[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pete de mucegai pe capacul acvariului  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

In interiorul capacului de la acvariu au aparut pete de mucegai verde. De cand functioneaza incalzitorul setat la 26 de grade, se face condens mare si cred ca din cauza asta a aparut. Ce pot face sa scap de mucegai? Sa dau pe lemn cu vreo substanta ceva? Ma deranjeaza ca atunci cand ridic capacul sa hranesc pestii se simte si un miros urat si nici nu e prea placut la vedere. L-am curatat dar apare la loc si este si cam incomod de curatat pentru ca trebuie sa dau capacul jos...nu vreau sa cada in apa. Este periculos pentru sanatate? Eu habar n-am.
Deci....ce sa-i fac?? Nu-l mai suport, ma deprima :--)

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Felul in care este construit nu-mi permite sa montez un ventilator. Mirosul nu vine sigur de la apa.

image
[Email]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Problema asta am avut-o si eu cu un capac "improvizat". Luasem un placaj de lemn pe care prinsesem un neon si in timp s-a format mucegai.
Am scapat de mucegai doar inlocuind capacul.
Alta solutie este cea deja propusa: montarea unui ventilator.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Nu stiu cum e capacul la tine, dar daca poti cumva sa usuci lemnul ai putea sa il acoperi cu un autocolant si asa nu o sa iti mai apare mucegai.

Acvariul meu
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Modeulul capacului este ca cel din linkul lui Mitica doar ca al meu nu este suficient de inalt incat sa pot pune un ventilator.
Mucegaiul apare pe sipcile de lemn care se sprijina pe geamul acvariului. Acelea nu sunt lacuite ...si nici nu am chef sa ma apuc sa le lacuiesc
Ma intreb daca nu exista prin magazine o solutie ceva contra mucegaiului sa le ung repede si sa nu mai fiu nevoit sa stau sa se usuce...
Autocolantul n-am cum sa-l lipesc acolo.

image
[Email]
arnoldx
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2005 18:23:59
Messages: 192
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Atentie mare cu mucegaiul ca daca ajunge in apa ataca pesti si se face un genocid in masa si scapi foarte tare de el.Eu am patit-o cu un capac facut homemade din pal si pe urma am constatat ca imi mor pesti pe zi ce trece tot mai mult.Inceraca sa refaci capacul din material plastic(lambriuri din PVC sau din plexiglas ).

Cel mai bun medicament antistres este privitul unui acvariu
[Email]
firstclass
Unripe member

Joined: 09/12/2005 14:47:12
Messages: 3
Location: TIRGOVISTE
IP:
Offline

In sus in lateral unde vrei tu sa bata numai pune ventilatorul ca are efect . La solutii antimucegai nici sa nu te gindesti niciodata nu poti fi sigur daca in solutia pe care o cumperi este intradevar ceea ce scrie in prospect .

TREBUIE SA FII CA SA EXISTI
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com