[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Racirea apei II (sau racirea apei se intoarce)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

O sa spuneti ca sunt nebun (mai ales datorita locului unde ma aflu - vezi avatar), ca ma preocupa chestiunea racirii apei taman acum, cand e iarna... Dar nu e chiar asa... Topicul "Racirea apei" a fost inchis, astfel incat nu pot decat sa redeschid unul nou. De aici "II" In primul rand, in Finlanda interiorul (apartament, casa, servici, masina, autobuz etc.) este supraincalzit iarna. Diferentele de temperatura sunt fantastice !! Ai + 27 in casa (regulat !!) si - 27 afara.... Deschizi geamul sa aerisesti - drop temperature cu 10 grade !! In al doilea rand, in Romania e clar ca temperatura in timpul verii e o problema. Cum o rezolvati ?! Boooon, exista, evident, multiple solutii, de la clim pentru camera respectiva, trecand prin asezarea acavriilor in camere ferite de caldura etc.etc.etc. DAR la pereti dubli ai acvariului s-a gandit cineva ?! Exista vreo persoana care aplica acest procedeu ?! Hai ca n-or fi astia chiar cei mai deshtepti... http://www.tecoonline.com/eng/prodotti/prodotti.asp?tipol=1&menu=1 Uitati-va la acvariile cu sisteme de racire integrate. Probabil costa O AVERE. Dar un geam dublu, in spate (in al carui spatiu interstitial sa circule apa rece/sa se puna gheata etc. etc. ?!) Are cineva vreun sistem similar ?! Idei ? Impresii ?
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu prea am auzit de nimeni sa fi aplicat metoda cu geamul dublu. In schimb, unii fac racirea cu un ventilator sau doua in capac.

image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:Ai + 27 in casa (regulat !!) si - 27 afara....
Cum puteti trai la 27 C in casa ? Io mor de cald la mai mult de 23 C ....... Nu ai niste robineti pe calorifer? Daca nu ai, acopera caloriferu' cu o patura, n-o sa mai dea atita caldura. Asta in cazu' in care nu e calorifer electric.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Cum puteti trai la 27 C in casa ? Io mor de cald la mai mult de 23 C .......
Ei, n-o lua chiar ad literam, am in casa 23-25 grade. Daca nu as deschide nici un geam, in 2 zile ar ajunge la 27. Dar nu asta este/era problema. Ma interesa principiul acvariului cu geam dublu si daca cineva l-a pus in practica "mestesugareste". Nu de alta, dar in Romania, vara, chiar e o problema cu temperatura din acvarii.
[Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Pai temperatura din casa depinde de conditii. Daca stai la ultimul etaj...
Depinde si de ce pesti ai ca daca ai nevoie de 29-30 de grade nu cred sa ai probleme.
Varianta de solutie cea mai intalnita este sa iti pui aer conditionat ca daca e prea cald e mai bine si pentru tine
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Kosmo wrote:Pai temperatura din casa depinde de conditii. Daca stai la ultimul etaj...

Mai oameni buni, am vazut atatea discutii referitoare la "schimbarea apei la picatura", incat am zis ca acvariul cu geam dublu nu e, in fond, o idee rea.... By the way, care este inertia termica a unui acvariu ?! Presupun ca depinde de volum. Exista formule ? In cat timp temperatura dintr-un acvariu, initial cu temp. 25, avand volumul "x", aflat in camera cu temp. 30, ajunge la 30 ? Pun pariu ca Faraonu' o sa-mi (sa ne) dea un raspuns pertinent...
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Pai ,daca vrei sa racesti apa din acvariu cu metoda '' la picatura "nu prea ai sa ai mari rezultate privind scaderea gradelor ,daca ai filtru exterior poti sa-l scoti afara , pus intr-o cutie ca la - 27 de grade apa din acvariu chiar ca se va raci la greu , cu un material izolant in cutie , si in timp ai sa vezi daca mai pui material izolant in jurul filtrului sau mai scoti ,in functie de temperatura PAREREA MEA?

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

lazarginel wrote:Pai ,daca vrei sa racesti apa din acvariu cu metoda '' la picatura "nu prea ai sa ai mari rezultate privind scaderea gradelor ,daca ai filtru exterior poti sa-l scoti afara , pus intr-o cutie ca la - 27 de grade apa din acvariu chiar ca se va raci la greu , cu un material izolant in cutie , si in timp ai sa vezi daca mai pui material izolant in jurul filtrului sau mai scoti ,in functie de temperatura PAREREA MEA?
Ideea nu e rea, ca principiu.... Deci ar merge, pe timp de vara, sa pui filtrul exterior intr-un mediu rece (gheata, apa rece etc.) ?! Da dom'le, asa e... IDEE BETON !
[Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Mediul trebuie sa fie foarte rece pentru ca apa nu sta prea mult in filtru. Doar sa pui niste furtune foarte lungi care sa treaca prin "frigider".
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

o cirpaceala care-mi sta pe limba si fac bube daca nu o spun ...
ia ginditi-va la o lada frigorifica cu compresor (exista la 12v pt auto)
un sistem de stuturi care sa traverseze capacul, o serpentina in interior si o pompa care sa circule un refrigerent....

mai zic .. ?
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

razvan wrote:o cirpaceala care-mi sta pe limba si fac bube daca nu o spun ...
ia ginditi-va la o lada frigorifica cu compresor (exista la 12v pentru auto)
un sistem de stuturi care sa traverseze capacul, o serpentina in interior si o pompa care sa circule un refrigerent....

mai zic .. ?


sa stii ca nu merge. m-am documentat mult pt un acvariu marin si, printre altele, am gasit pe net de ce nu merge ideea asta. o solutie simpla care am gasit-o era folosirea unui racitor (dozator) de apa. din acelea cum sunt prin institutii sau firme.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Poate ca utilizarea unei pompe diferita de cea de la filtru si care sa aiba un debit mult mai mic este mai practica. In fond daca racesti suficient de mult o cantitate mica de apa poti sa scazi temperatura din acvariu. Mai ales daca acvariu este izolat termic.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu ma prind daca era vorba de solutii DiY sau nu, dar sper ca stiti ca exista solutii profi ("cooling units", sau "chillers") pentru rezolvarea acestei probleme. Din pacate costa $$$, deci nu e de ici de colo. Googluitzi de exemplu "aquarium chiller".

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:Presupun ca depinde de volum. Exista formule ? In cat timp temperatura dintr-un acvariu, initial cu temp. 25, avand volumul "x", aflat in camera cu temp. 30, ajunge la 30 ?
Pierderea de caldura a acvariului depinde numai de suprafata de contact cu aerul si de diferenta de temperatura. Or fi existind formule, da' cred ca-s cam complexe si in mod sigur au in componenta exponenti sub forma de fractie sau radical. Nu cred ca lipsesc si ceva logaritmi.

Asadar t=f(Ta-Tm, V, S, c), unde t - timpul in care temperatura apei din acvariu (Ta) ajunge la temperatura mediului (Tm), V - volumul de apa din acvariu, S - suprafata de contact cu mediul, c - un coeficient care depinde de cit de bine izoleaza termic sticla din care e facut acvariul.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Ma preocupa, in continuare, chestia asta... Asta cu timpul necesar pentru ca un acvariu sa inceapa sa fiarba pe timp de vara Nu ma intrebati de ce, ca nu stiu.... Poate ca exercitiu telectual, habar n-am....
Gandindu-ma la ultimul post al Faraonului, mi-am amintit de convectie. Pfuiiiiii, pai da, cred ca asta e caz clar de convectie naturala (contrar convectiei fortate)...
Asadar t=f(Ta-Tm, V, S, c), unde t - timpul in care temperatura apei din acvariu (Ta) ajunge la temperatura mediului (Tm), V - volumul de apa din acvariu, S - suprafata de contact cu mediul, c - un coeficient care depinde de cit de bine izoleaza termic sticla din care e facut acvariul.

Absolut !
Nu cred ca lipsesc si ceva logaritmi.

Ma gandeam la Legea lui Newton (una dintre ele ) :Q=h x A x ta-tb (delta t), unde Q este caldura, A este suprafata de contact, ta este temperatura corpului si tb temperatura fluidului, iar h este coeficientul de transfer al caldurii prin convectie (in W/m2-K). Dar formula mai este valabila cand avem de-a face cu 2 fluide ?? Daca e sa luam in considerare si alti parametrii (viscozitatea dinamica, densitate, caldura specifica, conductivitate termica etc. etc. etc. plus existenta/inexistenta capacului la acvariu, care produce/nu condens - factor important), atunci -->
Or fi existind formule, da' cred ca-s cam complexe

O sa ma mai gandesc... Desi, tot metoda "experimentala" e sfanta: pui, sa zicem, 4 bazine cu apa (la aceeasi temperatura tA), cu volume si suprafete (de contact cu aerul) diferite, intr-un spatiu cu temperatura tB, vezi in cat timp tA=tB si gata graficul !
Da la ce foloseste ??!! Pai... Ca sa stii cat timp ai la dispozitie pentru a face ceva astfel incat sa nu te trezesti cu "ciorba de peste" (la propriu, nu la figurat).
[Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

off-topic : :-) dati meditatii la fizica? on-line bineinteles :-) ??
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

manyaku wrote:off-topic : :-) dati meditatii la fizica? on-line bineinteles :-) ??

Eu ?????? La fizica ?! Doamne fereste, poate la alte "materii" (daca vrei sa "dai" la Drept, discutam.... ). Dar e mai bine ca forumistii sa intre intr-o "dinamica a neuronilor" decat intr-una a agresiunilor non-stop.... De asta astept opinii asupra subiectului provenind DE LA OAMENI CU EXPERIENTA/CREIER (sau si una si alta).... Cel putin trei dintre ei (OK, dintre cei care sunt pe Forum) au raspuns deja. Cine are de inteles ceva, intelege...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:Da la ce foloseste ??!!

Ai zis-o la fix !
Cresterea temperaturii se face destul de lent ca sa ai timp s-o observi si sa te gindesti™ ce sa faci .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com