[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Set-up acvariu Juwel Rio 125  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Am un acvariu Juwel 125, complet echipat. Pentru ca plantelor nu le mergea bine deloc, am schimbat neoanele originale cu Dennerle 2x28 (deocamdata) + reflectoare. Plantele s-au ameliorat vizibil in cateva zile. Apoi am facut o alta investitie, (de, microbul) un sistem CO2 de la Dennerle "CO2 Pflanzen-Dunge-Set Space, Mehrweg 600" cu PH controler - Special Edition. Instalatia o am de doua zile.

Substrat: Sera floredepot

Pietris cu diametrul intre 1-3 mm amestecat (negru de la Flamingo iar celalalt nu mai stiu de la ce firma este)

Lumina:
T5 Dennerele Special Plant 28 w
T5 Dennerele color Plus 28 w
Urmeaza sa mai pun 2 T5 Dennerele x 28 W

Pestii pe care am sa-i introduc dupa terminarea ciclarii:

Danio rerio voalate 10 din care: 3 Albastre(2F + 1M); 2 Leopard (1M + 1F); 2 Galbene (1F + 1M Leopard); 3 Roze (2F + 1M)
Platy (Xiphophorus maculatus) 5 din care: 1 bleu (F); 1 Platy Corail Rouge Mickey Mouse (F); 1 Platy Rouges; 1 Platy Perroquets (M); 1 Platy corail Tuxedo Rouges (M)
Corydoras 4 din care: 2 Paleatus (F+M) si 2 Panda (prea mici)
Black Mollys Lyres (Poecillia Sphenops) 3 (2F + 1M)
Tetra Veuve Noire (Gymnocorymbus Ternetzi) 2F
Barbus rose (Puntius conchonius) voalat 1M
Betta splendens 1F
Ancistrus sp. "Pucallpa" 1 (mic)

Atasez denumirea plantelor pe care le cunosc, pentru celelalte voi avea nevoie de ajutorul si amabilitatea voastra pentru a le identifica

Anubias barteri var. nana
Bacopa caroliniana
Cabomba Piauhyensis
Cabomba caroliniana
Cladophora vadorum
Cryptocoryne parva
Nymphaea lotus red
Alternanthera reineckii 'Pink' (roseafolia)
Hygrophila sp. 'Pantanal'

Ca tot incepatorul, am si probleme, le voi posta la topicurile potrivite. Pana atunci, atasez niste poze.

[Thumb - S6004548.JPG]

[Thumb - S6004556.JPG]

This message was edited 3 times. Last update was at 21/03/2012 00:01:12

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Acvariul arata foarte bine si e bine ca stii denumirile stiintifice ale animalutelor inseamna ca ai citit despre ei.
Cu vivipari nu m-as incurca decat daca te poti descurca cu multitudinea de pui care vor apare constant.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Arata chiar foarte bine,se vede pasiunea,timpul si rabdarea.

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc pentru incurajari, conteaza mult pentru un incepator.
Am avut si probleme, cu pesti pe care i-am luat bolnavi. Comerciantii astia stiu ei ce fac, pun lumini slabe ca sa nu vezi ce iei. Am reusit sa-i scap. Un singur peste mai am bolnav si e vina mea, am luat o specie sensibila care trebuie tinuta numai in grup mare. Este vorba despre Phenacogrammus Interruptus. Profit de ocazie sa sfatuiesc toti incepatorii sa se tina departe de speciile pe care nu le cunosc, in baza vanzatorilor nu va puteti lasa!

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2012 23:49:57

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daniela76 wrote:un sistem CO2 de la Dennerle "CO2 Pflanzen-Dunge-Set Space, Mehrweg 600" cu PH controler - Special Edition. Instalatia o am de doua zile.

Spune-ne la cit ai reglat pH-u', ce KH are apa .......

Daniela76 wrote:T5 Dennerele Special Plant 28 w
T5 Dennerele color Plus 28 w
Urmeaza sa mai pun 2 T5 Dennerele x 28 W

Nu te grabi sa pui inca doua tuburi, pentru inceput si avind in vedere cantitatea de plante e suficienta lumina actuala .

Dupa ce se indeseste Cabomba va trebui sa scoti reactoru' de CO2, daca ramine acolo va fi "sufocat" de catre o tufa mare si deasa de Cabomba. E bine ca reactoru' sa fie intr-o zona deschisa cu circulatie de apa buna, altfel va avea un randament mic.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Am fixat deocamdata la 7,5 PH, pt. ca am avut 8 pana acum. KH acum 2 zile era 9...

Crezi ca nu e cazul sa mai adaug lumina nici dupa ce se mai maresc un pic plantele?

Acum am KH 8; GH 18 si pH 7,5

This message was edited 2 times. Last update was at 22/03/2012 01:58:11

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

O sa mai poti pune lumina cind se vor indesi plantele. Cind spuneam "cantitatea de plante" nu ma refeream la numaru' speciilor, era vorba de masa vegetala .
Eu zic sa mai cobori pH-u', cite putin, sa zicem 0,2 zilnic pina ajungi la 7, chiar mai putin. Daca pestii vor da semna ca e prea mult CO2 (ceea ce nu cred) vei putea sa mai cresti pH-u'

Poze: smilie ... Poze cu plante
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Porcu wrote:O sa mai poti pune lumina cind se vor indesi plantele. Cind spuneam "cantitatea de plante" nu ma refeream la numaru' speciilor, era vorba de masa vegetala .
Eu zic sa mai cobori pH-u', cite putin, sa zicem 0,2 zilnic pina ajungi la 7, chiar mai putin. Daca pestii vor da semna ca e prea mult CO2 (ceea ce nu cred) vei putea sa mai cresti pH-u'


Legat de plante, scot Ophiopogon de acolo ca nu are rost. Ea se chinuie sa se adapteze... In locul ei as vrea sa pun Eriocaulon Cinereum, ma innebuneste planta asta desi stiu ca e pretentioasa. Am sa intreb la "Plante de acvariu" daca are cineva asa ceva si daca e chiar atat de greu de tinut.

Legat de CO2, acum l-am lasat si noaptea. Eu ziceam ca nu-i nevoie si dimineata m-am trezit cu PH 7,8. Acum am 7,55. Mai jos de 6,8 n-as risca sa merg, am un tabelas aici care imi da valorile in raport cu PH-ul initial si la cantitatea de CO2 care trebuie pentru a ajunge la PH-ul dorit. Din ce vad, ar trebui sa bag cam 40 mg/l, asta e limita superioara. E deja periculos.
Ca sa fiu sigura, o sa masor PH-ul de la apa de robinet.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mai sigur cu ceva de genul asta http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/4919/jbl-test-set-co2-permanent

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Noi avem o bula in acvariu, test CO2 de lunga durata dat de Dennerle. La inceput era pe albastru, acum e pe verde...

Daca e mai bun cel de la JBL, il voi lua pe ala.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E mai bun cel de la Dennerle, nu trebuie sa il schimbi. Dar vezi ca trebuie schimbat lichidul din interior cam o data pe luna.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Stiu asta,

O zi buna si tie!
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Revin cu oarece noutati, plantele au inceput sa creasca spectaculos dupa aditia de CO2. Cum am spus si la "Plante" cred ca e necesara adaugarea a cel putin unui neon, ezit intre a adauga un "Special plant" de la Dennerle sau intre un "Amazon day" sau amandoua

Acum instalatia de CO2, merge non-stop, inca am oscilatii de PH intre seara si dimineata. Am setat controlerul la 7,48 PH. Azi dimineata aveam PH 7,43 si aparatul scotea inca CO2, de ce oare nu s-a oprit automat?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mici variatii e normal sa fie. Ziua plantele consuma co2-ul, dar noapte nu, acesta adunandu-se si astfel scade ph-ul.
Posibil sa nu se fi inchis datorita histerezis-ului controllerului. Probabil are o mica marja la care actioneaza.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

O explicatie mai logica, nici ca se poate.
Ca noutati, toate bune, se pare ca scap si de alge, tot pun pesti, cate trei, cate doi din doua in doua zile
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Mai asteptam si niste poze sa ne minunam de binefacerea co2-ului .Si intr-adevar stefan are dreptate,plantele fac fotosinteza doar cand e lumina.Nu stiu daca ai ceva un robinet in care sa opresti aditia pe timp de noapte,ar fi bine deoarece consumi co2 degeaba si cred ca nici pestisorilor nu le plac variatiile de PH.Cred.Daca nu e asa corectati-ma .

This message was edited 2 times. Last update was at 27/03/2012 18:49:11


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

xenon wrote:Mai asteptam si niste poze sa ne minunam de binefacerea co2-ului .Si intr-adevar stefan are dreptate,plantele fac fotosinteza doar cand e lumina.Nu stiu daca ai ceva un robinet in care sa opresti aditia pe timp de noapte,ar fi bine deoarece consumi co2 degeaba si cred ca nici pestisorilor nu le plac variatiile de PH.Cred.Daca nu e asa corectati-ma .


Ai dreptate in legatura cu fotosinteza, o vad in fiecare zi cu ochii mei Noaptea las pompa de oxigen in functiune. O sa risc sa mai opresc in seara asta CO2-ul, acum ceva timp cand l-am oprit noaptea, dimineata m-am trezit cu un PH de 7,9. Cand functioneaza non-stop, dimineata nu am mai mult de un 7,55. Nu stiu ce sa mai zic...

Pun si poze, acusica
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

xenon wrote:nici pestisorilor nu le plac variatiile de pH


Ai dreptate. In plus de asta, la concentratii mari de CO2, in conditii de pH si O2 scazute (conditiile din timpul noptii in momentul in care CO2 merge non-stop), apare agitatie, hipoxie si, in timp anomalii osoase (decalcifiere sau chiar demineralizare complexa). Te incurajez si eu sa incerci sa inchizi robinetul de CO2 pe timpul noptii.

Let the good times roll..
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Pop Dan Marius asa o sa fac, numai ca PH-ul asta ma da peste cap. O sa am si eu vreodata un PH ca oamenii de un 6,8?
Pana acum bula tester imi arata verde deci nu e prea mult CO2. Dar am sa incerc sa nu exagerez. Il opresc noaptea, sper sa nu ajung iar la PH 8.
Ziceti ca as putea avea probleme cu pestii chiar daca am pompa de aer deschisa?

This message was edited 1 time. Last update was at 27/03/2012 19:10:31

xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai daca ai co2 nu ai de ce tine pompa de aer,din cate stiu scade din concentratia co2-ului,probabil acesta e si motivul culorii verzi din tester.

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com