: mi-am tras una bucata melc Pomacea ....In plus am inteles ca se reproduc destul de greoi...asta pe care-l am cica mai tre sa astept inca vreo 5 luni pina sa inceapa sa faca puiutzi...

Pai daca e doar unul, de unde puiuti? :o Cind iti mai creste bugetul, mai ia 2-3. Si era mai bine daca iti luai si 2-3 melcisori maro (a spus Dalles cum se numesc) ca si ei fac treaba buna.
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Pomacea sunt cam lenesi cand este vorba de papatul algelor. In schimb, imi papau Micranthemul si alte plantute, fara a se atinge de alge.

cei mai misto sunt cei mici si negri, sau, daca ai drum si bani, in Obor gasesti Neritina, super melci!

Succese.

P.S. Daca ti se inmultesc prea mult melcisorii, iti recomand un tetraodon! Prietenii stie de ce!

http://www.seachem.ro
[Email]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

In afara de pomaceea, care si la mine papa plantutzele tinere si mai putin algele de pe geam, mai era unul care se numea "melcul misterios" (daca nu gresesc... ). De ala ce stiti? Se gaseste pe la noi de cumparat? Cititsem ca are dintii prea moi ca sa pape plante, asa ca va consuma algele...Asa e? Are cineva detallii ?

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com