[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare pentru incepatori si nu numai..  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Taken7
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/05/2004 17:49:22
Messages: 10
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

Subliniez din nou ca am intrebat ceva si sa discutat altceva. Trebui sa intreb de revista si poate raspundea-ti de DVD Cineva a spus mai sus ca cine il va face se va urmari partea comerciala. Orice se face se urmareste partea comerciala, ideea e ca si eu am cumparata o gramada de produse care in momentul respectiv le credeam folositoare datorita reclamei pe care o aveau. Ideea e ca vreau sa realizam ceva chiar folositor. Ganditziva la pusti care se apuca de acvaristica si care ar vrea sa si-l faca ei acvariu: nu ar fii mai simplu pt el sa urmareasca un video pas cu pas si sa asculte sfaturile? Intr-o revista vezi pasii vezi schemele dar un mic detaliu scapat poate aduce la un rezultat nefavorabil. Exemplele ar putea continua. Pirateria stiu si eu ca e in floare :-) , am luat in calcul si detaliul asta. Dar sunt convins ca ar merita investitia mai ales ca ma intereseaza sa fac ceva cu adevarat folositor in primul rand, daca m-ar interesa aspectul financiar as putea vinde alte porcarii si cu ce reclama sa poate face in ziua de azi as vinde si tampenii.
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pacat , sunt sigur ca o revista ar fi o chestie minunata si probabil ca ar fi apreciata de multi oameni dar probabil ca nu sunt destui ca sa merite efortul.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
cipx32
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2004 23:35:38
Messages: 118
Location: Oradea
IP:
Offline

exista un CD "SERA The CD for your desired aquarium", care pe langa sfaturile referitoare la amenajare si intretinere, mai ofera si vreo 1000 variante de amenajare creativa a acvariului.
[Email] [Yahoo!]
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cipx32 wrote:exista un CD "SERA The CD for your desired aquarium", care pe langa sfaturile referitoare la amenajare si intretinere, mai ofera si vreo 1000 variante de amenajare creativa a acvariului.


poti sa ne spui si de unde se poate cumpara?...si cam ce pret are?
mersi
[Email] [Yahoo!]
cipx32
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2004 23:35:38
Messages: 118
Location: Oradea
IP:
Offline

nu am vazut inca la noi in tara. am inteles de la patronul unui petshop care aduce produse Sera, ca s-ar putea comanda.bineinteles ca din Ungaria. dar sigur se poate si de la noi, as zice. chestia cu "e din Ungaria" e un fel de laitmotiv pe la noi, ca asa e mai special. oricum, in partea noastra de tarisoara nu este nici un supermagazin de profil unde sa gasesti super de toate, asa ca e mai aproape sa cauti in Ungaria. totusi, voi prin Bucuresti aveti ceva sanse sa il gasiti.
[Email] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu nene. Daca vrem ca incepatorii sa fie ajutati in acest hobby, atunci ajungem sa ii aducem pe acest forum. CUM?
Pai simplu. RECLAMA.

Eu insumi am gasit acest site pentru ca pe alt site era un banner cu acvariu.ro (nu mai tin minte unde am vazut asta). Si uite asa am gasit forumul. Noroc cu bannerul.

Reclama poate fi de multe feluri: incadrarea sitului acvariu.ro in categoriile Google (poate am sa fac eu asta cand voi avea timp), bannere pe alte site-uri, fituici distribuite pe la licee/universitati, anunturi radio, stickere pe taxiuri/autobuze/stalpi/etc si de ce nu, publicitate la televiziune.

Stiu foarte bine ca toate astea costa bani, de aceea am aranjat metodele de a face publicitate in ordinea crescatoare a costurilor (asa cum cred eu). Deocamdata nu ne putem permite publicitate pentru site, asa ca tot ce putem face e sa il promovam personal (in cercurile de prieteni, cunostinte, acvaristi, etc).

Cine stie, poate in viitor se va gasi o idee pentru a lega interesele unui sponsor in mod direct de acest site. In acest fel, sponsorul ar face gratuit reclama sitului daca are ceva de castigat. Trebe sa ne gandim ce se poate face pe latura asta.

PS. Lucrez la o corporatie internationala (nu conteaza numele), si toata lumea stie ca marketingul este sufletul afacerii.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Auzi.... care e efectul panzei aleia pe acvariu?

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Eu sunt un incepator in ale pestilor si pot sa va zic ca din experientza mea ca biban in acest domeniu ca o revista nu ar avea nici o sansa smilie . Nu sunt destui cumparatori pt. asa ceva. Si reclama e utila pe diferite siteuri dar cine vrea intradevar sa se informeze :o nu are nevoie de reclama, eu zic ca e deajuns Google. Asa am gasit acvariu.ro iar daca e cineva care umbla pe net dupa informatii si nu stie sa foloseasca un motor de cautare e spaga lui.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

cine vrea CD Sera...astept PM

image
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

...... cu imprumut...;) ce face cit timp e imprumutat, e treaba lui. ;)
serban1992
Junior member

Joined: 07/08/2005 21:23:05
Messages: 31
Location: oradea
IP:
Offline

Taken7, daca ar exista un cd , eu l-as cumpara dar nu garantez ca l-ar cumpara si altcineva, multi ar prefera sa isi cumpere pesti si sa-i intrebe pe altii cum sa amenajeze un acvariu.(parerea mea)
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

serban1992 wrote: multi ar prefera sa isi cumpere pesti si sa-i intrebe pe altii cum sa amenajeze un acvariu.(parerea mea)

Mai bine ar face invers - sa intrebe cum sa amenajeze un acvariu mai intii si apoi sa-si cumpere pesti...
serban1992
Junior member

Joined: 07/08/2005 21:23:05
Messages: 31
Location: oradea
IP:
Offline

atunci sa mai puna niste bani si sa cumpere acvariul
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

cineva intreba de cd-sera, din gresala i-am sters postul , ii dadeam link catre topicul si oferta de mai sus.... presupun ca dind refresh si view new posts, o sa ajunga "aici' .
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

eu am acasa un fel de cd semiinteractiv de la SERA.
pe langa reclama cu acvariile lor iti arata si cum poti sa amenajezi sibstratul
era dezavantajul lor sa-ti arata cum se costruieste acvariu....ca nu le mai dadeai lor banii

eu sunt de parere ca mai bine iti faci acvariu singur.e copilu tau,il faci cu mana ta.capeti indemanare pt un viitor proiect.alta e satsifactia.daca e sa calculezi sticla,siliconul,salarizarea timpului de lucru(tot al tau,dar asa la shto') cam tot acolo ajungi.acvariul ala e plin de viata,chiar asa gol,pt ca are il el amintirile si dorintele tale.
altfel.dai banu si iti aduce ala o troaca goala de sticla
[Email]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

unde-i butonul Edit???

pe acel cd au o animatie 2D unhde poti sa-ti constuiesti singur acvariul pe care vrei sa-l comanzi.
sunt filme cu 6 tipuri de acvarii pe care le vand ei deagata, si unu cu amenazarea acvariului de la substrat pana la cum sa pui pestii in apa

proectul dvd/cd- ar fi o adevarata lovitura pt comercianti, pt ca multi si-ar face ei singuri,dar nu am incredere ca reusesc

eu mi-am facut acvariu inainte de a descoperii site-ul, si nu stiam pe cine sa intreb cum se face.comerciantii se fceu ca plaua cand le ziceam ca vreau sa mi-l fac eu.o dadea in de alea ca e greu...ca nu se paote asa ...

eu as pune osu la treaba la proiectul asta
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca va este de ajutor...
link aici
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

Offtopic: vreau sa fac un acvariu de 100*50*40, sa ma risc cu geam de 8? Tine oare? Sau mai bine caut de 10?
[Yahoo!]
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Cred ca tot off topic : Razvan sunt de real ajutor pozele dar ar insemna enorm pt cineva care este la primul lui acvariu daca pozele ar fi si insotzite de cateva explicatii. Nu am apucat sa citesc tot ce sa scris pe forum dintr-un motiv simplu - am dat de el recent - dar daca e postat pe el instructiuni de constructie a unui acvariu de 100 l (sa zicem) cu intarituri (daca e cazu), etc, etc si insotzite de poze te rog sa imi zici unde il gasesc. Si cred ca ar fi multi doritori.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com