[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Povestea suspect de lunga a unui "borcan"  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Kiwi
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/12/2005 21:04:17
Messages: 75
Location: Brasov
IP:
Offline

După ce vreo trei luni la rând m-am amuzat copios pe seama amicului fr0ggy (el m-a îndrumat către site-ul ăsta) pe care-l lovise damblaua acvaristicii înainte de vreme şi vorbea mai des cu peştii lui decât cu mine, nuş' cum s-a întâmplat că acum dorm lângă un "borcan" paralelipipedic de vreo 200 de litri. Dacă m-ar vedea ucrainenii ăia care mi-au promis că o să dorm cu peştii s-ar strica de râs. În fine, după ce l-am văzut asamblat (acvariul) şi după ce-am scăpat de un dulăpior plin cu nişte cursuri suspect de politehniste, m-am gândit să-l şi umplu cu niscaiva vietăţi acvatice. Faptul că visam tetrazone a avut o importanţă majoră în alegerea viitorilor locatari şi, după o oarecare (vreo două săptămâni şi ceva .. ştiu că trebuia puţin mai mult, dar na ... nici măcar cele două luni de citit pe net şi pe site-ul ăsta nu mi-au convins să-l las exact patru săptămâni) perioadă de ciclare cu doi xipho fermecaţi şi o mână de salăţi din Golful Ursului, am relocat 15 tetrazone. După ce mi-au băgat un xipho într-o stare de şoc şi l-au convins să ia o gură de oxigen direct din atmosferă , s-au calmat şi au supravieţuit vreo trei zile (şi încă mai trăiesc bine mersi), fapt ce m-a convins că acvariul meu e un mediu aproape propice pentru tetrazone. Urmarea .. o tură la o tanti acvaristă cu un magazin de profil şi achiziţionarea a încă 10 tetrazone zglobii. Care s-au adaptat (cred eu) perfect noului stil de viaţă şi unui malac care se uită ca un autist la ei ore în şir. Buuun. Ca pe orice fost viitor inginer,înainte de achiziţionare m-a interesat modul de funcţionare a agregatului dungat de consumat granule Discus şi fulgi Tetra şi am luat la mână vreo două cărţi de acvaristică şi nenumărate site-uri de profil. Unde am aflat niscaiva lucruri despre Puntius Tetrazona. Mie mi s-au părut puţintel cam puţine. Ok, e un peşte de cârd. Notat. Nu se asociază cu peştişori calmi pen' că-s nişte punkeri acvatici şi fac anarhie la locul de "muncă" .... notat şi asta, făcut acvariu strict de tetrazone (o chestie tare interesantă şi amuzantă în acelaşi timp). În care am adăugat nişte ancistruşi (pen' că-mi plac din ce în ce mai mult şi presupun ... din ce am citit .. că o să devină şi utili la un moment dat ... acum ronţăie un morcov şi mă gândesc să le construiesc nişte urechiuşe roz din material plastic şi să-mi păcălesc familia că am obţinut, prin inginerie genetică şi rugăciuni repetate, iepuri de baltă ). Am rezistat la rugăminţile familiei, care vrea neapărat un peşte albastru, şi le-am tăiat-o scurt că e acvariu, nu Turnul Babel şi dacă vor peşti albaştri să se uite pe Duna Tv că ăia dau un acvariu în loc de miră. Tot de pe urma documentării, am tras concluzia că un mănunchi de cryptocorine (ceva cu p ... nu mai ţin minte exact) le-ar aduce aminte de casă, aşa că am bătut la cap alt amic (tot de pe acest forum) care s-a îndurat şi mi-a dat verdeaţa atât de necesară acvariului. Mai am ceva Marsilea, două "smocuri" de Anubias (ştiu că-i din Africa şi nu din Borneo, dar arată bine şi e îmbucurător de verde) şi alte câteva "buruieni" pe care n-am avut momentan timp să le studiez, dar o să caut.

Deoarece postul poate părea puţin cam confuz (sau poate că nu ....), o să rezum:

- una bucată "recipient" 100x40x50
- filtru Aquael Fan 3 (mi s-a spus că filtrează 700l pe oră)
- 25 de tetrazone (la ultima numărătoare atâtea am găsit), pe care le am de trei săptămâni
- 6 ancistruşi minusculi (dintre care o să păstrez probabil o pereche sau două .. dacă am noroc ... dacă nu... 4 indivizi)
- instalaţie de iluminat cu 3 TLD-uri de 18 W (o să urmeze şi două Aquarelle tot de atât)
- ceva cunoştinţe teoretice (după cum am mai spus, înainte să umplu acvariul, am încercat să studiez problema cât s-a putut de mult), trase în spate de lipsa acută de experienţă
- o temperatură constantă (atât îmi arată termometrul) de 26 de grade
- pH şi duritate necunoscută (stau în BV, folosesc apă de la robinet) .. "vina" o poartă o corijenţă la chimie şi lipsa unor instrumente care să-mi indice ca la proşti (afişaj electronic sau, dacă se poate, o voce suavă care să-mi recite valorile). Cu prima ocazie o să apelez la turnesol (bine totuşi că nu sunt discromat).
- schimb de apă regulat .. o dată pe săptămână, circa 50-60 l.

Ca să ajung şi la problemă (mai degrabă o nedumerire care nu mi-a fost spulberată de cele două cărţi care stau în permanenţă lângă pat .. să le am aproape), nu ştiu şi n-am aflat prea multe (sau suficient de multe despre peştişorii ăştia .. ştiu că există un articol pe site, l-am citit de o grămadă de ori). Acelaşi amic care mi-a făcut acvariul şi articolaşul de pe site m-au pus în temă că Tetrazona adoptă o poziţie aproape verticală când îşi trage sufletul după o partidă de dat din cap cu punkerii lui. Notat şi asta.Trebuşoară care a prevenit nişte accese de panică atunci când mi-am văzut prima oară tetrazonele stând în bot. Bun aşa. Acum nedumerirea e alta. Ce se întâmplă când această poziţie devine perfect verticală şi se "oblicizează" .. da' invers (adică burta în sus pentru scurt timp, peştele se lasă puţintel transportat de curent şi timp de vreo 3 secunde îşi ignoră confraţii care-i mai dau câte un ghiont)?. După ceva timp îşi reia activitatea, face vreo două ture de bazin, mai schimbă o vorbă cu filtrul, joacă un fazan cu "colegii" şi revine la poziţie. Dungile de pe corp nu sunt şterse (în fine, mai observ o diminuare a intensităţii negrului la unii, dar după ceva timp îşi revin), doar comportamentul mă intrigă ... de fapt doar lehamitea aia de câteva secunde

Şi a doua rugăminte, dacă există pe aici vreun mare admirator al tetrazonelor (care le-a studiat comportamentul în detaliu şi cunoaşte ) care mă poate desţeleni şi pe mine (mai mult decât au făcut-o cărţile şi informaţiile), îl rog să nu ezite . Adică doar atât e de ştiut despre ei (bineînţeles, partea despre reproducere e puţin mai complexă, dar pe mine mă preocupă supravieţuirea lor momentan )?

Scuzaţi postul lung, însă trebuia să povestesc cuiva despre acvariul meu, iar colegii de muncă se uită suspect de înţelegători şi îngăduitori la mine de câte ori le mai povestesc despre peştii mei. Ca să evit eventualele dubiţe cu omuşori albi pe care s-ar putea să le întâlnesc la ieşirea din "uzină", am ţinut în mine (şi în fereastra de messenger a lui fr0ggy). Acum, că mi-a venit mail-ul de confirmare, m-am gândit că şi omul are limita lui (deşi vreo câteva luni mi-a împuiat capul cu oscarii lui .. pe care vroia să mi-i dea drept ancistruşi ) ) şi voi fiind mai mulţi, răbdarea se distribuie în mod egal şi am mai multe şanse să nu fiu trimis la balamuc.

P.S: Rog moderatorii să mute topicul la "Despre noi" dacă ei consideră că s-ar potrivi mai bine acolo A început ca o întrebare simplă şi ceva s-a defectat pe parcurs

Topic mutat de Dolly

Ps Te rog trece si locatia la Profile.

Aspru...
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Welcome.... Inca un ... inteligent.... :-) Nu stiu daca e musai, dar in bransa asta se pare ca nu sunt cei mai cautati....
PS Chiar imi place "stilul" tau !!! :-) Sper ca si adminilor.....
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

o imagine mirifica... o gasca de tetrazone, zbenguindu-se intr-un acvariu MAAAREEEEE. daca ar fi si "plantat la geru" ar fi si mai mirifica...

....şi le-am tăiat-o scurt că e acvariu, nu Turnul Babel ....
de te-ar auzi toti incepatorii

..... Deoarece postul poate părea puţin cam confuz ...
o fi, dar spune multe...

..instalaţie de iluminat cu 3 TLD-uri de 18 W
cam putine, chiar si cu aquarelul care va sa vie....

cu statul in cap stie toata luumea mapamondului, cu inotul pe spate ...??????cam ciudatel, dar daca zici ca nu se intimpla decit cind face "surfing" la filtru, nu cred ca ar fi o problema...

oricum, faptul ca l-ai avut pe froggy "mentor spiritual" e de bun augur, iar faptul ca in ciuda presiunilor ai rezistat ofertei de "astronauti" ma bucura ( cu scuzele de riguare fata de impatimitii acestei specii de pesti ;)

)
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Bine ai venit pe forum!
Sper sa ne mai povestesti intamplari din acvariul tau in acelasi ton. Eventual niste poze cu borcanul tau in galeria nu ar strica. :-)

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Kiwi
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/12/2005 21:04:17
Messages: 75
Location: Brasov
IP:
Offline

heheh, br0scuţa m-a convertit, iar Sergiu (Araldq) are grijă să ţin dreapta credinţă acvatică

razvan wrote:daca ar fi si "plantat la greu" ar fi si mai mirifica...


O să fie, imediat ce mai pun mâna pe nişte Cryptocoryne (mă obsedează plantele ăstea şi se pare că şi pe tetrazone .. fac ce fac şi tot pe lângă crypto se învârt). Acum mai vânez o buturugă pentru ancistruşi şi, dacă o să sfârşească la mine în acvariu (are rost să cumpăr din macasin, sau să iau calea bălţilor până găsesc una?), plănuiesc să-i fac cadou nişte Java Moss. Dacă ai vreo sugestie (ceva mai uşor de întreţinut), sunt ochi şi urechi

Cu prima ocazie (şutesc un aparat digital de la muncă sau îl conving pe fr0g să-mi pozeze peştii), o să postez şi nişte fotografii "de grup". Dacă-i conving pe micuţi să şi zâmbească, Pulitzerul mă aşteaptă

Aspru...
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

tu sigur nu ai avut nici o tangenta cu acavristica pina acum , ca prea "le zici bine", si nu numai ca le zici, dar le si gindesti - planuiesti cam ca la carte...

daca froggy mai are drum prin buc, zi-i sa ma baraie la cap cu niste jawa si cripto... ca deh, vezi semnatura ;)
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Ce se întâmpl? când aceast? pozi?ie devine perfect vertical? ?i se "oblicizeaz?" .. da' invers (adic? burta în sus pentru scurt timp, pe?tele se las? pu?intel transportat de curent ?i timp de vreo 3 secunde î?i ignor? confra?ii care-i mai dau câte un ghiont)?

Si eu am observat asta la pestii mei cand cresteam sumatrani. Faceau asa de obicei seara dupa ce ii hraneam bine. Cred ca este un fel de a se relaxa ceva de genul asta La inceput credeam ca din cauza la prea multa manacare fac asa, dar apoi vedeam cum isi revin dintr-o data si se comporta perfect normal.
Ai sa mai observi mici lupte intre masculi, se tin bot in bot si se invart, se imping minute in sir ....este tot o joaca, un fel de "hai sa ne masuram fortele" In timpul acestor lupte capata un colorit superb, niste culori foarte aprinse! Sper ca stii sa recunosti masculii de femele(sunt mai mici si botul si aripioarele dorsale colorate cu rosu aprins)
Eu am avut doar 5 sumi si observasem ca unul din ei preluase conducerea cardului, unde se ducea el il urmau toti. Tu zici ca ai aproape 25 si un acvariu suficient de mare...sunt curios daca ai tai umbla toti intr-un card sau daca s-au format gasti mai mici.

*Froggy stiu ca_creste si cichlidae. Sper ca asta sa fie urmatorul pas si la tine E bine ca ai inceput cu niste pesti mai comuni , dar crede-ma adevaratele "spectacole" in acvariu ti le ofera cichlidele. Spun asta pentru ca am vazut ca esti atent la comportamentul pestilor. Multi nu se uita la comportament in detaliu ci atunci cand privesc un acvariu vor sa vada o multime de pesti colorati in toate culorile care alearga de colo-colo.

image
[Email]
Kiwi
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/12/2005 21:04:17
Messages: 75
Location: Brasov
IP:
Offline

BLeeD wrote: Tu zici ca ai aproape 25 si un acvariu suficient de mare...sunt curios daca ai tai umbla toti intr-un card sau daca s-au format gasti mai mici.


Până s-au obişnuit cu acvariul, au stat împreună. După ceva timp, când probabil s-au prins că nu prea au vecini (doar ancistruşii ăia care după o zi au devenit nişte miserupişti de mare clasă ... nu-s apatici dar se vede că nu dau doi bani pe tacticile de intimidare ale tetrazonelor) s-a spart gaşca şi acum bântuie de nebuni prin tot acvariul. Când se simt ei ameninţaţi (who killed the sun, boss?) se regrupează. MAjoritatea timpului şi-o petrec în grupuleţe private, sau o pun de o şezătoare la umbra Crypto.ului bătrân.

Când mi i-am luat, mă aşteptam să văd ceva în genul hergheliilor de hamsii, înot sincron, armate de bizoni sau alte bălării, dar se pare că îşi văd de treburile lor. Oricum, nu e deranjant e chiar plăcut când vezi că peştele e mulţumit şi trăieşte fără grija zilei de mâine şi nederanjat de nimeni. Iar când le sting lumina, am ocazia să văd şi o grupul compact în acţiune.

În grupul meu se pare că nu există nici un lider. Încă. Există vreo doi mai măricei cu aere de dictatori (un del de "după mine, flăcăi!!!!!!" şi se trezesc singuri la celălalt capăt al acvariului), dar se plictisesc repede. Sunt toţi nişte anarhişti şi nu dau doi bani pe "conducere". Liber cugetători, ce să zic. Mare minune să nu prind pe vreo doi, noaptea târziu, cum dau târcoale sertăraşului unde-mi ţin bonurile de masă. Ar fi în stare la cât de şnapani sunt. O să aibă o surpriză. Am încercat şi eu să cumpăr mâncare pentru peşti pe bonuri de masă şi n-am reuşit.

Şi am mai observat că se cam scarpină de plante (nu îngrijorător de mult). I-am căutat de punctuleţe albe (mă temeam să nu aibă gris) şi n-am găsit nimic care să semene cu "picăţelele" ălea din poza de la "Bolile Peştilor". Aşa că momentan mă cam culc pe o ureche. Dacă nu e cazul, aştept mesaje de ameninţare.

Aspru...
[Email]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

bine ai venit si de la mine!

am citit topicurile tale....intr-adevar 'cool' stilu'......
apropo de fani tetrazone.......eu sunt mare fan dar nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi ......pentru ca am de vreo 3 luni.......
dar eu nu am avutprobleme cu ei .....si sunt super vioi.....
apropo de decolorare pe dungile negre....eu am observat ca fac asa daca este apa rece si se schimba brusc ph-ul.

daca mai imi aduc aminte ceva mai scriu.....

ps. felicitari ca esti fan tetrazone

aripel is here
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Aici e un link catre un acvariu (e adevarat ceva mai mare, dar se poate adapta si la tine) dominat de cryptocoryne, Java Moss, Anubias nana si un Nymphea rubra sa dea putina culoare. Le gasesti pe toate la noi destul de usor. Succes mai departe
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&Scale=3&op=showcase&category=0&vol=2&id=112]

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com