[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce parere aveti despre acest sistem de produs CO2 ???  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

diferenta de pret intre acest Plant Gro Co2 Natural System si unul cu butelie de CO2, reactor, etc este destul de mare....credeti ca este eficient si acesta sau e doar vreo noua scamatorie pentru fazanii cumparatori de pietris colorat si corabii verzi fosforescente???
aici e linkul catre produs: http://www.bigalsonline.ca/catalog/product.xml?product_id=19237;category_id=2873;pcid1=3349;pcid2=
si sa nu o interpretati ca reclama, pt ca nu este ( ar fi culmea sa fac reclama pe un forum romanesc la siteuri din canada), n-am nici o legatura cu magazinul respectiv, sincer sa fiu inca nici n-am fost pana la el,sunt doar curios in legatura cu acest produs.


ps: mai am o intrebare in legatura cu fertilizantii de plante....nu cauzeaza o explozie a algelor??? eu nu folosesc fertilizanti si n-am folosit pana acum niciodata de frica algelor. ce tip sau firma sunt cele mai recomandate???
plantele mele o duc binisor acuma, si n-am pic de alge in acvariu.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

sau o fii mai bun asta: http://www.bigalsonline.ca/catalog/product.xml?product_id=32409;category_id=2873;pcid1=3349;pcid2= (principiul e acelasi)
as putea eventual sa ii intreb pe oamenii de la magazin...dar nu stiu ce sa cred, poate vor incerca sa ma convinga ca produsul e super bun, chiar daca nu e.
si nu imi vine sa arunc cu banii la nesfarsit si sa experimentez pana gasesc ceva pe placul meu.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cel mai eficient este cel cu butelie, valva solenoid, counter si reactor, controlat de un pH controller/computer.
Dintre cele doua prezentate de tine as alege prima varianta. E normal sa fie ieftin ca pana la urma nu este decat un reactor. Si in general un reactor bunicel e in jur de 30 de euro.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ambele sisteme sunt bazate, de fapt, pe fermentatia drojdiei intr-o sticla de 2 litri, deci eficienta lor e asemanatoare cu un DiY (adica nu e gherla, ci iti faci treaba). Dar mai eficient mi se pare al doilea, pentru ca e dotat si cu pompa.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

ozi wrote:

ps: mai am o intrebare in legatura cu fertilizantii de plante....nu cauzeaza o explozie a algelor??? eu nu folosesc fertilizanti si n-am folosit pana acum niciodata de frica algelor. ce tip sau firma sunt cele mai recomandate???
plantele mele o duc binisor acuma, si n-am pic de alge in acvariu.

Eu folosesc, cu bune rezultate, TetraFloraPride. Algele sunt sub control datorita celor 3 Parotocinclus jumbo.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com