[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inceputul unei pasiuni  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Sunt din Timisoara si de curand mi-am facut un acvariu cu africani, ma chinuia dorinta de-a avea un acvariu de ceva timp si intr-un final l-am facut si tin sa mentionez
ca sunt incepetaor.

Caracteristicile acvariului:
-are dimensiunile de 100x50x65,
-sistemul de filtrare este un Tetra EX 1200,
-fundal homemade din polistiren,
-substrat negru luat de pe net care trebuia sa fie cu granulatia de 0.3 si de fapt este mult mai mare,
-pietrele sunt luate de pe rau,
-sistemul de iluminat trebuie sa vad ce pun.. momentan este un neon normal.

Acvariul este populat momentan cu:

elongatus mpanga - 3
caeruleus - 2
Labidochromis Hongi SRT - 2
Labidochromis sp. "Mbamba Bay" - 3
Haplochromis spec. CH 44 - 1
Aulonocara Fire Fish - 1

Acuma.. intrebarea mea este, ce fel de neoane sa pun, din cate am citit am observat ca cele mai des recomandate sunt cele Aqua Glo, dar nu stiu de cati W ar fi necesar acvariului meu.
Filtrarea ar trebui suplimentata cu una interna sau este indeajuns ce am acuma?
Ce nr de pesti ar fi recomandat la dimensiunile acestea?

Si un filmulet cu acvariul:
image

This message was edited 1 time. Last update was at 07/08/2013 15:51:19

vladxxl
Member

Joined: 22/02/2012 17:15:12
Messages: 173
Location: alba iulia/alba
IP:
Offline

pai lumina e cam slaba ti-ar trebui macar 0.5 w pe litru (am inteles si eu din comenturi) , la tipuri de neoane is cam nou nu stiu ce sa iti spun ca in materie de acvariu cu africani is paralele

si acuma de aspect incearca sa faci ceva arc sau pestera sau grota din pietrii , ba chiar mai multe arcuri (un fel de "u" intors...)

complimente despre background, cum l-ai realizat...?
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Lumina este provizorie, iar despre acele "U" intoarse nu stiu ce sa zic, mie personal nu-mi plac.. dau o senzatie de artificialitate, momentan au unde sa se ascunda pestisorii.
Cat despre fundal.. este facut din polistiren, si dupa ce am lipit bucatile de polistiren in pozitia dorita am finisat cu lampa de gaz obtinand acest "look" dupa care am venit cu straturile de ciment.. iar variatiile de pigment le-am obtinut adaugand rost colorat in straturile de ciment in timpul aplicarii acestora, am folosit rost de culoare neagra, si verde iar a 3-a nuanta este culoarea naturala a cimentului
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

image


3 Elongatus Mpanga
5 Labidochromis Caeruleus
2 Labidochromis Hongi SRT
5 Labidochromis sp. "Mbamba Bay"
5 Aulonocara Fire Fish
4 Protomelas taeniolatus "mamalenje" (Boadzulu)
3 Melanochromis "Maingano"
4 Blue Regal Mbenji
5 Aulonocara sp. O.B.
4 Metriaclima sp. Mbweca
1 Pseudotropheus Acei Msuli
1 Labidochromis Hongi red
2 Ancistrus


Am mai populat acvariul conform listei de mai sus, si inca astept sa-mi vina neonele (1 x Hagen POWER GLO 20 W si 1 x Hagen AQUA GLO 20 W ) sper ca pe marti sa le instalez.
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Salutare si bine ai venit in randul africanistilor!

Cu ce sa incep? Incep prin a te felicita pentru modul in care ti a iesit acvariul mai ales avand in vedere faptul ca esti la inceput de drum in ale acvaristicii. Bravo! Decorul DIY este chiar reusit desi eu unul nu sunt de acord cu cimentul in acvariu .

Trecem la partea de observatii
Acvariul este unul mult sub nevoile pestilor pe care vrei sa i cresti, mai ales ca am vazut ca ai un stoc tare aglomerat . Acum nu realizezi pentru ca sunt pui dar peste ceva timp vei vedea ca se vor sufoca in acei 200 si ceva de litri cat ti au mai ramas efectiv.
Ai acolo Aulonocara , Protomelas, pana si Acei ul acela vor sari usor de 15cm . Acesti pesti au nevoie de minim 500L . Lipsa spatiului ,pe langa faptul ca afecteaza dezvoltarea normala si armonioasa a pestilor , va aduce cu sine si probleme in ceea ce priveste comportamentul. Africanii si asa nu pot fi considerati niste pesti docili precum neonii sau guramii. Sunt pesti teritoriali care isi revendica majoritatea acel spatiu ales prin agresivitate fata de indivizii din aceeasi specie dar si fata de ceilalti. Spatiul insuficient nu face decat sa amplifice acest lucru.

Pentru a tine pestii pe care i ai la momentul de fata iti trebuie un acvariu mult mai maresi o filtrare pe masura. Eu ti as recomanda si un filtru intern ,acela clasic ,power head cu un burete atasat. Ar mai ajuta un pic filtrarea .

O alta gresala este asocierea speciilor cu risc de hibridizare. Toti acei Labidochromis dar si Aulonocarele , Red Rubin si Mbenji, prezinta acest risc. Este de evitat acest lucru chiar daca atunci cand ii cumperi te gandesti doar la faptul ca sunt tare frumosi sau ca nu ai gasit altceva.

Cam atat pentru inceput ! Sper sa nu te fi speriat

Bafta!

This message was edited 2 times. Last update was at 18/03/2012 11:18:38


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multam pentru sfaturi si observatii, pe masura ce vor mai creste sper sa ajung sa mai triez din ei.. sau poate voi reusi sa dau acest acvariu si sa fac unul ce voiam de la bun inceput.. unul de-o lungime de 200/250 x 60/70 x 65, spatiul este dar trebuie sa vad si la ce costuri ma ridic cu un acvariu la dimensiunile astea.
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Update:

Tabel pesti:
image


Poza Male Pseudotropheus Zebra Long Pelvic:
image


Fimare acvariu:
image


Parca as schimba substratul cu unul de culoare alba si granulatie mai fina.
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Un mic update cu un filmulet.. just click!


image
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

pestisorii au crescut destul de mari vad si deja apare o mica aglomerare, ce mai ai in momentul de fata?

Ai bani, mananci..!!! Nu ai bani, nu ti-e foame...!!!
[ICQ]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

iti urez ,, Bine ai venit,, frumos setup

fostul user ozy
[WWW]
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

babanukriss wrote:pestisorii au crescut destul de mari vad si deja apare o mica aglomerare, ce mai ai in momentul de fata?

In momentul de fata am exact ce se vede in filmulet.. voi mai da o pereche de Boadzulu, voi mai renunta la ceva Acei si ar mai fi ceva zebra long pelvic, daca este careva din Timisoara interesat pentru schimburi..

vereb wrote:iti urez ,, Bine ai venit,, frumos setup

Bine te-am/v-am gasit si multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2012 10:07:56

Ionut Godea
Member
[Avatar]

Joined: 15/01/2012 22:35:15
Messages: 277
Location: Bacau
IP:
Offline

Bine ai venit!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19141.page
http://aquaristmagazine.com/the-difference-a-good-trim-makes-but-for-this-aquascape-suits-you-sir/
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare all,

-incet, incet m-am decis sa schimb caminul pestisorilor si astfel m-am apucat mai intai cu construirea stand-ului care este gata, urmeaza sa pun acvariul pe el, tevaraia, sump-ul, decorul.. etc etc.. cine stie cu ce surprize ma mai intalnesc pe drum.
-dimensiunile noului camin va fi de 255L x 60l x 60h, cu o inaltime a standului de 80, standul este confectionat din cornier de 25x25x3 si a fost dotat cu cate 8 picioare reglabile confectionate din suruburi M14.
-tot odata vreau sa-i multumesc lui Dragos, care ma salveaza atunci cand am nevoie de un sfat si o opinie in acest domeniu.
-mai jos este poza cu stand-ul, sper ca in 2-3 saptamani sa am si acvariul construit pe el, acvariul va fi construit din sticla de 12mm si fundul dublat cu o foaie de 10mm.
-orice opinie/critica/sugestie este bine venita din partea oricui

image
image

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din ce imi dau seama din poza cu standul, vei avea bean animalul in partea stanga, asta est si laterela care
va fi la perete?

Doua observatii:
- as mai pune o intaritoare oblica si la cadrul din mijloc spate
- intaritoarea de pe laterala unde ai acces (partea opusa peretelui) poti sa o tai, sa ii sudezi talpi in care
sa dai gauri, apoi intaritoare o prinzi de cadru cu autofiletante, in felul acesta ai cum sa bagi sumpul usor
si nu mai esti limitat la o anumita marime a sumpului sau sa il lipesti direct in stand
- presupun ca si la sump vei folosi o placa de PAL/MDF

In rest felicitari pentru proiect si spor

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2013 14:33:32


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

-ai intuit bine, locatia unde este amplasat bean animalul este si partea care imi va sta la coltul incaperii.
-din dorinta de a nu mai modifica stand-ul voi alege optiunea de a construi sump-ul direct sub stand, mai greu dar si enervand.. sper sa trec cu bine de acesta etapa.
-jos unde vine pozitionat sump-ul voi merge pe o placa de MDF/PAL inca nu m-am decis, peste care voi asterne un strat de polistiren extrudat care va cuprinde toata suprafata sump-ului.
-la fel si pe partea superioara a stand-ului peste care va fi pozitionat acvariul in sine, voi asterne un strat de polistiren extrudat.

-diametrele gaurilor pentru tevile de la overflow box vor fi de 50, cu un spacing calculat din centrul gaurilor de 120 pe lungime respectiv 70 pe latime.
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare all,

Progresul merge incet dar sigur.. cel putin sigur pana acuma.
In zilele urmatoare daca imi permite timpul urmeaza construirea overflow box-ului si lipirea intariturilor superioare ale acvariului.
In paralel merge construirea backgroundului, care dupa o minunata colaborare cu cei de la akvadecor, ma voi astepta sa iasa ceva pe masura.
Dupa construirea overflow box-ului urmeaza lipirea tevilor si intre timp sper sa ajunga si backgroundul si pompa pentru sump...
In cel mai apropiat viitor voi incepe construirea sump-ului, trebuie doar sa ma hotaresc exact ce vreau si cum vreau..
Legat de sump, in pozele de mai jos este sumpul unui coleg, si cred ca voi merge pe ceva similar, dimensiunile cel putin sunt aceleasi...

Totodata vreau sa-i multumesc lui Dragos pentru suportul acordat in construirea si realizarea acestui proiect!

Mai jos sunt cateva poze pentru a ilustra progresul:

image
image
image
image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2013 18:28:38

Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Felicitari !

Arata bine !

Sunt tare curios cum va arata backgroundul.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2013 20:58:28


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
crysty83
Junior member

Joined: 03/04/2010 17:19:03
Messages: 14
Location: IASI
IP:
Offline

Arata bine inceputul.multa bafta cu proiectul!!
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe hartie arata foarte bine, spor.
[WWW]
Ovidiu Ungureanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 19:12:14
Messages: 74
Location: Timisoara
IP:
Offline

rick wrote:Pe hartie arata foarte bine, spor.


Toate marile proiecte au luat nastere mai intai pe hartie, fie ea clasica sau electronica.. chiar si marile piramide s-au schitat mai intai in nisip!

Eu sper sa realizez ceea ce-mi propun

Din cauza lipsei de timp nu am avut posibilitatea de-a ilustra fiecare pas de pana acuma..
Constructia suportului a fost una destul de interesanta si migaloasa, fiind construita de catre mine.. dar sper ca de acum incolo sa pot ilustra fiecare pas, doar timpul sa imi poata permite acest lucru
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com