[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure in acvariu  XML
Forum Index » General info
Author Message
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

salut,am schimbat apa in acvariu ,am pus apa cu o zi inainte in bidoane curate sa stea o noapte,iar a doua zi am scos cam 40 % din apa si am puso pe asta,problema e ca e tulbure apa adica nu e limpede,in general era asa 1 zi dupa ce schimbam apa dar acum vad ca nu e asa,stiti de ce oare se face asa,apa o tratez cu o solutie speciala Crystal Water de la TETRA si pana acum sia facut efectu,e posibil sa fie de la plante?pe geamurile acvariului nu bate lumina soarelui.nu stiu ce sa fac .ajutatima se vede foarte naspa acvariul
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cauta pe forum - s-a discutat de multe ori despre apa tulbure.

Filtrul tau e deciclat, apa tulbure se va duce in cateva zile singura si degeaba pui substante alea sunt ca sa agate particule si nu bacterii. Nu merge sa tii doar 24 de ore, trebuie sa cumperi Tetra Aquasafe si declorinezi instantaneu (Sau Sera Aqutan, sau echivalent).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

sal,pai mai adauga ceva detali,unde ai spalat de exemplu filtru?cu ce apa?
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

sall,revin pentru ca inca mai m problema cu apa tulbure,am un filtru de 50-100l nu e profesional,ci are o pompa care trage apa iar in fata pompei are un filtru,adica nu burete care in interior are un gol care e umplut cu niste pietre negre,eu zic ca filtrul este mic,si deaceia este asa apa,poate sa fie de la iluminare[lumina soarelui nu bate pe pereti acvariului,si nu am nici o problema cu algele] .ma puteti ajuta va rog ?care ar fi problema?am inteles ca e din cauza ciclari acvariului dar mi sa spus ca se va curate apa in 2-3 zile.au trecut deja 5 zile si nimik.spal buretele cu apa de la robinet,sub jet de apa.e ceva gresit?
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

mihaibaciu wrote:spal buretele cu apa de la robinet,sub jet de apa.e ceva gresit?

Asta e greseala... Clorul din apa de la robinet iti omoara bacteriile din filtru => acvariu deciclat aproape complet

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Stimate Mihai Baciu, o sa intrebi cum se procedeeaza daca nu speli buretele la chiuveta ? Simplu? scoti intr-o galeata apa din acvariu , atunci cand faci schimbul si acolo speli filtrul, si nu il lasa mai mult de 10-15 minute fara apa, ca se intampla acelasi fenomen, se decicleaza, adica se distrug bacteriile din filtru. Mai citeste pe forum, foloseste cu incredere functia serach, e foarte folositoare ! Bafta!

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

of,eram sigur ca asta era treaba cu filtru,sper sa mai citesti macar un pic regulile de baza de acum incolo.
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

ms mult,si in cate zile ar putea disparea acest fenomen?
si mai am o substanta cu care tratez apa,e profesionala zik eu,care o pun atunci cand schimb apa cate 5-6 picaturi,dar de data asta cred ca am pus cam mult,sa fie si din cauza asta?
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

mihaibaciu wrote:ms mult,si in cate zile ar putea disparea acest fenomen?
si mai am o substanta cu care tratez apa,e profesionala zik eu,care o pun atunci cand schimb apa cate 5-6 picaturi,dar de data asta cred ca am pus cam mult,sa fie si din cauza asta?
detali te rog sa vedem daca chiar e profesionala si daca te ajuta.
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

asa arata,e de la TETRA,in rest nu stiu ce sa zik,voi stiti mai bine daka e profesionala
[Thumb - untitled.png]

mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

si inca ceva,maine schimb apa,spuneimi cum e mai bine sa fac,ce apa sa pun,veche sau de la rpbinet,[satamana trecuta am pus apa cu 1 zi inainte in bidoane si a 2 zi am puso in acvariu,si sa intamplat asta cu apa,pana acum am pus apa noua de la robinet si nu mi sa intamplat asta]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

of,eram sigur,pai ceea ce ai tu se foloseste doar cand ai apa ciclata[mai precis cand ai apa aproape ok in acvariu si vrei sa ajuti filtru sa filtreze apa de impuritati,se pune ce ai tu adica crystal water]deci ce ai tu e aproape cu zero,in primul rand trebuie sa mai citesti despre cum se schimba apa.dar am sa te ajut eu cum sa faci in mare,dar te rog sa mai citesti detali.in primul rand trebuie sa lasi apa cel putin 48 ore in vase cat mai deschise[taie gurile la bidoane sa aiba cat mai mare deschizatura,asta pt a se elimina clorul cat mai repede].mai exista solutie de la tetra,ai zice aqua safe[asta e pt a trata apa imediat fara a astepta cele 48 ore],mai exista solutie tot de la tetra,easy balance[aceasta stabilizeaza parametri apei],aceste 2 substante sunt importante,mai ales pt tine la inceput,vezi cata apa sa schimbi din acvariu,doar 30-40%.in mare ti-amdata cam mura in gura cum se zice.
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

ms mult
goguloiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2011 12:10:53
Messages: 40
Location: Mizil
IP:
Offline

Chestia aia de la Tetra pe care o folosesti, initial tulbura apa (o albeste ) si cam dupa 6-8 ore se limpezeste din nou.
Am folosit si eu o data si cam dupa 8 ore s-a limpezit apa cat de cat iar complet dupa o zi jumatate.
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

gata!!!!1uimitor sa rezolvat problema,doar prin asteptare
ursuletu69
Unripe member

Joined: 02/04/2012 21:15:02
Messages: 3
IP:
Offline

deci nu inteleg ce sa-i mai fac la acvariu asta...miam luat un acvariu cu 3 peste si de aia...apa ma distruge...am schimbat apa am bagat filtru nou nout...si de aia...la fel...daca ma ajuta cineva...vreau sa vad si prin acvariu asta... help...
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

ursuletu69 wrote:deci nu inteleg ce sa-i mai fac la acvariu asta...miam luat un acvariu cu 3 peste si de aia...apa ma distruge...am schimbat apa am bagat filtru nou nout...si de aia...la fel...daca ma ajuta cineva...vreau sa vad si prin acvariu asta... help...

Ai citit cat de cat topicul in care ai postat? Nu ti s-a aprins nici un beculet?

Trei rugaminti mari si late am la tine
1. Rubrica "despre noi"te asteapta. Citeste intre timp si regulamentul
2. Completeaza-ti locatia in "my profile".
3. Scrie te rog un pic mai "citet".

Multumesc

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ursuletu69
Unripe member

Joined: 02/04/2012 21:15:02
Messages: 3
IP:
Offline

Ma numesc Lazar Darius sunt din Arad am 23 de ani am acvariu cam de 27-28 de ore si deja caut forum sa-l postez de vanzare...

...regulamentul nu lam gasit srry...
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Uau...

Scuza-ma alber pentru off-topicul asta dar....chiar uau...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ursuletu69
Unripe member

Joined: 02/04/2012 21:15:02
Messages: 3
IP:
Offline

nu aici aflu dc ii tulbure apa?
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com